Sanktuarium Maria Hilf w Czechach

Sanktuarium Maria Hilf w Czechach

Sanktuarium Maria Hilf w Czechach, ale bardzo blisko Polski

Sanktuarium Maria Hilf w Czechach znajdziecie bardzo blisko granicy polsko – czeskiej na terenie Gór Opawskich. Jest to niedaleko Jarnołtówka, Prudnika, Głuchołaz, a po drugiej stronie granicy tuż obok małego miasta Zlate Hory. W tłumaczeniu na język polski miejsce to nazywane jest Kościołem Matki Bożej Pomocnej.

Aby tu dotrzeć trzeba jechać wąską nieco krętą drogą po jednym z tutejszych zboczy górskich. Widoki piękne, ale momentami będziecie mieć strach w oczach. Bowiem wymijanie z samochodem jadącym z naprzeciwka mogłoby być nieco trudne, a pod nami przepaść. Na szczęście ruch nie jest duży. W trafieniu do miejsca pomogą Wam liczne tablice informacyjne pokazujące gdzie musicie skręcić. Można też dotrzeć pieszymi szlakami turystycznymi, ale nie zdążyliśmy sprawdzić jaki jest stopień ich trudności.

Nowy kościół w starym miejscu

Jako miejsce kultu Maria Hilf znane jest od kilku wieków. W siedemnastym stuleciu, dokładniej w roku 1647 okoliczni mieszkańcy chronili się na górach przed atakującymi Szwedami podczas wojny trzydziestoletniej. Jedną z takich osób była Anna Tannheiser, ciężarna żona miejscowego rzeźnika. Matka razem dzieckiem ocalała. A kiedy jej dziecko dorosło umieściło w tym miejscu obraz z Maryi z Dzieciątkiem.  Inna historia opowiada, że według wierzeń ukazała się tu także sama Matka Boża. Na pamiątkę owych wydarzeń powstała wkrótce drewniana kapliczka, a w latach 1834-41 murowany kościół.

Niestety w czasach komunistycznych na polecenie władz w roku 1973 sanktuarium zostało zburzone. Natomiast kiedy czasy socjalistycznego terroru się skończyły obiekt odbudowano między innymi dzięki składkom pieniężnym mieszkańców Czech i krajów ościennych, także z Polski. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęcił papież Jan Paweł II. Prace rekonstrukcyjne skończyły się w roku 1995. Konsekracji dokonał opolski biskup Alfons Nossol.

Kapliczka i cudowne źródełko

Oprócz kościoła w sanktuarium Maria Hilf zobaczycie kapliczkę (oryginalną, która zachowała się jeszcze sprzed komunistycznej nawały). Kapliczka ta stoi nad źródełkiem uważanym za cudowne. Modlą się tu często pary małżeńskie pragnące doczekać się potomstwa. Obok zobaczycie jeszcze jedną pamiątkę z dawnych czasów – zabytkowy krzyż.

Sanktuarium Maria Hilf w Czechach – Co jeszcze warto wiedzieć?

Architektura kościoła jest nowoczesna, skromna ale ładna. Chociaż nie jest to duża świątynia. Po obu stronach od wejścia zauważycie krużganki, stacje Drogi Krzyżowej, a na fasadzie piękną mozaikę z wizerunkiem Matki Bożej. Na miejscu znajduje się dom Pielgrzyma.

W mieście Zlate Hory warto zwiedzić również muzeum – dawną kopalnię złota. Piękny jest także parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Foto: własne

Dodaj komentarz