Katedra Wniebowzięcia N.M.P.w Kielcach

Katedra Wniebowzięcia N.M.P.w Kielcach

Bazylika katedralna w Kielcach musi znaleźć się w planie Waszej wycieczki do tego miasta, bo to jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Gdzie dokładnie znajduje się Katedra Wniebowzięcia N.M.P. w Kielcach?

Katedra Wniebowzięcia N.M.P. w Kielcach stoi w samym centrum miasta na Wzgórzu Zamkowym. Tuż obok nie mniej słynnego dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Całkiem niedaleko jest też stąd do Muzeum Zabawek i Zabawy (również polecamy).

Katedra Wniebowzięcia N.M.P. w Kielcach – trochę historii

Już w roku 1171 na życzenie krakowskiego biskupa Gedeona powstał w tym miejscu niewielki romański kościół. Niestety nie dotrwał on w pierwotnym kształcie do czasów dzisiejszych. Na przestrzeni dziejów był niszczony a to przez pożar, a to przez Tatarów. Prócz tego raz po raz zdarzały się pomysły, aby coś powiększyć, albo przebudować.

Tak czy owak to co obecnie możemy oglądać reprezentuje typowy styl barokowy nadany generalnie w wieku szesnastym. Później jeszcze pojawiły się boczne kaplice i inne większe przeróbki. Obecny wygląd świątynia uzyskała w osiemnastym stuleciu, chociaż i tak jeszcze sto lat później coś zmieniano lub poprawiano.

Dwukrotnie kościół był podnoszony do godności katedry (wcześniej miał tytuł kolegiaty). Najpierw na krótko w roku 1805, a później w roku 1883 dziesięć lat później po ustanowieniu diecezji kieleckiej.

Słynny cudami obraz Matki Bożej Łaskawej

Jednym z najbardziej znanych elementów wyposażenia świątyni jest obraz Matki Bożej Łaskawej. Wizerunek bywa też nazywany obrazem Matki Bożej Różańcowej. Znajduje się on tu od roku 1600 (w przybliżeniu, bo dokładnej daty nie znamy).

Wizerunek jest przyozdobiony koronami papieskimi od roku 1991. Oficjalnie też miejsce to ma tytuł diecezjalnego sanktuarium Maryjnego. Natomiast tytuł bazyliki mniejszej został nadany w 1971.

Katedra Wniebowzięcia N.M.P. w Kielcach – architektura i wystrój

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest trójnawową świątynią. Stoi na planie prostokąta z apsydą. Po wejściu urzeka bogactwo wyposażenia. Wspaniała polichromia, mnóstwo obrazów, kolorów i złoceń.

Ołtarz główny z roku 1728 jest dziełem Antoniego Frączkiewicza. W jego centrum zobaczycie obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Malował go w Rzymie w roku 1730 Szymon Czechowicz.

Warto spojrzeć na piękne stalle. Cenny jest usytuowany w nawie północnej Tryptyk Łagiewnicki z roku 1500 przedstawiający koronację Matki Bożej. Natomiast w nawie południowej obok głównego wejścia znajduje się renesansowy nagrobek Elżbiety z Krzyckich Zebrzydowskiej, wykonany z czerwonego marmuru w obramowaniu z piaskowca przez Włocha Jana Marię Podovano.

Prócz tego mnóstwo innych obrazów i rzeźb, których nie będziemy tu wszystkich wyliczać. Popatrzcie też na organy, boczne ołtarze i ambonę.

Ciekawa tablica na ścianie

W północnej ścianie kościoła naprzeciwko dzwonnicy znajduje się marmurowa tablica ufundowana w 1782 r. przez ks. prymasa Michała Poniatowskiego (brata króla Stanisława Augusta). Podaje ona jednostki ciężaru, powierzchni i długości, małe i duże litery alfabetu i zasady katechizmu.

Co stoi obok katedry?

Obok katedry usytuowane są: barokowa osiemnastowieczna dzwonnica z zegarem, barokowa kaplica i symboliczny grób Wojciecha Bartosa Głowackiego (kosyniera z czasów powstania kościuszkowskiego), który zmarł 9 VI 1794 r. z ran odniesionych w bitwie pod Szczekocinami.

Skarbiec i krypta z grobami kieleckich biskupów

Nad zakrystią znajduje się skarbiec katedralny z cennymi naczyniami i szatami liturgicznymi Wśród nich dary Kazimierza Wielkiego – króla Polski. Natomiast w podziemiach katedry znajduje się krypta z grobami kieleckich biskupów.

Możliwe jest zajrzenie do katedralnego skarbca i krypty katedralnej jednak trzeba się wcześniej umówić telefonicznie.

Foto własne

Dodaj komentarz