Muzeum Lat Szkolnych S Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych S Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych S Żeromskiego – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

W 1964 r. przypadała setna rocznica urodzin autora „Syzyfowych prac”. W celu jej upamiętnienia powstało w Kielcach Muzeum Lat Szkolnych S Żeromskiego. Siedzibę swą znalazło w części gmachu, zbudowanego w latach 1724-1727 z inicjatywy biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego. Tu właśnie była szkoła, w której w latach 1874-1886 nauki pobierał Stefan Żeromski.

Trochę historii muzeum

Inicjatorką powstania Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego była kustosz Aleksandra Dobrowolska. Posiadała ona doświadczenie w tworzeniu wystaw poświęconych wielkim pisarzom – Henrykowi Sienkiewiczowi, Janowi Kochanowskiemu. Wsparli ją: prof. Stanisław Lorentz, prof. Henryk Markiewicz i prof. Kazimierz Wyka oraz córka pisarza – Monika Żeromska. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 28 czerwca 1965 roku. Natomiast w przemówieniu, wygłoszonym wówczas, podkreślono ideę przewodnią, wymowę i przesłanie, jakie ma powstanie nowej instytucji, zaakcentowano także jego wymiar i rangę.

Co można tu zobaczyć?

Wystawa biograficzno-literacka, znajdująca się na piętrze budynku, obejmuje lata dziecięca i szkolne autora „Wiernej rzeki”. Ekspozycja w układzie chronologicznym prezentuje: historię budynku i szkoły, a także domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz czas edukacji szkolnej autora „Przedwiośnia”. Ostatnia część ekspozycji poświęcona jest pracy i twórczości Żeromskiego. Ukazuje najcenniejsze pamiątki po pisarzu czyli listy, rękopisy utworów oraz ich pierwsze wydania. W zbiorach muzeum znajduje się również prawdziwa „perełka” – płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.

Muzeum Lat Szkolnych S Żeromskiego – Stałe ekspozycje:

W pierwszej sali znajdują się eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi. Historię przodków Żeromskiego obrazuje drzewo genealogiczne oraz herby rodowe: Róża Poraj- herb rodziny Kartelów, Jelita-herb rodu Żeromskich. Zwiedzający mogą zobaczyć tu pamiątki, które zachowały się po rodzicach pisarza. Mianowicie na przykład srebrny zegarek z podstawką, będący własnością ojca oraz brzytwę angielską, którą podarował synowi Wincenty Żeromski. Jedyną zachowaną do czasów współczesnych rzeczą materialną, należącą do pani Żeromskiej jest broszka w formie miniaturki czaka kadetów amerykańskich.

W drugiej sali zgromadzone są materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego. Aranżacja sali lekcyjnej, w której są drewniane szkolne ławki z pochyłymi pulpitami. Znajdują się otwory na szklane kałamarze. Przed nimi na podwyższeniu wznosi się katedra nauczyciela, na której spoczywa dziennik lekcyjny i dzwonek z mosiężną czaszą. Natomiast obok tablica na trójnożnym stojaku i liczydła. Ściany zdobią fotografie ważnych dla młodego Stefana Żeromskiego osób. A więc zdjęcia nauczycieli – Antoniego Gustawa Bema i Tomasza Siemiradzkiego), kolegów szkolnych – Jana Wacława Machajskiego, Jana Strożeckiego i Edwarda Łuszczkiewicza oraz pierwszych sympatii pisarza – Ludwiki Dunin – Borkowskiej, Heleny Skierskiej i Heleny Radziszewskiej. Tu znajduje się także kopia munduru uczniowskiego oraz rekwizyty z filmu „Syzyfowe prace” na przykład drewniane tornistry i piórniki, tabliczki uczniowskie oraz dyscyplina.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie: https://mnki.pl/zeromski/

Co w pobliżu?

W Kielcach polecamy jeszcze między innymi Pałac Biskupów Krakowskich – tuż obok katedry. Natomiast do Muzeum Narodowego należą także oddziały: Muzeum Archeologiczne w Wiślicy i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Zachęcamy też do odwiedzenia Muzeum Zabawek.

Informacje & Foto: od Administracji Muzeum

Dodaj komentarz