Zakliczyn - miasteczko koło Tarnowa

Zakliczyn - miasteczko koło Tarnowa

Zakliczyn – miasteczko koło Tarnowa – małe miasto z ciekawą historią

Zakliczyn – miasteczko koło Tarnowa leży w Małopolsce w powiecie tarnowskim, na Pogórzu Rożnowskim nad Dunajcem. Stałych mieszkańców jest tu niecałe 2000. Mimo to jest to jedna z największych miejscowości pośród otaczających je wiosek. Porównywalnej wielkości jest jeszcze niedaleko Czchów, a do wspomnianego wyżej Tarnowa (dużego miasta) trzeba jechać około 26 kilometrów.

Początki Zakliczyna sięgają bardzo dawnych czasów. Miejscowość wymieniana jest już w dokumentach z X wieku. Jednak wtedy  istniała pod inną nazwą. Niektóre źródła podają Dunaiz, inne, że Goluczyn. W roku 1086 stała się własnością opactwa tynieckiego i otrzymała nazwę Opatkowice.

Kolejną ważną datą w dziejach Zakliczyna był rok 1557 kiedy miejscowość tę wraz z kilkoma innymi wsiami kupił Spytek Wawrzyniec Jordan, późniejszy kasztelan krakowski. Postarał się on o nadanie praw miejskich. Wkrótce potem pojawiła się też obecna nazwa czyli Zakliczyn. Prawa te zostały odebrane w 1934, a przywrócone ponownie w 2006.

Na przełomie XVI i XVII wieku Zakliczyn zaczął prężnie się rozwijać. Kwitło rzemiosło i handel. Niestety około 100 lat później po początkowej świetności niewiele zostało. Przyczyniły się ku temu pożary, zarazy, a także „potop szwedzki”. Warto też wspomnieć, że w całej okolicy działały prężne zbory ariańskie. Dla obrony wiary katolickiej na tych terenach sprowadzono do Zakliczyna zakon ojców reformatów. Ich klasztor wraz z kościołem istnieją tu do dziś.

Co warto zobaczyć w Zakliczynie?

Zakliczyn chociaż niewielki ma całkiem sporo ciekawostek do zwiedzania i oglądania. Przede wszystkim duży Rynek (jeden z największych w Małopolsce. Ma 170 metrów długości i 100 metrów szerokości. Na Rynku tym stoi zabytkowy dziewiętnastowieczny ratusz.

Miłośników architektury sakralnej na pewno zainteresują piękne kościoły – siedemnastowieczny p.w. Matki Boskiej Anielskiej, czyli kościół wspomnianych wyżej ojców reformatów oraz osiemnastowieczny  kościół świętego Idziego.

Zachowała się w mieście zabytkowa drewniana zabudowa z charakterystyczną „dziewięciosłupową” konstrukcją  i okapami sięgającymi nad chodnik. Wiele z takich domów znajdziecie przy Rynku oraz przy ulicach Mickiewicza i Malczewskiego.

Trzeba napisać też, że na terenie Zakliczyna znajdują się także cmentarze wojenne. W domu „Pod Wagą” ma siedzibę tutejsze muzeum.

Zamek Melsztyn

Polecamy też przejażdżkę do pobliskiego zamku Melsztyn. Wprawdzie to ruina, ale są tam z góry piękne widoki na okolicę.

Foto: własne

 

 

4 thoughts on “Zakliczyn – miasteczko koło Tarnowa

Dodaj komentarz