Zabytkowy ratusz w Jarosławiu

Zabytkowy ratusz w Jarosławiu

Zabytkowy ratusz w Jarosławiu jest jednym z wielu pięknych zabytków tego miasta.

Gdzie leży Jarosław?

Chcąc zobaczyć zabytkowy ratusz w Jarosławiu powinniście wiedzieć, że znajduje się on w bardzo ładnym i zabytkowym mieście powiatowym w województwie podkarpackim. Leżącym nad rzeką San.

Według niektórych źródeł przed wiekami Jarosław był bardzo bogaty. Do połowy XIX wieku należał do prywatnego właściciela. Krzyżowały się tu ważne europejskie szlaki kupieckie. Każdego roku w sierpniu odbywały się też jarmarki trwające po cztery tygodnie. Prawa miejskie sięgają tu czternastego stulecia.

Gotyk, barok, neogotyk, renesans?

Rynek Główny w Jarosławiu zaliczany jest do najpiękniejszych placów miejskich w południowo-wschodniej Polsce.

Według informacji w licznych źródłach historycznych pierwotnie drewniany budynek powstał w stylu gotyckim w XV wieku. Jednakże w pierwszej połowie siedemnastego wieku wydarzyły się aż dwa wielkie pożary, które za każdym razem wymuszały odbudowę.

Kolejny (prawdopodobnie trzeci) murowany ratusz powstał w stylu późnorenesansowym lub barokowym. Z siedemnastowiecznej budowli zachowało się również bardzo niewiele, a jeszcze jedna odbudowa nadała zabytkowi kształty neogotyckie.

Zabytkowy ratusz w Jarosławiu – co jeszcze warto wiedzieć?

W latach 1782 – 1852 zrobiono sobie tu magazyny i warsztaty wojskowe rządu austriackiego. Przyniosły one kolejną dewastację i konieczność odbudowania jeszcze raz.

W latach 1895 – 96 autorem projektu był Teodor Talowski. Niektóre źródła wymieniają też architektów F. Dolińskiego i S. Rutkowskiego. Dzięki przebudowanie dokonanej w XIX wieku budynek zyskał obecny, neorenesansowy wygląd, znacznie lepiej korespondujący z wyglądem jarosławskiego rynku. W jego wnętrzu znajdują się fragmenty XVII-wiecznych malowideł ściennych, a także sztukaterie i ozdoby drzwi w Sali Narad pochodzące z początku XX wieku.

Na początku XX wieku przybyła reprezentacyjna secesyjna sala obrad, a także od strony wschodniej dobudowano areszt miejski. Oczywiście dziś już nie ma tu żadnych więźniów.

Miejsce straceń skazańców?

Nieopodal jarosławskiego ratusza w 1967 roku dokonano zagadkowego odkrycia. Podczas prac związanych z przebudową nawierzchni Rynku, po północno-wschodniej stronie ratusza, na głębokości około półtora metra odkryto starą nawierzchnię drogową z „dyli dębowych”, pod którymi „w dole o okrągłym kształcie” znajdowało się „zbiorowisko ludzkich czaszek”

Według niektórych źródeł w Internecie na przełomie XV i XVI w. miało w tym miejscu znajdować się miejsce straceń i pręgierz, co (biorąc pod uwagę fakt, iż we wskazanym miejscu nie znaleziono innych szczątków niż czaszki) skłoniło świadków zdarzenia do wysnucia wniosku, iż do odkrytego dołu wrzucano niegdyś szczątki skazańców.

Czaszki te zostały złożone w wybudowanym w tym celu grobowcu na Nowym Cmentarzu. Miejsce lokalizacji dołu zaznaczone zostało kostkami granitowymi w szarym kolorze.

Jarosławski ratusz – architektura

Budynek ratusza podobnie jak w większości innych miast stoi na Rynku. Trzeba dodać bardzo ładnym Rynku w otoczeniu licznych również pięknych kamieniczek. Ma cztery kondygnacje, nad którymi góruje kwadratowa wieża ze ściętymi narożnikami i zegarem.

W połowie wysokości wieża ta jest ona otoczona metalową balustradą pięknie zdobioną. Popatrzcie też na piękny wiedeński zegar Liebinga z 1896 roku. Wspaniałe tarcze zegarowe zdobią pozłacane cyfry i wskazówki, sam mechanizm musi być nakręcany ręcznie minimum co 36 godzin. Natomiast szczyt wieży wieńczy iglica, a na niej znajduje się metalowa kula i wiatrowskaz w postaci orła ze strzałką.

Przykuwa uwagę bardzo bogaty wystrój architektoniczny całego budynku. Wokół ratuszowej wieży znajduje się piękna attyka czyli jakby ozdobna rzeźbiona korona na dachu.

Pomimo wspomnianych wyżej przeróbek architektonicznych łatwo jest się tu doszukać stylu późnego renesansu.

Co jeszcze w pobliżu?

W mieście jest jeszcze sporo ciekawych miejsc do oglądania. Miedzy innymi całkiem blisko stąd Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, nieco dalej Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Jest też zabytkowa Brama Krakowska, mury obronne z fosą i całe godne uwagi otoczenie Rynku.

Zabytkowy ratusz w Jarosławiu, a inne miasta

Piękne ratusze są również w wielu innych miastach Polski. W naszych artykułach opisujemy też między innymi ratusz z Zamościa, Nowego Sącza, Tarnowa, Sandomierza i jeszcze sporo innych.

Foto: własne

Dodaj komentarz