Atrakcje turystyczne w Tarnowie
Atrakcje turystyczne w Tarnowie liczne i różnorodne
Atrakcje turystyczne w Tarnowie są liczne, różnorodne i ciekawe. Więc naprawdę warto tu przyjechać.
Krótka historia i atrakcje miasta
Leżący w Małopolsce Tarnów jest średniej wielkości miastem powiatowym. Liczy około 100 tysięcy mieszkańców. Jego historia sięga czasów piastowskich, a prawa miejskie otrzymał w 1330 roku. Ważny węzeł drogowy, kolejowy, ośrodek przemysłowy i gospodarczy. Ze względu na sporą ilość zabytków także atrakcyjny pod względem turystycznym. Łączą się tu rzeki Dunajec i Biała.
Przez kilka wieków Tarnów był miastem prywatnym. Należał do rodów Tarnowskich, Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków. Miasto funkcjonujące na prawach niemieckich rządzone było przez radę miejską i sąd wójtowsko – ławniczy.
W połowie XIV wieku w Tarnowie wybudowano kościół parafialny p.w. Narodzenia N.M.P (teraz katedra), przy którym funkcjonowała szkoła parafialna i rzemiosło sukiennicze. Natomiast obecnie w sąsiedztwie katedry – w kilku zabytkowych kamienicach mieści się najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne.
Miasto przez wieki było wielokulturowe. Żyli tu Polacy, ludność niemieckojęzyczna, Żydzi. Sporą część populacji stanowili też Romowie, którym w Muzeum Etnograficznym poświęcono jedną z wystaw.
Do żelaznych punktów programu wycieczek po Tarnowie należy Rynek z renesansowymi kamienicami. W jednej z nich mieści się Muzeum Okręgowe, którego oddział znajduje się także w Ratuszu. Znane turystom są także ulice Żydowska i Wielkie Schody. Natomiast miłośnikom architektury drewnianej można polecić piętnastowieczny kościółek N.M.P.
Około 2 kilometry od centrum miasta wznosi się Góra św. Marcina z ruinami czternastowiecznego zamku Leliwitów, natomiast w Parku Strzeleckim znajdziecie mauzoleum Józefa Bema.
Ratusz w Tarnowie
Tarnowski Ratusz zasługuje na nieco dłuższy opis, dlatego poświęcamy mu ten akapit. Stoi on na środku tarnowskiego Rynku. Jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków miasta. Stanowi przykład architektury manierystycznej (inne źródła podają renesansowej). Służył jako siedziba rady miejskiej i sądu wójtowsko – ławniczego. Budynek powstał w XVI wieku w miejscu innego gotyckiego. Ratusz jest wysoki na 18 metrów, ale wieża jest wyższa bo ma 30 metrów. Uwagę przyciąga ozdobna attyka z charakterystycznymi czternastoma maszkaronami (symbol czternastu członków rady miejskiej, wolutami (ślimacznicami) i sterczynami (małymi wieżyczkami). W attyce znajdują się też wgłębienia zwane blendami, w których (podobno) były kiedyś portrety rodu Tarnowskich. Do wnętrza prowadzą dwa kamienne portale.
Atrakcje turystyczne w Tarnowie i w okolicy
Niedaleko Tarnowa warto zobaczyć także między innymi zamek w Dębnie, kopalnię soli w Bochni, malowaną wieś – czyli Zalipie, a także wiele różnych atrakcji Pogórza Rożnowskiego
Foto: własne
W ubiegłym roku byłem w Tarnowie pierwszy raz i bardzo mi się spodobał. Teraz polecam go znajomym 🙂