co warto zobaczyć w Rybniku

co warto zobaczyć w Rybniku

Co warto zobaczyć w Rybniku? A więc dziś wycieczka do Rybnika

Rybnik należy do największych i najbardziej znanych miast Górnego Śląska. Sąsiadujące inne miasta i miejscowości tworzą razem z Rybnikiem aglomerację rybnicką, albo też inaczej Rybnicki Okręg Węglowy. Ale co warto zobaczyć w Rybniku? O tym za chwilę. Zacznijmy od kilku najważniejszych wiadomości na temat miasta.

Na całość Rybnika składa się aż 27 dzielnic. Między innymi Boguszowice, Gotartowice, Chwałowice, Niedopczyce, Orzepowice – kiedyś odrębne miejscowości.  Na niespełna 150 kilometrach kwadratowych żyje prawie 140 tysięcy ludzi. Niewiele mniej niż 1000 osób na kilometr kwadratowy. Pod względem wielkości powierzchni jest na 16 miejscu w Polsce, czyli większy niż na przykład wojewódzki Lublin, Rzeszów czy Gorzów Wielkopolski, a mieszkańców ma więcej niż Opole. Natomiast w samym województwie śląskim jest na miejscu ósmym.

A skąd nazwa Rybnik?

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Rynek miasta był niegdyś staw hodowlany, czyli właśnie po dawnemu rybnik (przez małe r), a tutejsi mieszkańcy trudnili się głównie odławianiem tych ryb. Sama nazwa miejscowości Rybnik pojawia się w jednym z dokumentów papieża Grzegorza IX w roku 1230. Niespełna sto lat później w 1327 roku zostały nadane Rybnikowi prawa miejskie, a więc ponad 500 lat wcześniej niż Katowicom.

Atrakcje turystyczne Rybnika

W mieście jest dużo pięknych miejsc i zabytków, przy których warto się zatrzymać. Zacznijmy od wspomnianego wyżej Rynku, przy którym stoją ciekawe odrestaurowane kamienice. W pobliżu znajdziecie sporo małych wąskich uliczek i liczne kawiarnie, bary i restauracje. Najładniejszą budowlą przy Rynku jest klasycystyczny ratusz, w którym obecnie mieści się muzeum. Warto tu wejść tym bardziej, że w niektóre dni tygodnia udostępnione jest bezpłatnie. W tym samym ratuszu ma też swoje pomieszczenia Urząd Stanu Cywilnego.

Jest zamek, ale nie da się go zwiedzać, bowiem ma tu teraz swoją siedzibę sąd. Natomiast można wejść na wieżę dawnej kopalni „Ignacy” w dzielnicy Niewiadom. Ładnie prezentuje się też budynek Starostwa Powiatowego w Rybniku.

Kościoły Rybnika

Rybnik ma sporo pięknych, zabytkowych kościołów. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić monumentalną bazylikę świętego Antoniego, także kościół Matki Bożej Bolesnej, kościół akademicki, kościół ewangelicki. Jeśli ktoś woli architekturę drewnianą znajdzie ciekawe przykłady w dzielnicach Ligocka Kuźnia i Wielopole.

Co warto zobaczyć w Rybniku? Jeszcze Zalew Rybnicki i parki w mieście

Obok elektrowni w Rybniku dzięki spiętrzeniu wody na rzece Ruda powstał ogromny zalew. Dzięki temu mają też coś dla siebie miłośnicy pływającego sprzętu typu żaglówki i łódki. A na brzegu można pospacerować. Prócz tego sporo tu parków, zieleńców i skwerów. Niedaleko stąd w miejscowości Rudy jest wspaniały park i sanktuarium związane z działalnością na tutejszym terenie zakonu cystersów.

foto: własne

Dodaj komentarz