Miasto Międzyrzecz w lubuskim
Miasto Międzyrzecz na Pojezierzu Lubuskim
Miasto Międzyrzecz jest stolicą jednego z powiatów województwa lubuskiego. Łączą się tu dwie mało znane rzeki – Paklica i Obra. Stałych mieszkańców żyje niecałe 20 tysięcy na powierzchni nieco ponad 10 kilometrów kwadratowych.
Bardzo stare miasto
Historia Międzyrzecza sięga czasów Mieszka I, być może nawet wcześniej – dziewiątego wieku. A więc jest to jedna z najstarszych miejscowości naszego kraju. Chociaż prawa miejskie otrzymał nieco później bo w pierwszej połowie trzynastego stulecia. Za Bolesława Chrobrego biegła w pobliżu zachodnia granica państwa i gród leżał na linii obrony tejże granicy. W 1002 roku powstał w Międzyrzeczu klasztor, którego mieszkańcy – zakonnicy zostali zamordowani. Dlatego uznaje się ich jako Pięciu Braci Męczenników. Na terenie parku wokół zamku stoją poświęcone im rzeźby.
W szesnastym wieku zaistniał tu znaczny ośrodek protestantyzmu. Natomiast w ciągu lat miasto na przemian raz się rozwijało, raz upadało na skutek licznych wojen i najazdów zbrojnych. Napadali między innymi Niemcy, Rosjanie i Szwedzi. W czasie zaborów Międzyrzecz dostał się pod panowanie Prus, a wrócił do Polski dopiero w roku 1945.
Co warto zwiedzić w Międzyrzeczu i w pobliżu?
W mieście i najbliższej okolicy jest całkiem sporo ciekawostek do zaliczenia. Między innymi zamek zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Obok zamku stoi oficyna i dawna rezydencja starostów – obecnie muzeum. Bardzo ładnie prezentuje się Rynek z ratuszem. Jest też kilka zabytkowych kościołów. Wśród nich piętnastowieczny św. Jana Chrzciciela i dziewiętnastowieczny św. Wojciecha (kiedyś protestancki). A w budynku dawnej synagogi powstał sklep. Warto przejść się na spacer wspomnianym wyżej parkiem zamkowym albo też parkiem miejskim.
Niedaleko Międzyrzecza koniecznie trzeba zobaczyć sanktuarium w Rokitnie. Są też dawne bunkry wojenne i słynna podziemna trasa turystyczna czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony. W miejscowości Nietoperek na terenie jednego z gospodarstw agroturystycznych przejedźcie się śmieszną kolejką ogrodową. Ponieważ jest to teren pojezierza w okolicy jest całkiem sporo wodnych akwenów (jezior). Z tych blisko miasta największe jest jezioro Głębokie.
Foto: własne