Drewniany kościół w Zrębicach

Drewniany kościół w Zrębicach

Drewniany kościół w Zrębicach pod wezwaniem świętego Idziego

Drewniany kościół w Zrębicach nosi imię świętego Idziego. Zresztą nie tylko on. W bliskiej odległości znajdziecie jeszcze Skałę świętego Idziego, źródełko świętego Idziego i kapliczkę świętego Idziego. Według wierzeń podobno kiedyś ten Boży pustelnik przyczynił się do uratowania przed zarazą mieszkańców wioski. Ukazał się ludziom, wskazał owe źródełko. Ten kto wypił z niego wodę i czynił pokutę został wyleczony. Ponieważ rada poskutkowała jako znak wdzięczności wierni postanowili wystawić mu kaplicę. Chociaż podobno to nie jest ta, którą wspomnieliśmy wyżej. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji na ten temat, więc nie wiem ile w tym prawdy, a ile legendy.

Same Zrębice są wsią na Jurze oddaloną około 18 kilometrów od Częstochowy. Siedzibą gminy jest tu Olsztyn. W wiosce żyje około 1000 stałych mieszkańców.

Krótka historia, architektura i wystrój kościoła

Parafia w Zrębicach sięga swoim początkiem czternastego stulecia. Należała wtedy razem z całą wsią do właścicieli olsztyńskiego zamku. Pierwotnego kościoła już nie ma. Ten, który opisujemy powstał w roku 1789. Jego budowniczym był ksiądz Wojciech Buliński.

Budynek jest jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Dwuspadowe dachy pokryte są gontem, a ściany oszalowane deskami. Do nawy przylega zamknięte trójbocznie prezbiterium. Nie ma wieży tylko małą sześcioboczną sygnaturkę z latarnią. Natomiast w sąsiedztwie jako osobny budynek stoi dzwonnica. Pochodzi ona z przełomu siedemnastego i osiemnastego stulecia. W bliskim otoczeniu zauważycie być może także piękne drzewa. Sześć lip, które znajdują się na liście pomników przyrody.

Bardzo ładne jest wnętrze. Najcenniejszym jego elementem jest otoczony kultem siedemnastowieczny wizerunek świętego Idziego. Oprócz tego zwróćcie też uwagę na barokowe ołtarze, osiemnastowieczne kropielnicę i chrzcielnicę.

Obiekt jest jednym z wielu na trasie szlaku zabytków drewnianych województwa śląskiego.

Co w pobliżu?

Na terenie tej samej gminy koniecznie trzeba zaliczyć olsztyński zamek, a także jurajskie skałki, z których na czoło w okolicy wybijają się Góra Biakło (340 m.n.p.m.) i Sokole Góry. Spośród ładnych zabytków sakralnych wyróżniamy kościół we Włodowicach i kościół w Złotym Potoku.

Foto: własne

Dodaj komentarz