Zamek Królewski w Chęcinach – niedaleko Kielc

0
Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach – ciekawy zabytek

Zamek Królewski w Chęcinach niedaleko Kielc powstał pomiędzy XIII, a XIV wiekiem, więc naprawdę dawno temu. Pierwsze pisemne wzmianki na jego temat pojawiły się w roku 1306. Pięknie widać go z daleka, kiedy przejeżdżacie drogą w pobliżu bowiem stoi na wzniesieniu (360 m.n.p.m.) górującym ponad miasteczkiem. Nazywany jest królewskim ponieważ należał bezpośrednio do królów Polski i był przez nich używany do przeróżnych celów. Bywał wiec i domem mieszkalnym i twierdzą obronną, czasami także ośrodkiem administracyjnym, siedzibą starostów, sądem, więzieniem i Bóg wie jeszcze czym. Za czasów Władysława Łokietka znalazł tu swoje miejsce skarb koronny i skarbiec katedry archidiecezjalnej z Gniezna.

Budynek mieszkalny razem  z dziedzińcem znajdował się w najstarszej części budowli pomiędzy dwiema cylindrycznymi wieżami. Ciekawe imię nadano tutejszej kaplicy – mianowicie Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników. Na skutek rozbudowy w 1576 roku pojawiły się krużganki i powiększony dziedziniec wraz z prostokątną wieżą. Tutejsza studnia była głęboka na 100 metrów.

Obrócił się w ruinę

Niestety o świetności zamku w Chęcinach można już pisać tylko w czasie przeszłym. W roku 1607 został zdobyty przez wojska Zebrzydowskiego (zbuntowanego szlachcica, który wywołał rokosz przeciwko królowi). W 1657 kolejne zniszczenia spowodowali żołnierze Rakoczego, a w 1707 Szwedzi.

Zamek Królewski w Chęcinach – atrakcja turystyczna

Zabytek nigdy już nie odzyskał dawnej świetności, pozostaje więc w postaci zabezpieczonej ruiny. Po dziś dzień można ją zwiedzać. Jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Kiedy się tam znajdziecie ujrzycie nie tylko sam zamek, ale także przepiękną panoramę całej okolicy. W tym celu najlepiej wejść na jedną z baszt.

Istnieje możliwość kupienia biletu który pozwoli jednocześnie zwiedzić zamek i zabytkową kamienicę „Niemczówkę”.

Co w pobliżu?

Jak będziecie w pobliżu zachęcamy też do zaliczenia ciekawego skansenu w Tokarni prezentującego zabudowania dawnych wsi z Kielecczyzny. No i całkiem niedaleko jest stąd do Gór Świętokrzyskich, Jaskini Raj i mnóstwa innych atrakcji.

Informacje & Foto od Administratorów zabytku.

Więcej informacji także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie https://www.zamek.checiny.pl/

 

 

Dodaj komentarz