Atrakcje turystyczne w Trokach są różne, chociaż słyną przede wszystkim z pięknego zamku zwanego „małym Malborkiem„. Jest to małe miasto, które mijamy dokładnie „po drodze”, kiedy jedziemy do Wilna. Stolica kraju leży niespełna 30 kilometrów stąd. Stałych mieszkańców żyje tu około 5 i pół tysiąca. Wokół rozciągają się jeziora Pojezierza Wileńskiego – Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz.
Największą świetnością miasto cieszyło się w latach 1413 – 1795 jako centrum województwa trockiego. Natomiast trudno uwierzyć, że położona 5 kilometrów dalej wieś Stare Troki była kiedyś (do XIV stulecia) miastem – stolicą państwa.
Nie ominęły tej okolicy wojny religijne. W ich konsekwencji na początku siedemnastego wieku spłonęły synagoga, meczet i kościół protestancki. Po rozbiorach do 1939 roku były to ziemie należące do państwa polskiego. Dziś mieszka tu około 60 procent Litwinów, 20 procent Polaków, a także przedstawiciele innych narodowości, w tym opisani niżej Karaimi.
Sporo tu jest ciekawych zabytków. Jak wspomniany wcześniej zamek, zabytkowa cerkiew, kościoły katolickie (w tym sanktuarium Matki Bożej), stare drewniane domy karaimskie wzdłuż ulic, a także pałac Tyszkiewiczów.
Świątynia karaimska w Trokach
Karaimi są niezbyt liczną – kilkutysięczną grupą etniczną. Nie mają swojego państwa, są rozproszeni w wielu krajach Europy. Mieszkają między innymi w Izraelu, Turcji, Egipcie i Stanach Zjednoczonych. Spora ich grupa żyje też w Trokach na Litwie. Nie znamy dokładnie miejsca ich pochodzenia. Są to z pewnością tereny Bliskiego Wschodu – może Turcja, Egipt lub Syria.
Karaimi mają swoją własną religię, która jest swoistą mieszanką wierzeń judaistycznych z elementami islamu i chrześcijaństwa. Uznają Pięcioksiąg i Mojżesza jako najważniejszego z proroków. Wierzą w wieczną nagrodę (lub karę) po śmierci. Podobnie jak Żydzi wciąż czekają na obiecanego przez Boga Mesjasza.
Świątynia karaimska nazywa się kienesa. Ta w Trokach powstała w XVIII wieku. Kilkakrotnie paliła się podczas pożarów. Najbardziej ucierpiała w latach 1794, 1812. Kilkakrotnie była też remontowana. Po II wojnie światowej przez wiele lat była jedyną w Europie czynną świątynia tego wyznania.
Jest nieduża, zbudowana na planie kwadratu, na jej dachu znajduje się mała wieżyczka. Ponieważ nie jest to kościół chrześcijański nie ma tu krzyży. Wewnątrz osobno modlą się mężczyźni – na dole oraz kobiety – na galerii. Natomiast w pięknie zdobionej szafie koło ołtarza znajdują się zwoje Tory.
Kibiny karaimskie
W wielu restauracjach i barach na Litwie zwłaszcza w okolicy Troków możecie spróbować specjału kuchni tej mniejszości narodowej.
Jest to rodzaj dużych pierogów pieczonych w piekarniku. W ich środku znajduje się mięsny farsz z wołowiny lub baraniny z dodatkiem kapusty i cebuli.
3 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Trokach – Litwa”