Dębno - zamek i kościół św. Małgorzaty

Dębno - zamek i kościół św. Małgorzaty

Dębno – zamek i kościół św. Małgorzaty to atrakcje w pobliżu Tarnowa

Dębno – zamek i kościół św. Małgorzaty warto zobaczyć. Na początku musimy jednak napisać, że w województwie małopolskim istnieją aż dwie interesujące dla turysty miejscowości o nazwie Dębno. Jedna z nich w powiecie nowotarskim znana jest ze starego drewnianego kościoła wpisanego na listę UNESCO. Natomiast druga, ta o której piszemy tutaj leży między Tarnowem, a Brzeskiem przy trasie DK94. Żeby było ciekawiej jest jeszcze Dębno w województwie zachodniopomorskim, ale to już jest całkiem daleko.

Zamek w Dębnie

W XV wieku kanclerz wielki koronny, kasztelan krakowski – Jakub z Dębna wzniósł tu swoją siedzibę z cegły o kształcie nieregularnego czworoboku. Podobno (według opisów) początkowo budowla miała charakter obronny, chociaż obecnie w przeciwieństwie do wielu innych zamków nie ma fosy, ani solidnych okalających murów. Są tu dwie kondygnacje. Natomiast do środka prowadzi barokowy portal. Na wewnętrznym dziedzińcu zauważycie krytą gontem studnię, a wokół tegoż dziedzińca na wysokości pierwszego piętra usytuowany drewniany ganek. Stanowił on niegdyś jedyne przejście pomiędzy poszczególnymi skrzydłami.

Na przestrzeni czasu wielokrotnie zmieniali się  właściciele, którzy dokonywali remontów i przeróbek. Jednakże główna bryła pozostała praktycznie bez zmian. Zamek w Dębnie ma swoje legendy, a jedna z nich opowiada o zamurowanej w ślubnej sukni dawnej dziedziczce. Spotkała ją kara, bo nie chciała poślubić wybranego przez rodziców kawalera.
Obecnie w budynku mieści się  oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a zobaczycie tu (prócz wnętrz) dawne meble, zastawy stołowe, magnackie bibeloty. Jest także między innymi wyposażenie dawnej kuchni, spiżarnia oraz kaplica. Miejsce to stało się inspiracją dla wielu artystów malarzy, a najsłynniejszymi z nich byli Jan Matejko i Julian Fałat.

Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

Niedaleko zamku stoi późnogotycki kościół zbudowany na przełomie piętnastego i szesnastego stulecia. Jego fundatorem był także wspomniany wyżej Jakub z Dębna. Co ciekawe świątynia ta była konsekrowana pod innym wezwaniem – Trójcy Świętej. Natomiast święta Małgorzata patronuje tu od początku XVII wieku. Budynek jest jednonawowy orientowany. Powstał z nieregularnych kamiennych ciosów i cegieł. Do węższego prezbiterium przylega zakrystia, a do nawy aż dwie kruchty. W tym jedna z wieżą. Bardzo ładne jest wyposażenie wnętrza tej świątyni. Nad głowami wiernych wznosi się sklepienie krzyżowo – żebrowe. Pomiędzy nawą i prezbiterium u góry uwagę przyciąga belka tęczowa z barokowym krucyfiksem, a w samym prezbiterium piękny ołtarzowy tryptyk. Są też dwa neogotyckie ołtarze boczne. Natomiast neobarokowa ambona pochodzi z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

Co w pobliżu?

Zachęcam, żeby będąc w okolicy odwiedzić też mało znane ale ciekawe sanktuarium w Porąbce Uszewskiej.

Foto: własne

 

5 thoughts on “Dębno – zamek i kościół św. Małgorzaty

Dodaj komentarz