kopalnia soli w Bochni

kopalnia soli w Bochni

Zabytkowa kopalnia soli w Bochni na miarę UNESCO

Zabytkowa kopalnia soli w Bochni jest mniej znana od Wieliczki. Ale też wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tu też znajduje się podziemna trasa turystyczna. Goście mogą zobaczyć solne rzeźby, kopalniane wyrobiska, komory i kaplice. Najpiękniejsza z nich nosi imię świętej Kingi. Są też stajnie koni, które kiedyś tu pracowały, gdy nie istniały jeszcze maszyny górnicze. Wyciąganie urobku na powierzchnię dokonywało się za pomocą kieratów.

Jedną z najciekawszych tutejszych atrakcji (zwłaszcza dla dzieci) jest najdłuższa w Polsce drewniana zjeżdżalnia. Jest też podziemna sala gimnastyczna i przejażdżka podziemnym pociągiem. Za dodatkową opłatą można popłynąć łodzią po solankowym jeziorze. Można również wynająć nocleg, a nawet urządzić podziemny bankiet.

Kasy biletowe i poczekalnia znajdują się w budynku nadszybia, który nazywa się Sutoris. Jest to najstarszy szyb kopalni soli w Polsce. Wydobycie soli rozpoczęło się w Bochni w roku 1251.

Kaplica świętej Kingi w Bochni

Jak wspominaliśmy wyżej na trasie turystycznej znajduje się piękna kaplica świętej Kingi, czyli patronki górników wydobywających sól. Jest ona największa i najlepiej zachowana, ale nie jedyna w tej kopalni, bo kaplic powstało tu sporo.

Początki kaplicy świętej Kingi sięgaj a roku 1747. Przez blisko 40 lat nosiła imię Aniołów Stróżów. Przy jej powstaniu pracowali zarówno profesjonalni artyści jak też uzdolnieni górnicy. Wystrój wnętrza pochodzi z różnych bocheńskich kościołów i kaplic także tych likwidowanych w kopalni.

Kaplica ma nieregularny kształt, ale zbliżony do prostokąta o wymiarach 21m. x 31m. Wysokość wynos 5 – 6 metrów. W ołtarzu głównym znajduje się malowidło T. Krasińskiego, a na nim znana powszechnie legenda o świętej Kindze i jej pierścieniu. Za sprawą tego pierścienia w Bochni odkryto sól kamienną. W pobliżu spójrzcie też na ołtarz innej świętej górniczej patronki – Barbary. Jest też całoroczna szopka betlejemska, rzeźby ukrzyżowania oraz tablica upamiętniająca wielki pożar w kopalni z roku 1875.

W Bochni (ale już na powierzchni) warto zobaczyć też między innymi piękny bogato zdobiony kościół świętego mikołaja,

Natomiast spośród tras podziemnych polecamy również Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

foto własne

7 thoughts on “Zabytkowa kopalnia soli w Bochni

  1. Bajka takie miejsce. Ogromne wrażenie robią już na mnie same zdjęcia jak widzę z tej kopalni a co dopiero odczuwać to na żywo. Może w tym roku się uda jeszcze tam pojechać i zwiedzić. Bardzo mnie zachęcił do tego ten artykuł. Oby tylko dało radę i wszystko było otwarte.

Dodaj komentarz