Ratusz i kamienica Orsettich w Jarosławiu

Zabytkowy ratusz w Jarosławiu
Zabytkowy ratusz i Kamienica Orsettich w Jarosławiu
Jarosław jest bardzo ładnym i zabytkowym miastem powiatowym w województwie podkarpackim. Leży nad rzeką San. Według niektórych źródeł przed wiekami był bardzo bogaty. Do połowy XIX wieku należał do prywatnego właściciela. Krzyżowały się tu ważne europejskie szlaki kupieckie. Każdego roku w sierpniu odbywały się jarmarki trwające po cztery tygodnie. Prawa miejskie sięgają tu czternastego stulecia. Natomiast zabytkowy ratusz i Kamienica Orsettich w Jarosławiu to ważne zabytki miasta.
Kamienica Orsettich stoi bardzo blisko, także przy Rynku. Znajdziecie w niej ciekawe muzeum.
Gotyk, barok, neogotyk, renesans….
Pierwotnie budynek powstał w stylu gotyckim. Jednakże jak to zwykle bywa przy zabytkach z biegiem czasu miały miejsce różne przebudowy i odbudowy. Na przykład w roku 1625 zdarzył się pożar, po którym powstała budowla barokowa. W latach 1782 – 1852 zrobiono sobie tu magazyny wojskowe rządu austriackiego. Przyniosły one kolejną dewastację i k0nieczność odbudowania jeszcze raz. Z siedemnastowiecznej budowli zachowało się niewiele, a kolejna odbudowa nadała zabytkowi kształty neogotyckie. Jeszcze jedna przeróbka zdarzyła się w latach 1895 – 96. Powstały wówczas elementy renesansowe. Autorem projektu był Teodor Talowski. Niektóre źródła wymieniają też architektów F. Dolińskiego i S. Rutkowskiego. W 1906 roku przybyła reprezentacyjna secesyjna sala obrad, a także dobudowano areszt miejski.
Architektura
Podobnie jak w większości innych miast ratusz stoi na Rynku. Trzeba dodać bardzo ładnym Rynku w otoczeniu licznych pięknych kamieniczek. Ma cztery kondygnacje, nad którymi góruje kwadratowa wieża ze ściętymi narożnikami i zegarem. W połowie wysokości jest ona otoczona metalową zdobioną balustradą. Mechanizm wspomnianego zegara wykonała wiedeńska firma Thurmuhren Fabrik Richarda Liebinga. Natomiast na szczycie znajduje się iglica, a na niej metalowa kula i wiatrowskaz w postaci orła ze strzałką. Przykuwa uwagę bardzo bogaty wystrój architektoniczny całego budynku. Zwłaszcza piękna attyka czyli jakby ozdobna rzeźbiona korona na dachu.
Co jeszcze w pobliżu?
W mieście jest jeszcze sporo ciekawych miejsc do oglądania. Miedzy innymi całkiem blisko stąd Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, nieco dalej Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Jest też zabytkowa Brama Krakowska, mury obronne z fosą i całe godne uwagi otoczenie Rynku.
Zabytkowy ratusz w Jarosławiu, a inne miasta
Piękne ratusze są w wielu miastach Polski. W naszych artykułach opisujemy między innymi ratusz z Zamościa, Nowego Sącza, Tarnowa, Sandomierza i jeszcze sporo innych.
Foto: własne