Kościół w Zlatych Horach - Czechy

Kościół w Zlatych Horach - Czechy

Kościół w Zlatych Horach – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół w Zlatych Horach na terenie Czech znajdziecie bardzo blisko granicy z Polską. Warto go zobaczyć jeśli przyjedziecie na wycieczkę w Góry Opawskie. Jest to duża trójnawowa świątynia pięknie zdobiona licznymi rzeźbami, obrazami i polichromią, o których więcej napiszemy za chwilę. Na zewnątrz ponad budowlą wznoszą się aż trzy wieże – dwie z przodu i jedna nieco głębiej za prezbiterium. Na jedną z tych wież można wejść aby spojrzeć na wszystko z góry i zrobić piękne fotografie Jako drugiego patrona miejsca źródła podają świętego Walentego.

Najcenniejszą jedna ozdobą jest tutaj oryginalny obraz sprowadzony z pobliskiego sanktuarium Maria Hilf.

Krótka historia świątyni

Pierwsze pisemne wzmianki na temat tego zabytku pojawiły się w wieku czternastym. Początkowo reprezentował styl gotycki. Później stopniowo był przebudowywany, ale w dawnej postaci do naszych czasów nie dotrwał wcale.

W roku 1699 zdarzył się wielki pożar. W jego wyniku spłonęły dach, kilka ołtarzy i organy, a dzwony się stopiły. Nastąpiła odbudowa – już w stylu barokowym. Ponowne poświęcenie miało miejsce w 1708, a konsekracja w 1748 roku. Jeszcze kilkadziesiąt lat później pojawiła się okrągła kaplica świętego Józefa.

W następnych stuleciach nie brakowało kolejnych przykrych wydarzeń. A to złodzieje, a to kolejne pożary. Jednakże wszelkie kłopoty były nie tylko smutną historią, ale też okazją do nowego upiększania świątyni. I tak na przykład w 1833 pojawił się barokowy ołtarz. Prace rzeźbiarskie wykonał w nim Bernard Kutzer. Niestety od uderzenia pioruna znów sporo elementów uległo zniszczeniu i były konieczne ponowne rekonstrukcje. Malowidła ścienne z 1900 roku są dziełem Franza Templera i Emila Brendla. Organy pochodzą z końca dziewiętnastego wieku. Kolejne remonty następowały pod koniec dwudziestego i na początku dwudziestego pierwszego stulecia.

Warto wspomnieć o cmentarzu znajdującym się tuż obok kościoła. Najstarszy jego nagrobek jest datowany na rok 1649, a pochowano w nim dawnego burmistrza miasta Zlate Hory.

Co w pobliżu?

W mieście Zlate Hory warto zobaczyć także stojące na jednym stoków górskich wspomniane wyżej Sanktuarium Maria Hilf. Polecamy również zwiedzanie dawnej kopalni złota obecnie udostępnionej dla ruchu turystycznego. Na naszej stronie opisujemy też piękny kościół świętego Michała Archanioła w Prudniku. Jeśli będziecie zwiedzać okolicę po polskiej stronie warto jeszcze i tam zajrzeć.

Foto: własne

Dodaj komentarz