Atrakcje turystyczne w Sandomierzu
Atrakcje turystyczne w Sandomierzu – dużo tego
Atrakcje turystyczne w Sandomierzu są bardzo różnorodne. Niektóre z nich mogliśmy zobaczyć oglądając słynny serial „Ojciec Mateusz” nagrywany właśnie w tym mieście. Są zabytki, muzea, ciekawostki przyrodnicze. Ale zacznijmy jak zawsze po kolei.
Gdzie leży Sandomierz?
Sandomierz to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Leży w województwie świętokrzyskim nad Wisłą. Jest siedzibą powiatu. Powstał na siedmiu wzgórzach. Z tego powodu niektórzy mówią „mały Rzym”. Nawet sam Rynek i najbliższe obok niego uliczki żeby zobaczyć trzeba się wspiąć do góry. W wielu miejscach daje to piękne widoki, ale może być problemem dla ludzi o słabszej kondycji. Stałych mieszkańców żyje tu około 24 tysiące na powierzchni niespełna 30 kilometrów kwadratowych. Blisko jest stąd do Tarnobrzegu i do Baranowa Sandomierskiego.
Trochę historii Sandomierza
Od 2017 roku Sandomierz nazywany jest pomnikiem historii. W przeszłości było to też miasto królewskie. Nie znamy dokładnej daty nadania praw miejskich. Wiemy, że odgrywał dużą rolę już w czasach Bolesława Chrobrego. Gall Anonim pisze, że było to jedno z trzech najważniejszych miast średniowiecznej Polski obok Wrocławia i Krakowa. Natomiast na pewno od 1286 roku obowiązywało tu tak zwane prawo składu. Czyli wszyscy kupcy, którzy tędy przejeżdżali musieli wystawiać swoje towary w Sandomierzu na sprzedaż. Od XV wieku działał w Sandomierzu sąd.
Nie ominęły miasta zniszczenia wojenne. Toczyły się tu walki z Tatarami i Szwedami. W czasie rozbiorów Sandomierz funkcjonował jako miasto graniczne pomiędzy Królestwem Polskim, a Galicją. Natomiast w czasie II wojny światowej istniało tu żydowskie getto.
Co trzeba zobaczyć w Sandomierzu?
Miasto jest bardzo bogate w piękne i ciekawe zabytki. Nie damy rady ich wszystkich tutaj wymienić, więc ograniczymy się do najciekawszych i najbardziej znanych. Koniecznie trzeba zaliczyć całe Stare Miasto z Rynkiem, ratuszem, przyległymi uliczkami i kamieniczkami. Jest oczywiście wiele pięknych kościołów na czele z bazyliką katedralną. Wspomnimy również kamienicę Oleśnickich stojącą przy Rynku, w której znajdziecie wejście do sandomierskich podziemi. Warto zobaczyć zamek królewski, a dokładniej jedno z jego skrzydeł. Bowiem reszta została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Albo wejść na Bramę Opatowską, żeby zobaczyć Sandomierz z góry.
Spośród ciekawostek przyrodniczych na szczególne wyróżnienie zasługuje wąwóz Królowej Jadwigi i Góry Pieprzowe wraz ze znajdującym się tam rezerwatem geologiczno – przyrodniczym.
W Sandomierzu ma początek Małopolska Droga św. Jakuba. Przebiega tędy Szlak Architektury Drewnianej i szlak cysterski. W mieście są też muzea. Najważniejsze – okręgowe ma siedzibę na zamku, diecezjalne w Domu Długosza, no i oczywiście muzeum Ojca Mateusza.
Ratusz w Sandomierzu
Do ciekawszych i najbardziej znanych sandomierskich budowli należy ratusz. Starsza prostokątna jego część pochodzi z wieku XVI. Zdobi ją piękna attyka autorstwa włoskiego rzeźbiarza Jana Mariii Padovano. Obok stoi biała ośmioboczna wieża wybudowana w wieku XVII. Na budynku znajduje się zegar słoneczny wykonany przez Tadeusza Przypkowskiego (właściciela muzeum zegarów z Jędrzejowa) w roku 1958. Osiemnastowieczna figura Matki Bożej stoi obok od strony wschodniej. W ratuszu mieści się między innymi jeden z oddziałów muzeum okręgowego. O 12 godzinie rozlega się stąd sandomierski hejnał.
Atrakcje turystyczne w Sandomierzu – Ucho Igielne
Jedną z ciekawostek miasta jest też bardzo wąskie przejście w dawnych murach obronnych Sandomierza. Była to kiedyś furta dominikańska służąca do komunikacji pomiędzy dwoma klasztorami. Prowadzi ona do wąwozu.
Foto: własne