Sanktuarium św Jacka w Kamieniu Śląskim

sanktuarium św Jacka w Kamieniu Śląskim

Sanktuarium Św Jacka w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie

Kamień Śląski jest jedną z najmniejszych miejscowości w województwie opolskim. Znany przede wszystkim z pałacu Odrowążów i Larischów. Właśnie z rodu Odrowążów pochodził jeden z najsłynniejszych świętych Kościoła Katolickiego – Jacek. Oprócz niego także błogosławiony Czesław i błogosławiona Bronisława. Nic więc dziwnego, że sanktuarium św Jacka w Kamieniu Śląskim należy do najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w okolicy. Ustępuje chyba tylko jeszcze słynniejszej Górze Świętej Anny.

Co ciekawe rolę ścisłego sanktuarium pełni niewielka kaplica znajdująca się we wspomnianym wyżej budynku pałacowym. W pobliżu, w centrum wsi ale już poza ogrodzeniem jest też kościół pod wezwaniem świętego Jacka. Widać więc, że kult tej postaci jest wciąż żywy i ważny.

Kim był święty Jacek?

Żył na przełomie dwunastego i trzynastego stulecia. Jako dominikanin i kaznodzieja pełnił posługę duszpasterską na terenie Polski, Moraw, Czech, Rusi i prus. Nazywany jest Apostołem Słowian i Apostołem Północy. Zorganizował kilka klasztorów dominikańskich. Między innymi w Krakowie, gdzie zmarł w roku 1527. Podróżował często pieszo, przemierzając Polskę i inne kraje. Znany z wielkiego kultu do Matki Bożej. Był piątym Polakiem wyniesionym na ołtarze. Jest jednym z najważniejszych patronów ziemi śląskiej.

Sanktuarium od niedawna

Kaplica pałacowa wraz z otoczeniem funkcjonuje jako sanktuarium dopiero od roku 1994. Po drugiej wojnie światowej istniał tu bowiem przez kilka lat dom dziecka, a od 1958 roku urzędowały w pałacu wojska sowieckie, które korzystały jednocześnie z pobliskiego lotniska. Chociaż plądrować zaczęli już w 1945. W 1970 roku majątek celowo zniszczyli i podpalili, tak, że na długo stał w postaci ruiny.

Cały budynek a więc także kaplicę przejęły władze lokalnego Kościoła. Kaplica została odbudowana. Najpiękniejszą jej ozdobą jest rokokowy ołtarz, a w nim statua świętego Jacka. Zobaczycie tu też wspomnianych wyżej błogosławionych Bronisławę i Czesława. Również sporo innych obrazów, rzeźb i ładnych zdobień.

Po sąsiedzku rozciąga się warty spaceru park. Znajdziecie w nim między innymi ciekawą osobno stojącą dzwonnicę. Także kapliczki Drogi Krzyżowej. Jest jeszcze kawiarnia, a także duży ośrodek rehabilitacyjny Sebastianeum Silesianum.

Foto: własne

Leave a Reply