Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach

Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach

W Krakowie jest mnóstwo pięknych muzeów, które warto zaliczyć. Jedno z nich czyli Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Sukiennicach to prawdziwa gratka dla miłośników najsłynniejszych malarzy z naszego kraju.

Najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Słynna hala targowa na Rynku Głównym w Krakowie kryje w sobie prawdziwe klejnoty polskiego malarstwa i rzeźby. Nieprzypadkowo. Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach jest bowiem jednym z wielu oddziałów Muzeum Narodowego, a dokładniej najstarszym jego oddziałem.

Pierwszą stałą wystawę otwarto tutaj w roku 1884. Natomiast twórcą stał się polski malarz Henryka Siemiradzkiego.

Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach – cztery sale

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach jest największą w Polsce ekspozycją malarstwa i rzeźby polskiej tamtego okresu. Zajmuje cztery duże pomieszczenia. Pierwsza nosi nazwę Sala Baciarellego i reprezentuje oświecenie. Druga – sala Michałowskiego jest z dziełami okresu romantyzmu, a trzecia – sala Siemiradzkiego z obrazami malarstwa historycznego. Sala Chełmońskiego to polski impresjonizm i również początki symbolizmu.

Różne dzieła i różni artyści, także niejeden słynny obraz

We wszystkich czterech salach jest co oglądać. W galerii znajdują się obrazy reprezentujące malarstwo rodzajowe, malarstwo historyczne, malarstwo pejzażowe. Są portrety Żydów, chłopów, dzieci, ilustracje najważniejszych wydarzeń z polskiej historii.

Do najsłynniejszych dzieł wystawionych w tym miejscu należą między innymi „Hołd pruski”, „Rejtan”, „Kościuszko pod Racławicami” Jana Matejki, „Czwórka” i „Burza” Józefa Chełmońskiego, „Pożegnanie” i „Powitanie” Artura Grottgera, „Śmierć Ellenai” czy „Wigilia na Syberii” Jacka Malczewskiego.

Nie możemy nie wspomnieć takich płócien jak „Szał” Władysława Podkowińskiego, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego czy „Wieczór nad Sekwaną” Aleksandra Gierymskiego. Wszystko to są bardzo znane obrazy, o których zapewne niejeden z Was słyszał.

Z nieco mniej znanych twórców wspomnimy tu Kazimierza Wojniakowskiego czy Aleksandra Orłowskiego.

Nie tylko sztuka polska, nie tylko malarstwo

Wprawdzie Muzeum w Sukiennicach nazywa się Galerią Sztuki Polskiej XIX wieku ale można tu również zobaczyć prace artystów obcych takich jak Marcello Baciarelli, Per Krafft Starszy, Józef Grassi.

Wprawdzie dominują na wystawie obrazy, ale warto zwrócić uwagę także na rzeźby. Są tu między innymi dzieła Jakuba Tatarkiewicza, Piusa Welońskiego, Antoniego Kurzawy, Antoniego Madeyskiego.

Inne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie także na naszej stronie

Tak jak napisaliśmy wyżej Muzeum Narodowe w Krakowie ma sporo oddziałów. Warto wybrać się do siedziby głównej przy Alei 3 Maja. Tam sztuce polskiej też poświęcono wiele miejsca.

Na naszej stronie opisujemy również dla Was Dom Jana Matejki, który znajdziecie przy ulicy Floriańskiej. Natomiast piękne Muzeum Książąt Czartoryskich z siedzibą w pałacu niedaleko Bramy Floriańskiej.

Projekt „Nowe Sukiennice”

Projekt „Nowe Sukiennice” polegał na gruntownym remoncie i modernizacji oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Trwał on od 31 sierpnia 2006 roku do 3 września 2010 roku. Eksponaty były wówczas przeniesione na Zamek Królewski w Niepołomicach, którego opis także znajdziecie na naszej stronie.

Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach – warto przyjść we wtorek

Wszystkie oddziały Muzeum Narodowego, a więc także Galeria sztuki Polskiej w Sukiennicach jest we wtorki dostępna do zwiedzania bezpłatnie. Wejście do galerii znajduje się z boku budynku.

Foto & Film: własne

2 thoughts on “Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach

Dodaj komentarz