Gigantyczna figura Chrystusa w Świebodzinie

Gigantyczna figura Chrystusa w Świebodzinie

Gigantyczna figura Chrystusa w Świebodzinie – jak Rio de Janeiro

Wjeżdżając do miasta nie da się tego nie zauważyć. Biała gigantyczna figura Chrystusa w Świebodzinie jest tak wielka, że widać ją z daleka. Nie bez powodów przywodzi na myśl słynny posąg wznoszący się nad brazylijskim  Rio de Janeiro. Jest bardzo podobny w kształcie, ale o 2 metry wyższy od pierwowzoru. Jedni powiedzą, że to plagiat i kicz, innym się podoba. Tak czy owak Świebodzin zyskał atrakcję turystyczną, której nie można pominąć będąc w pobliżu.

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Sama figura liczy 33 metry wysokości. Razem z pozłacaną koroną 36, a jeżeli dodamy specjalnie usypany dla niej szesnastometrowy kopiec to razem będzie 52 metry (i jeszcze pół). Dla wyobrażenia wymiarów rzeźby podamy jeszcze, że sama głowa ma wysokość 4 i pół metra, a każda z dłoni liczy 6 metrów. Rozpiętość ramion wynosi aż 24 metry. Koszty sfinansowane zostały z dobrowolnych datków. Darczyńcami okazali się między innymi miejscowi parafianie i amerykańska Polonia.

Całość powstała w technice siatkobetonu. Autorem projektu jest rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki. Jednakże pomysłodawcą dzieła był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki, który pierwsze poczynania w tej sprawie wykonał w roku 2001. Natomiast gotowy pomnik stoi od roku 2010. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ów kapłan był też proboszczem i budowniczym miejscowego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Co ciekawe na świecie raz po raz pojawiają się jeszcze coraz to inne podobne posągi. Podobno nawet jeszcze większe. Z uwagi na rozmiary statua stoi nie w centrum ale na przedmieściach Świebodzina. Po sąsiedzku znajdziecie duży parking, więc będzie miejsce na pozostawienie samochodu. Na miejscu jest też sklepik z pamiątkami, punkt gastronomiczny i inne udogodnienia.

Szkoda, że nie da się wejść na górę, na koronę tej rzeźby. Byłoby zapewne jeszcze bardziej ciekawie. No i miasto zyskałoby świetny punkt widokowy. Ale jednak tego nie ma. Można podejść jedynie na szczyt kopca pod samą statuę.

Inne piękne kościoły Świebodzina

Do cennych sakralnych zabytków architektury miasta należą też gotycki kościół św. Michała Archanioła i neogotycki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Opisujemy je w innym artykule.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz