Zamek joannitów w Łagowie – Lubuskie

3
Zamek joannitów w Łagowie

Zamek joannitów w Łagowie

Zamek joannitów w Łagowie – cenny zabytek

Zamek joannitów w Łagowie jest najcenniejszym, najciekawszym i najbardziej znanym (chociaż nie jedynym) zabytkiem tej małej miejscowości na Pojezierzu Lubuskim. Piękne jest też jego położenie na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Łagowskim i Trześniowskim.

Trochę historii

W dziesiątym stuleciu tereny tutejsze należały do państwa polskiego. Jednakże wkrótce potem władali tu książęta śląscy, a od połowy XIII wieku margrabiowie niemieccy. Sto lat później za 400 grzywien srebra okolicę kupili joannici., którzy postanowili wybudować tu zamek. Aż do osiemnastego stulecia był on siedzibą komandorii powiązanej politycznie z panami brandenburskimi.

Budowla od początku przedstawiała styl gotycki. W ciągu wieków była sukcesywnie rozbudowywana. Jednakże do dziś gotyk można zobaczyć w sali rycerskiej (chociaż kominek jest tu barokowy) a także na sklepieniu w jednej z innych sal.

Zamek pełnił zarówno rolę mieszkania jak też był budowlą obronną, a w jego murach znajdowały się ganki strzeleckie. Stał na planie niezbyt dokładnego kwadratu (30×34 metry). Otaczający go mur miał natomiast rozmiary 70×70 i wysoki był na około 10 metrów. W jego wschodniej części znajdowała się brama.

Do dzisiaj zachowały się elementy podzamcza. Między innymi Brama Marchijska i Brama Polska.

W XIX stuleciu zamek został przejęty przez prywatnego właściciela, a w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku odbył się tu remont. Obecnie mieści się tu hotel. Turyści, którzy nie mieszkają w tutejszych pokojach mogą za kilka złotych wejść na wieżę wysoką na 35 metrów (tak zwany stołp). Warto bo rozciąga się z niej piękny widok na okolicę. Można też skorzystać z hotelowej gastronomii.

Kim są joannici?

Podobnie jak bardziej znani Krzyżacy był to (właściwie jeszcze jest) zakon rycerski nazywany także szpitalnikami albo zakonem maltańskim. Patronem joannitów jest święty Jan Chrzciciel. Z założenia mieli chronić chrześcijan przed napadami muzułmanów. Prowadzą także działalność medyczną. Zajmowali się też w przeszłości handlem, uprawą winorośli, żeglarstwem i innymi pracami.

Do zakonu mogą przystąpić wyłącznie osoby szlachetnie urodzone. Ich wyróżnikiem jest czarny habit i czarny płaszcz z ośmiokątnym białym krzyżem.

3 thoughts on “Zamek joannitów w Łagowie – Lubuskie

Dodaj komentarz