Zamek Królewski w Niepołomicach
Gotycki zamek królewski w Niepołomicach powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w czternastym stuleciu. Miał trzy wieże, dwa skrzydła oraz mury wokół dziedzińca. Skrzydło wschodnie służyło na pomieszczenia gospodarcze i mieszkania dla służby. Natomiast dwór królewski zajmował skrzydło południowe. Jednak po przebudowie w czasach Zygmunta Starego przybrał formę czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem w stylu renesansowym.
Zamek królewski w Niepołomicach – drugi Wawel
Zamek królewski w Niepołomicach bywa nazywany drugim Wawelem. Budowla pełniła nie tylko funkcje obronne. Zbierała się tu także królewska arystokracja przy okazji polowań. W ogromnej wówczas Puszczy Niepołomickiej łownej zwierzyny było pod dostatkiem. Częstymi gośćmi bywali więc także zaprzyjaźnieni z królem myśliwi, dla których zamek królewski w Niepołomicach był dobrą bazą wypadową.
Odbywały się w zamku również sądy i zjazdy koronne, a w 1527 zamek stał się schronieniem królewskiej rodziny, kiedy w Krakowie wybuchła epidemia.
Jeszcze kilka faktów z historii zamku w Niepołomicach
W roku 1550 w pożarze spłonęły dwa skrzydła, a nad odbudową i przebudową czuwał król Zygmunt August. Przeróbki dokonały się według projektu Tomasza Grzymały. Powstały wtedy miedzy innymi krużganki (przebudowane później w weku siedemnastym). Natomiast z inicjatywy królowej Bony przy jednym ze skrzydeł powstały ogrody. W kolejnych wiekach budowla stała się własnością szlacheckich rodów. Mieszkali tu Curyłowie, Branicy i Lubomirscy.
Zamek Królewski w Niepołomicach popadał w ruinę
Podczas najazdu Szwedów w roku 1655 nastąpił koniec świetności zamku. Natomiast po rozbiorach część obiektu przyjęła wygląd klasycystyczny. Budynek stracił też wtedy jedno piętro.
W następnych latach były tu najpierw koszary, później zwykłe mieszkania, jakieś magazyny i inne tego typu próby wykorzystania budowli. Tak czy owak piękny zabytek coraz bardziej stawał się ruiną.
Zamek w Niepołomicach – renowacja i czasy współczesne
Od roku 1991 budynek jest własnością gminy. Rozpoczęły się wtedy prace renowacyjne, które trwały do roku 2007. Ich celem było przywrócenie kształtu i wyglądu zabytku jak najbardziej zbliżonego do tego jaki był czasach dawnej świetności. Warto zauważyć pięknie odtworzone renesansowe detale architektoniczne. Między innymi bramę wjazdową.
Po remontach w komnatach zamkowych powstały sale wystawowe. Część zbiorów pochodzi z Muzeum Narodowego w Krakowie. Zwiedzając Muzeum Niepołomickie zobaczycie na przykład galerię dawnego malarstwa. W tym dzieła sztuki takich artystów jak H. Siemiradzki, A. Grottger, L. Wyczółkowski oraz eksponaty przyrodnicze, w tym kolekcję trofeów myśliwskich.
W zamkowej kaplicy znajdują się oryginalne archiwalne dokumenty królewskie i papieskie. Natomiast w drugiej części zabytku mieści się hotel.
Hotel na Zamku Królewskim w Niepołomicach
Pokoje hotelowe są eleganckie, klimatyzowane, wyposażone w dębowe meble. Goście mogą spodziewać się bezpłatnego parkingu, restauracji, Wi-Fi i udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu można skorzystać też z centrum konferencyjnego.
Co jeszcze ciekawego w Niepołomicach i okolicy ?
Opisywany tu przez nas zabytek stoi około 90 metrów od Rynku, a więc w samym centrum miasta.
Jeśli piszemy o Niepołomicach zamek królewski jest bez wątpienia najbardziej znanym zabytkiem i atrakcją miasta, w którym na stałe żyje około 15 tysięcy osób. Ale oprócz zamku warte zauważenia są tu także gotycki kościół parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, Muzeum Fonografii. Kopiec Grunwaldzki i Izbę Regionalną.
Z Niepołomic będziecie mieli około 10 kilometrów do Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce i prawie 24 kilometry do centrum Krakowa, gdzie znajdziecie jeszcze więcej zbiorów Muzeum Narodowego.
Foto: własne