Luksusowy Dubaj – czemu warto go odwiedzić?

0
Luksusowy Dubaj

Luksusowy Dubaj

Luksusowy Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Luksusowy Dubaj, miasto-potęga wyrosłe na pustyni, jeden z siedmiu emiratów to idealne miejsce na luksusowe wakacje! Zaczynając od słonecznej pogody przez cały rok, przez dostęp do morza i piaszczyste plaże, aż po szereg atrakcji. Dubaj słynie z wszechobecnego przepychu i ekskluzywności. Można znaleźć tu zakwaterowanie w prawdziwych arabskich pałacach i najbardziej luksusowych hotelach na świecie. Między innymi w siedmiogwiazdkowym hotelu Burj Al Arab. Wszystko w Dubaju wychodzi ponad standardową skalę, a szejkowie wręcz ścigają się w wymyślaniu kolejnych gigantycznych projektów. Bez wątpienia to ciekawe miejsce do odwiedzenia.

Klimat w Dubaju

Kilkanaście lat temu Dubaj był niewielkim miasteczkiem otoczonym przez pustynię. I chociaż może się wydawać, że pod względem geograficznym pustynny kraj nie sprzyja rozwojowi, na przykład Dubaju pokazuje wręcz odwrotną tendencję. Leży nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską jako jeden z siedmiu emiratów. Pozostałe emiraty to Abu Zabi, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Cechuje się typowym klimatem zwrotnikowym kontynentalnym suchym i skrajnie suchym.

Oznacza to temperatury sięgające nawet 50 stopni Celsjusza w miesiącach od maja do października. Najbardziej upalny jest czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Z niezwykle rzadkimi opadami deszczu. Dużo częstsze są tu piaskowe burze. Jeśli wydaje Wam się, że tak rozgrzane miejsce nie jest odpowiednie na Wasze wymarzone luksusowe wakacje (https://planetescape.pl/oferta/dubaj-luksusowy-wyjazd-w-ekskluzywnym-hotelu/), warto wiedzieć, że niewiele jest tu obiektów bez klimatyzacji. Za to Dubaj jest świetnym pomysłem na zimowe wakacje. Kiedy w Polsce temperatura spada poniżej zera, tutaj w grudniu i styczniu termometry pokazują do 28 stopni! Oznacza to, że można się opalać na plaży i w pełni korzystać z dobrodziejstw słońca.

Największe atrakcje w Dubaju

Zdecydowanie najpopularniejszą częścią emiratu jest jego bogate centrum, w którym znajdziecie wieżowce. W tym najwyższy budynek na świecie, Burj Khalifa, sięgający 828 metrów. Wieżowiec otaczają imponujące fontanny i rzeka, po której kursują turystyczne promy. Polecamy wybrać się na podziwianie panoramy Dubaju z dwóch punktów widokowych dostępnych w Burj Khalifa. Bilety należy zarezerwować odpowiednio wcześniej, gdyż jest to popularna atrakcja. Jeśli lubicie romantyczne zachody słońca, wykupcie wejściówki w ostatniej możliwej godzinie! Na szczycie wieżowca można także napić się herbaty lub innych napojów, by celebrować chwilę. Jest to też znane miejsce na oświadczyny.

Luksusowy Dubaj – galerie handlowe i … co jeszcze

W ścisłym centrum Dubaju znajduje się także słynna olbrzymia galeria handlowa, The Dubai Mall. Można się tu zgubić na cały dzień i robić zakupy oraz zwiedzać np. gigantyczne akwarium czy pójść do kina. Takie rozrywki jednak warto zostawić sobie na ostatni dzień! Polecamy wybrać się nieco dalej od centrum i przekonać się, że ten emirat może mieć też klimat typowego, chaotycznego, arabskiego miasteczka. Old Dubai, czyli tzw. dzielnica Al Fahidi skrywa wąskie brukowane uliczki i piękną arabską architekturę. Została ona zbudowana pod koniec XIX wieku jako dom bogatych kupców perskich, którzy handlowali perłami i tkaninami. Zostali zwabieni do Dubaju z powodu niskich podatków, darmowego handelu i dostęp do Dubai Creek – portu.

Al Fahidi znajduje się we wschodniej części Bur Dubai. Położona jest wzdłuż rzeki. Budynki z koralowców i wapienia, oraz wiele murów zwieńczonych wieżami wiatrowymi (charakterystycznym dla irańskiego stylu budowania, który ma sterować wiatrem w sposób dający podobne uczucie do klimatyzacji), zostały doskonale zachowane. Można się tu poczuć jak w innym świecie. Warto wybrać się na targ i potargować z Arabami, zjeść lokalną, pyszną shawarmę i wczuć w tutejszy klimat – zaobserwować, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być różne (https://planetescape.pl/kraj/zjednoczone-emiraty-arabskie/). Poza Old Dubai, pozostaje wypoczywanie na piaszczystych plażach Jumeirah. Wzdłuż plaży są głównie hotele, dlatego można tu spotkać więcej turystów niż lokalnych, tym samym – poopalać się w stroju kąpielowym (ale nie topless) i popływać. Najlepszą opcją jest zarezerwowanie tutaj noclegu. Dzięki temu ma się dostęp do prywatnej plaży.

Pustynne aktywności

Dla osób spragnionych przygód Dubaj oferuje szereg atrakcji. Popularne są tu przede wszystkim wycieczki po pustyni na quadach. Albo też sandboarding, czyli zjeżdżanie na wydmach na deskach podobnych do tych przeznaczonych do snowboardingu. Nie brakuje tu także typowych pustynnych atrakcji. Dla turystów Beduini otworzyli swoje campingi, więc można spędzić noc lub dwie pod namiotem i pojeździć na wielbłądach. Są tu dostępne bardzo różne opcje campingowe. Od standardowych namiotów, aż po luksusowe namioty wyposażone w normalne łóżka w rozmiarze King i dostępem do łazienki. Nie polecamy natomiast zapuszczać się na pustynię samotnie. Jeśli chcecie na własną rękę wypróbować pustynnych sportów, lepiej zatrudnić przewodnika. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że nocą na pustyni może być naprawdę zimno, więc należy zaopatrzyć się w ciepłą odzież. Najlepiej także taką, która chroni przed wiatrem.

Oprócz Dubaju na naszej stronie polecamy między innymi Jordanię.

Tekst i Foto od biura Planetscape

Dodaj komentarz