Atrakcje Pogórza Rożnowskiego

Pogórze Rożnowskie, Małopolska, krajobrazy

Atrakcje Pogórza Rożnowskiego – gdzie to jest?

Pogórze Rożnowskie stanowi część Pogórza Karpackiego. Rozciąga się wzdłuż Dunajca pomiędzy Grybowem i Nowym Sączem (na południu), a Tarnowem (na północy). Sąsiaduje z Beskidem Niskim, Pogórzem Ciężkowickim i Pogórzem Wiśnickim. Charakteryzuje się dużą liczbą niewysokich wzniesień, z których najwyższa jest Dąbrowska Góra – 583m.n.p.m. Niektóre źródła do Pogórza Rożnowskiego zaliczają też ponad 700 metrowe Rosochatkę i Jodłową Górę. Jednakże inne podają, że szczyty te należą już do wspomnianego wyżej Beskidu Niskiego. Atrakcje Pogórza Rożnowskiego przyciągają turystów różnorodnością.

Jeziora, zabytki, wzniesienia, krajobrazy

W regionie znajdują się dwa sztuczne zbiorniki wodne (zalewy) powstałe w wyniku spiętrzenia wód na Dunajcu – Jezioro Czchowskie i Jezioro Rożnowskie. Dzięki temu krajobraz jest urozmaicony i naprawdę urokliwy. Na terenie Pogórza Rożnowskiego znajduje się niewielkie miasto Zakliczyn, a także letniskowe miejscowości Różnów i Gródek nad Dunajcem.

W Zakliczynie warto zobaczyć sporo zabytków w tym piękne dwa kościoły, stare drewniane domy z podcieniami i Rynek z ratuszem. Rożnów i Gródek nad Dunajcem to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu nad wodą. Zachęcam do spacerów po okolicznych wzniesieniach, odpoczynku nieco z dala od mocno zaludnionych aglomeracji.

Warto w okolicy zwiedzić też bardzo ciekawy, choć niewielki zamek Tropsztyn – zrekonstruowany z licznymi legendami między innymi o ukrytym skarbie Inków. Jest też sanktuarium św. Benedykta i Świerada w TropiuJest tam pustelnia świętych mnichów i jeden z najstarszych w Polsce kościołów. Przepięknie położone nad Jeziorem Czchowskim.

Pogórze Rożnowskie jest dobrą propozycją dla osób lubiących spacery i piękne krajobrazy, a którym problemy ze zdrowiem nie pozwalają na wspinaczki po prawdziwych górach. Jest tu sporo znakowanych szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, rezerwaty przyrody (jeden z nich nazywa się Diable Skały). O minionych wojennych walkach przypominają liczne miejsca pamięci i cmentarze wojenne. Są też zabytkowe drewniane kościoły, niestety często zamknięte i żeby zobaczyć od środka trzeba przyjść na nabożeństwo. W Kąśnej Dolnej znajduje się dwór Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Foto: własne

5 thoughts on “Atrakcje Pogórza Rożnowskiego

Dodaj komentarz