Zlate Hory w Czechach ale blisko Polski

Miasto, a raczej miasteczko Zlate Hory (Złote Góry) znajduje się na terenie Czech, ale bardzo blisko granicy z Polską. U podnóża Gór Opawskich. Jeśli będziecie w okolicy wybierzcie się tam na kilkugodzinną wycieczkę – naprawdę warto. Po polskiej stronie mamy tu województwo opolskie, a po czeskiej kraj ołomuniecki. Przepływa tędy mała rzeczka o nazwie Złoty Potok.

Złoto w nazwie miasta i w nazwie rzeki nie jest przypadkowe. Bowiem już w trzynastym stuleciu wiadomo było o istniejących w okolicy złożach tego cennego kruszcu. Były one na tyle znaczące, że przez kilka wieków trwały waśnie i spory czeskich arystokratów do kogo tereny te mają należeć. Więc raz po raz właściciele się zmieniali. Wydobycie złota przerwano tutaj na około sto pięćdziesiąt lat w wieku osiemnastym. Ponowne otworzenie kopalni nastąpiło wraz z końcem II wojny światowej i nastaniem władz komunistycznych. Jednakże nie trwało ono długo i w 1989 ostatecznie górnictwo przestało w tym mieście funkcjonować.

Obecnie dawna kopalnia złota jest jedną z ciekawszych atrakcji okolicy. Sama nazwa Zlate Hory została nadana dopiero w roku 1948. Wcześniej miejscowość nazywała się Cukmantl. Na stałe mieszka tu około 4000 osób.

Co jeszcze warto zobaczyć w Zlatych Horach i okolicy?

Zachęcamy do spaceru po centrum miasta. Znajdziecie tam między innymi muzeum. Wejdźcie także koniecznie do pięknego parafialnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W pobliżu znajdują się ruiny kilku zamków, ale zostało z nich tak niewiele, że trudno rozpoznać w nich zabytkowe budowle. Warto wybrać się do znajdującego się na jednym ze stoków górskich sanktuarium Maria Hilf oraz na Biskupią Kopę (890 m.n.p.m.) – najwyższy szczyt Opolszczyzny należący w połowie do Czech. Miłośników przyrody może zainteresować rezerwat Rejviz.

Kopalnia złota nie tylko w Czechach

Nie trzeba zazdrościć czeskim sąsiadom w Zlatych Horach skansenu górniczego. Bowiem bardzo podobną atrakcję czyli udostępnioną do zwiedzania Kopalnię Złota znajdziecie także niedaleko stąd w Polsce, dokładniej w miejscowości Złoty Stok.

Foto: własne

Dodaj komentarz