Co warto zobaczyć w Rybniku?
W mieście jest dużo pięknych miejsc i zabytków, przy których warto się zatrzymać.
Co warto zobaczyć w Rybniku? A więc dziś wycieczka do Rybnika
Rybnik należy do największych i najbardziej znanych miast Górnego Śląska. Sąsiadujące inne miasta i miejscowości tworzą razem z Rybnikiem aglomerację rybnicką, albo też inaczej Rybnicki Okręg Węglowy. Ale co warto zobaczyć w Rybniku? O tym za chwilę. Zacznijmy od kilku najważniejszych wiadomości na temat miasta.
Jak duży jest Rybnik?
Na całość Rybnika składa się aż 27 dzielnic. Między innymi Boguszowice, Gotartowice, Chwałowice, Niedopczyce, Orzepowice – kiedyś odrębne miejscowości. Na niespełna 150 kilometrach kwadratowych żyje prawie 140 tysięcy ludzi. Niewiele mniej niż 1000 osób na kilometr kwadratowy.
Pod względem wielkości powierzchni jest na 16 miejscu w Polsce, czyli większy niż na przykład wojewódzki Lublin, Rzeszów czy Gorzów Wielkopolski, a mieszkańców ma więcej niż Opole. Natomiast w samym województwie śląskim jest na miejscu ósmym.
A skąd nazwa Rybnik?
W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Rynek miasta był niegdyś staw hodowlany, czyli właśnie po dawnemu rybnik (przez małe r), a tutejsi mieszkańcy trudnili się głównie odławianiem tych ryb.
Sama nazwa miejscowości Rybnik pojawia się w jednym z dokumentów papieża Grzegorza IX w roku 1230. Niespełna sto lat później w 1327 roku zostały nadane Rybnikowi prawa miejskie, a więc ponad 500 lat wcześniej niż Katowicom.
Najładniejsze zabytki Rybnika
Zacznijmy od wspomnianego wyżej Rynku, przy którym stoją ciekawe odrestaurowane kamienice. W pobliżu znajdziecie sporo małych wąskich uliczek i liczne kawiarnie, bary i restauracje.
Najładniejszą budowlą przy Rynku jest klasycystyczny budynek ratusza, w którym obecnie mieści się muzeum. Warto tu wejść tym bardziej, że w niektóre dni tygodnia udostępnione jest bezpłatnie. W tym samym ratuszu ma też swoje pomieszczenia Urząd Stanu Cywilnego.
Jest zamek, ale nie da się go zwiedzać, bowiem jest tu teraz siedziba sądu rejonowego. Ładnie prezentuje się też budynek Starostwa Powiatowego w Rybniku.
Zabytkowa kopalnia Ignacy
W wielu śląskich miastach możecie zwiedzać zabytki techniki, w tym także kopalnie. Jedną z takich atrakcji turystycznych w dzielnicy Niewiadom jest kopalnia Ignacy. Z wysoką wieżą na którą da się wejść, aby podziwiać panoramę Rybnika. Warto zapoznać się tu także z różnymi ciekawymi do oglądania eksponatami górniczymi.
Kościoły Rybnika
Rybnik ma sporo pięknych, zabytkowych kościołów. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić monumentalną bazylikę świętego Antoniego z początku XX wieku, także kościół Matki Bożej Bolesnej, kościół akademicki, kościół ewangelicki.
Jeśli ktoś woli architekturę drewnianą znajdzie ciekawe przykłady w dzielnicach Ligocka Kuźnia i Wielopole. Przewodniki turystyczne wspominają również kościół ewangelicko – augsburski.
Zalew Rybnicki
Obok elektrowni w Rybniku dzięki spiętrzeniu wody na rzece Ruda powstał ogromny zalew nazywany też czasem Jezioro Rybnickie. Dzięki temu mają też coś dla siebie miłośnicy pływającego sprzętu typu żaglówki i łódki. A na brzegu można pospacerować. Jest to bezsprzecznie jedno z najbardziej ciekawych miejsc w Rybniku. W mieście, a jednak nieco na uboczu od miejskiego zgiełku.
Park tematyczny nad Nacyną
Park tematyczny jest jedną z nowszych atrakcji miasta. Znajdziecie tu duży plac zabaw dla dzieci, także trochę urządzeń pozwalających na eksperymenty akustyczne i optyczne. Są również kładki, platformy obrotowe, platformy równowagowe, boisko sportowe, ścianka wspinaczkowa i inne ciekawostki.
Inne parki i zieleńce w Rybniku i w pobliżu
Oprócz Parku Tematycznego nad Nyacyną jest jeszcze sporo innych parków, zieleńców i skwerów. Warto wspomnieć między innymi park linowy „Leśna Przygoda” Wprawdzie to już nie Rybnik tylko sąsiedni Radlin ale piszemy o nim bo na terenie obiektu znajduje się trochę atrakcji zwłaszcza dla dzieci.
Niedaleko stąd w miejscowości Rudy jest też wspaniały park i sanktuarium związane z działalnością na tutejszym terenie zakonu cystersów.
foto: własne