buchlovice-na-morawach

Atrakcje Moraw – Buchlovice – małe miasteczko z wielkimi skarbami

Jeśli ktoś chciałby się wybrać na wycieczkę do Czech zachęcam, by zwiedzić też różne atrakcje Moraw – Buchlovice (po niemiecku Buchlowitz) są małym miasteczkiem w kraju żlińskim. Mieszka tu na stałe niespełna 2,5 tysiąca ludzi. Miejscowość zajmuje powierzchnię około 30 kilometrów kwadratowych. Płynie tędy rzeka Długa (Dlouha) i Potok Buchlowicki.

Krótka historia Buchlovic

Osadnictwo w tym miejscu istniało podobno już w czasach prehistorycznych, ale pierwsza pisemna wzmianka o Buchlovicach pojawiła się na początku wieku XIII.  Król Otakar I wymienił tę nazwę w 1207 roku w swoim liście. Początkowo była to niezależna dziedziczna posiadłość.  Buchlovice dołączyły do majątku zamku Buchlov w 1540 roku, a Jego właścicielami byli między innymi baron Petrvald i hrabia Berchtold. Należeli oni do niższej rangą szlachty. 111 osób mieszkało tu na początku XVII wieku, czyli bardzo mało.

Gospodarcze ożywienie nastąpiło w XVIII wieku, kiedy został wybudowany tu nowy piękny zamek. Razem z nim powstały różne urzędy i instytucje takie jak  gorzelnia, młyn, a później browar.  Pierwsza dwuletnia szkoła w Buchlovicach powstała w roku 1862.

W 1805 roku cesarz Franciszek I nadał miejscowości prawa miasteczka handlowego (w Polsce termin nie spotykany), a prawa miejskie Buchlovice mają od roku 2006, więc całkiem niedawno.

Co warto zobaczyć w Buchlovicach?

Buchlovice chociaż nieduże mają całkiem sporo ciekawych zabytków i obiektów które warto zobaczyć. Najcenniejszy i najpiękniejszy  jest wspomniany wyżej zamek i park. Cudowna barokowa perła, jest jedną z najpiękniejszych romantycznych pałaców w całych Czechach. W centrum przyciąga wzrok wysoka kolumna morowa z wizerunkiem Matki Boskiej. Nieco dalej barokowy kościół świętego Marcina z 1644 roku z widocznym z daleka kopulastym hełmem na wieży. Stoi on na miejscu innego gotyckiego, który już nie istnieje. Jest sporo kapliczek – między innymi świętej Elżbiety, świętej Barbary, świętego Krzyża. W pobliżu niewielkiego rynku można znaleźć muzeum, kilka punktów gastronomicznych – bary, gospody, restauracje, cukiernię, więc nie ma problemu by kupić coś do jedzenia w czasie wycieczki. Ceny są bardzo przystępne. Wszystko to sprawia, że do Buchlovic przyjeżdża sporo turystów, także z Polski.

 

Foto: własne

4 thoughts on “Atrakcje Moraw – Buchlovice

Dodaj komentarz