Gigantyczna figura Chrystusa w Świebodzinie

Gigantyczna figura Chrystusa w Świebodzinie

Wjeżdżając do miasta nie da się tego nie zauważyć. Biały gigantyczny pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie jest tak wielki, że widać go z daleka.

Gigantyczna figura Chrystusa Króla Wszechświata jak w Rio de Janeiro

Nie bez powodów przywodzi na myśl słynny posąg wznoszący się nad brazylijskim Rio de Janeiro.  Gigantyczna figura Chrystusa wzniesiona w Świebodzinie jest bardzo podobna w kształcie do Chrystusa Odkupiciela w Rio, ale o 2 metry wyższa od pierwowzoru.

Jedni powiedzą, że to plagiat i kicz, innym się podoba. Tak czy owak Świebodzin zyskał atrakcję turystyczną, której nie można pominąć będąc w pobliżu.

Figura Jezusa Chrystusa – całkowita wysokość pomnika

Sama figura Chrystusa Króla liczy 33 metry wysokości. Jeśli włączyć w to jeszcze wieńczącą pomnik pozłacaną koronę to wyjdzie 36, a gdy dodamy specjalnie usypany dla niej szesnastometrowy kopiec to łączna wysokość pomnika będzie wynosić 52 metry (i jeszcze pół).

Dla wyobrażenia wymiarów rzeźby podamy jeszcze, że sama głowa Jezusa Chrystusa ma wysokość 4 i pół metra, a każda z dłoni liczy 6 metrów. Rozpiętość ramion wynosi aż 24 metry.

Czy obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższa na świecie?

Raz po raz pojawiają się jeszcze inne coraz to większe posągi. Godne wspomnienia są na przykład figura znajdująca się w Encantado w Brazylii lub też licząca 37 metrów figura Chrystusa Króla w Limie (stolicy Peru). Zapewne niedługo usłyszymy o kolejnych.

Tylko pozostaje retoryczne pytanie o co chodzi – o uczczenie Jezusa czy o kolejne rekordy świata. Tak czy owak turyści mają coraz to nowsze miejsca i atrakcje do zwiedzania.

Jak powstał pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie?

Koszt całej budowy szacuje się na około 6 milionów złotych. Pomnik zbudowany został z dobrowolnych datków parafian. Było też sporo pieniędzy od Polonii amerykańskiej.

Pisząc jeszcze o pomniku Chrystusa Odkupiciela warto wspomnieć, że figura wykonana jest w technice siatkobetonu. Autorem projektu był rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki. Jednakże pomysłodawcą budowy pomnika był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki proboszcz parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, który w roku 2001 rozpoczął działania zmierzające do urzeczywistnienia idei. Natomiast gotowy pomnik stoi od roku 2010.

Wśród twórców wymieniani są też inżynier Marian Wybraniec, doktor inżynier Mikołaj Kłapoć, plastyk Tomasz Stafiniak, profesor Jakub Marcinowski.

Gigantyczna figura Chrystusa – poza centrum miasta

Z uwagi na rozmiary statua Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata prace nad pomnikiem rozpoczęto i skończono nie w centrum ale na przedmieściach Świebodzina.

Po sąsiedzku znajdziecie duży parking, więc będzie miejsce na pozostawienie samochodu. Na miejscu jest też sklepik z pamiątkami, punkt gastronomiczny i inne udogodnienia.

Czy można wejść na górę pomnika Chrystusa Odkupiciela?

Niestety nie da się dotrzeć na górę, na koronę tej rzeźby. Byłoby zapewne jeszcze bardziej ciekawie. No i miasto zyskałoby też świetny punkt widokowy. Ale jednak tego nie ma. Można podejść jedynie na szczyt kopca pod samym pomnikiem Chrystusa.

Inne piękne kościoły Świebodzina

Pomnik Chrystusa Króla to nie jedyne ciekawe miejsce w Świebodzinie związane z religią chrześcijańską. Do cennych sakralnych zabytków architektury miasta należą też gotycki kościół św. Michała Archanioła i neogotycki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Opisujemy je w innym artykule.

We wspomnianym wyżej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie znajdziecie witraż przedstawiający Chrystusa Króla, którego w roku 2000 uznano patronem miasta. Opisywany tu pomnik miał stanowić wotum wdzięczności i pamiątkę tego wydarzenia.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz