Kroczyce i Podlesice na Jurze

Kroczyce i Podlesice na Jurze

Kroczyce i Podlesice na Kurze Krakowsko – Częstochowskiej

Kroczyce i Podlesice na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej należą do najbardziej popularnych miejscowości w regionie. Same w sobie mało interesujące. Ot zwyczajne wsie z całkiem zwyczajną zabudową. To co najciekawsze znajduje się wokół. Czyli jurajskie skałki, szlaki turystyczne, zamki, jaskinie i te wszystkie inne atrakcje, które z tutejszą okolicą się kojarzą. Zarówno w Kroczycach jak też Podlesicach łatwo można napotkać oferty noclegowe. Droższe w hotelach, tańsze na agroturystyce. Są więc dobrą bazą zwlaszcza dla turystów z odleglejszych części kraju. Obie należą do powiatu zawierciańskiego.

Co warto wiedzieć o Kroczycach?

Kroczyce są siedzibą gminy. A więc od opisywanych poniżej Podlesic większe i bardziej „cywilizowane”. Tutaj jest kilka całkiem nieźle zaopatrzonych sklepów, apteka, ośrodek zdrowia itp. Kroczycom podlega jeszcze około 20 innych wsi. Między innymi Kostkowice, gdzie znajdziecie plażę nad wodą. Choć co niektóre źródła podają, że to już nie Kostkowice, a Dzibice. Jak zwał tak zwał na tutejszych lokalnych stronach i mapach na pewno odszukacie. Jeśli jesteśmy już przy plażach na wspomnienie zasługuje też ośrodek w Siamoszycach. A w samych Kroczycach jest niewielki odkryty basen. Wokół rozciąga się Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych, zajmujących ponad 90 procent obszaru gminy.

Spośród zabytków wyróżnić trzeba ładny kościół św. Jacka i Marii Magdaleny. Interesujący jest w nim zwłaszcza ołtarz w postaci groty lurdzkiej. Napotkaliśmy też kilka kapliczek w różnych punktach wsi.

Okoliczne skałki zachęcają amatorów wspinaczek, dlatego też nie dziwią tu i ówdzie ogłoszenia lokalnych instruktorów i szkółek organizowanych w tym temacie.

Podlesice u stóp Góry Zborów

Największą atrakcją Podlesic jest Góra Zborów (467 m.n.p.m.). Jedni zdobywają ją za pomocą lin, raków, haków i wszelkiego sprzętu, inni bez problemu wejdą na sam szczyt na nogach. To co najbardziej denerwuje to płatny wstęp. Ale widoki są piękne i warto kilka złotych odżałować. Całe wzniesienie jest objęte rezerwatem przyrody i wchodzi w skład tak zwanych Skał Kroczyckich. Nazwa Góra Zborów nie jest przypadkowa. według legendy spotykały się tu kiedyś czarownice – Tak jak na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Na dole pod ścianami skał poszukajcie Jaskinię Głęboką udostępnioną dla ruchu turystycznego.

Przez Podlesice przechodzą szlaki turystyczne. W tym ten najważniejszy czerwony Szlak Orlich Gniazd. Na terenie wsi ma swoją bazę Grupa Jurajska GOPR. Na spacer pieszo możecie też dojść stąd do Morska – ośrodka wypoczynkowego, gdzie w zimie działa miedzy innymi wyciąg Narciarski.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz