Zamek Królewski w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek królewski w Niepołomicach – drugi Wawel
Zamek królewski w Niepołomicach bywa nazywany drugim Wawelem. Powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w czternastym stuleciu. Pierwotnie reprezentował styl gotycki. Miał trzy wieże, dwa skrzydła oraz mury wokół dziedzińca. Natomiast po przebudowie w czasach Zygmunta Starego przybrał kształty renesansowe i formę czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem.
A co tu było?
Budowla pełniła nie tylko funkcje obronne. Zbierała się tu także królewska arystokracja przy okazji polowań. Bowiem w okolicznych lasach Puszczy Niepołomickiej łownej zwierzyny było pod dostatkiem. Odbywały się w zamku również sądy i zjazdy koronne, a w 1527 zamek stał się schronieniem królewskiej rodziny, kiedy w Krakowie wybuchła epidemia.
W roku 1550 w pożarze spłonęły dwa skrzydła, a nad odbudową i przebudową czuwał król Zygmunt August. Przeróbki dokonały się według projektu Tomasza Grzymały. Powstały wtedy miedzy innymi krużganki (przebudowane później w weku siedemnastym). Natomiast z inicjatywy królowej Bony przy jednym ze skrzydeł powstały ogrody. W kolejnych wiekach budowla stała się własnością szlacheckich rodów. Mieszkali tu Curyłowie, Branicy i Lubomirscy.
Po ataku Szwedów w roku 1655 nastąpił koniec świetności zamku. Budynek stał się magazynem żywności. Natomiast po rozbiorach były tu najpierw koszary, później zwykłe mieszkania, jakieś magazyny i inne tego typu próby wykorzystania budowli. Tak czy owak piękny zabytek coraz bardziej stawał się ruiną.
Renowacja i czasy współczesne
Od roku 1991 budynek jest własnością gminy. Rozpoczęły się wtedy prace renowacyjne, które trwały do roku 2007. Warto zauważyć pięknie odtworzone renesansowe detale architektoniczne. Między innymi bramę wjazdową. Obecnie część zamku jest zamieniona na sale muzealne dostępne do zwiedzania. Możecie tu zobaczyć na przykład dzieła sztuki takich artystów jak H. Siemiradzki, A. Grottger, L. Wyczółkowski oraz eksponaty przyrodnicze. Natomiast w drugiej części mieści się hotel.
Co jeszcze ciekawego w Niepołomicach?
Niepołomice są miastem w Małopolsce w powiecie wielickim. Liczy około 15 tysięcy mieszkańców. Oprócz zamku warte zauważenia są tu gotycki kościół parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, Muzeum Fonografii, Kopiec Grunwaldzki i Izbę Regionalną.
Foto: własne