Drewniany kościół św Wawrzyńca w Chorzowie
Drewniany kościół św Wawrzyńca w Chorzowie przeniesiony z Knurowa
Szesnastowieczny drewniany kościół św Wawrzyńca w Chorzowie jest z pewnością jednym z najładniejszych i najbardziej cennych zabytków tego miasta. Nie powstał on jednak w tym miejscu, ale został przeniesiony z Knurowa w latach trzydziestych dwudziestego wieku.
Krótka historia
Jak podaliśmy wyżej świątynia od 1599 stała w miejscowości Knurów niedaleko Gliwic. Wtedy to jeszcze nie było miasto. Jednakże wraz z rozwojem przemysłu i robotniczych osiedli kościółek stawał się coraz bardziej ciasny dla szybko rosnącej liczby wiernych. Został zamknięty w roku 1926. Dzięki staraniom wojewódzkiego konserwatora zabytków Tadeusza Dobrowolskiego dziesięć lat później władze podjęły decyzję o demontażu i przeniesieniu do Chorzowa na Górę Redena (bądź też Górę Wyzwolenia). Ponowne poświęcenie odbyło się w roku 1938, a dokonał go biskup Stanisław Adamski.
Początkowo był to kościół filialny dla parafii św. Antoniego, natomiast po 30 latach stał się samodzielną świątynią parafialną. Co ciekawe na terenie tej samej parafii znajduje się jeszcze jeden drewniany kościółek p.w. św Józefa, który stoi na terenie chorzowskiego skansenu.
Drewniany kościół św Wawrzyńca w Chorzowie – architektura i wystrój
Jako budulec posłużyło drewno modrzewiowe. Nawa główna ma konstrukcję zrębową, a wieża konstrukcję słupową. Budynek dzieli się na kilka części – kwadratowa nawa główna, trójbocznie zamknięte prezbiterium, zakrystia i kruchta. Nad kruchtą wznosi się wspomniana wyżej wieża częściowo poryta gontem, częściowo szalowana zakończona iglicą. Gont pokrywa też dach, na którym umieszczona jest sygnaturka z cebulastym hełmem. Kościół otaczają z zewnątrz przydaszki, które podobnie jak soboty (nieco inne rozwiązanie architektoniczne) chroniły przed deszczem i wiatrem ludzi stojących na zewnątrz budynku.
Wnętrze zdobi pięknie polichromowany strop malowany przez Stefana Kątskiego. Wyposażenie jest barokowe, więc widać sporo złoceń. W ołtarzu głównym zobaczycie obraz z patronem świątyni – świętym Wawrzyńcem. Prócz tego jest jeszcze kilka innych obrazów, które przyciągają wzrok, między innymi w bocznych ołtarzach.
W przedsionku warto zwrócić uwagę na piętnastowieczną kamienną kropielnicę.
Kościół jest jednym z wielu obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Natomiast bardzo blisko stąd jest inna ciekawostka Chorzowa – wieża widokowa, dawny kopalniany szyb „Prezydent”.
Foto: własne