Szklarska Poręba – u stóp Karkonoszy
Szklarska Poręba – słynne miasto w Sudetach
Szklarska Poręba jest jednym z najsłynniejszych miast turystycznych u podnóża Sudetów. Blisko jest stąd do Jeleniej Góry, Karpacza i Świeradowa Zdroju, a więc dobra baza wypadowa na wiele dni. Stałych mieszańców żyje tu około 7 tysięcy, ale jak to zwykle bywa w takich miejscach więcej jest przyjezdnych niż tubylców. W szczycie sezonu, zwłaszcza w weekendy nierzadko bywa trudno o miejsca noclegowe. Płynie tędy rzeka Kamienna (ale proszę nie mylić z tą którą zobaczycie w Skarżysku i Wąchocku), a także mniejsze dopływy – Szklarka i Kamieńczyk. Wokoło rozciągają się stoki Karkonoszy. Najbardziej znana jest Szrenica (1362 m.n.p.m.), Są również Góry Izerskie i wzniesienia Pogórza Karkonoskiego.
Trochę historii
W trzynastym stuleciu przez krótki czas tutejsza okolica należała do zakonu Joannitów ze Strzegomia. Później na kilka wieków przejęła je rodzina Schaffgotschów. Już w czternastym wieku istniała na tym terenie huta szkła. Ponieważ pochłaniała ona dużą ilość drewna, które wycinano w pobliżu stąd nazwa miejscowości Szklarska Poręba. Prócz tego spora liczba mieszkańców trudniła się pasterstwem. Turystyka rozwinęła się tu już w XIX wieku, a wraz z nią także pobyty uzdrowiskowe. Sporo też przybywało w te strony artystów i poszukiwaczy minerałów. Do Polski miasto zostało przyłączone w roku 1945, wcześniej należało do Niemiec.
Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie?
W mieście jest trochę zabytków. Przede wszystkim są to dawne wille i pensjonaty przyjmujące przyjezdnych gości. Prócz tego kościoły Bożego Ciała i Matki Bożej Różańcowej. Jest Muzeum Mineralogiczne, Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej i jeszcze kilka mniej znanych muzeów i galerii, które warto zwiedzać kiedy pogoda nie sprzyja wędrówkom. Na przykład Muzeum Ziemi „Juna”, „Muzeum Tanich win” … Większość przybyszów jednak woli spacery i wspinaczki na szlakach górskich, a jest gdzie chodzić.
Raz po raz w Szklarskiej Porębie pojawiają się nowe atrakcje typowo komercyjne. Do takich można zaliczyć na przykład Wioskę Indiańską „Canoe”, Dinopark, „Skwer Radiowej Trójki” i sporo innych.
Szlaki turystyczne ze Szklarskiej Poręby
czerwony – przez Wysoki Kamień do Świeradowa Zdroju
czerwony – przez schronisko „Kamieńczyk” na Halę Szrenicką
niebieski – przez Wieczorny Zamek na Halę Izerską
żółty – przez Kukułcze Skały do schroniska „Pod Łabskim Szczytem” i dalej na Śnieżne Kotły
zielony – do zamku Chojnik
czarny – wokół Szklarskiej Poręby
Ze Szklarską Porębą jest związana legenda o Duchu Gór zwanym Liczyrzepą. Jednym z najbardziej znanych, choć niebezpiecznych miejsc w mieście jest „Zakręt Śmierci” – ostry łuk drogi na górskiej serpentynie, który przyczynił się do wielu drogowych wypadków w tym miejscu. Warto przejść się też na spacer do słynnych wodospadów Kamieńczyka i Szklarki, albo na ciekawy kamień zwany „Chybotkiem„.