Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie – polskie Malediwy

Park Gródek w Jaworznie jest świetnym przykładem tego, jak można zagospodarować i wykorzystać poprzemysłowe tereny. Miejsce, które dzisiaj zaprasza na spacery mieszkańców całej okolicy (i nie tylko) było niegdyś wyrobiskiem dolomitów. Obecnie przyciągają wzrok ciekawe krajobrazy urozmaicone akwenami. Nad nimi wznoszą się zazielenione urwiska skalne. Dla wygody przyjezdnych pojawiły się ułatwienia, takie jak specjalnie poprowadzone ścieżki, kładki i schodki.

Trzeba wspomnieć też ścieżkę dydaktyczną, pomnik wydry, altanki do odpoczynku i liczne punkty widokowe. Na wycieczkę warto przeznaczyć kilka godzin, nawet pół dnia. Jeśli nie lubicie tłumów to najlepiej wybrać się w zwykły dzień tygodnia.

Lazurowe jeziorka

Niezwykły urok miejsca podkreśla ciekawy, turkusowy kolor wspomnianych wyżej zbiorników wodnych. Stąd nazwa „polskie Malediwy”. Jeden z akwenów (o nazwie „Orka”) ma głębokość ponad 18 metrów. Przyciąga nurków penetrujących zatopione przez wodę dwie koparki i statek. Dla miłośników tego sportu powstała tu specjalna baza. Jeśli ktoś woli zwiedzanie wszystkiego na własnych nogach to na pewno zechce się przejść krętą kładką czasami brodząc po kostki w wodzie. Można to uczynić na stawie „Wydra”. W ciepłe dni lata ustawia się tam zawsze sporka kolejka oczekujących. Nierzadko można też spotkać tu młode pary urządzające sesje zdjęciowe w plenerze. Ale pływanie w stroju kąpielowym niestety jest w tym miejscu niemożliwe.

Park Gródek w Jaworznie – ciekawe miejsce dla przyrodników

Mimo, że są to tereny pokopalniane, nie brakuje tu ciekawych okazów botanicznych. Dzięki nim miejsce zmieniło się w prawdziwe arboretum o wielkości ponad 54 hektary. Znawców przyrody zainteresować mogą ciepłolubne trawy, siedliska naskalne, lasy grądowe. Całość jest ogólnodostępna, bezpłatna. Szukać trzeba w dzielnicy Pieczyska, czyli w północno – wschodniej części miasta. Administratorem tego terenu jest Śląski Ogród Botaniczny z siedzibą w Mikołowie.

Inne ciekawe miejsca w pobliżu

Niedaleko Jaworzna znajduje się miasto Mysłowice, gdzie warto zobaczyć Centralne Muzeum Pożarnictwa. Natomiast w samym Jaworznie warto przejść się na Rynek, zobaczyć Ośrodek Edukacji Ekologiczno -Geologicznej GEOSfera. Na spacer zapraszają też uroczysko „Sodowa Góra” i Dolina Żabnika.

 

Foto & Film: Własne

Dodaj komentarz