Atrakcje turystyczne w Łagowie – lubuskie

0
Atrakcje turystyczne w Łagowie

Atrakcje turystyczne w Łagowie

Atrakcje turystyczne w Łagowie – dla każdego coś

Łagów jest niewielką miejscowością na Pojezierzu Lubuskim. A dokładniej wsią niedaleko Świebodzina. Liczy mniej niż 2000 stałych mieszkańców. Mimo to atrakcje turystyczne w Łagowie są ciekawe, różnorodne i na pewno przynajmniej kilka dni nie będziecie się tu nudzić. Są zabytki (z zamkiem joannitów na czele) dla miłośników starych budowli, są rowerki wodne i inne tego typu sprzęty do pływania po jeziorach Trześniowskim i Łagowskim. Jest również Łagowski Park Krajobrazowy, a w nim ścieżki do deptania jeżeli ktoś z Was lubi chodzić. Są wreszcie plaże dla wszystkich amatorów słodkiego nicnierobienia.

Oprócz tego dosyć bogata oferta gastronomiczna i noclegowa zapewni turystom spanie i posiłki praktycznie w każdej cenie i różnym standardzie. Chociaż jak to zwykle bywa w miejscowościach wypoczynkowych wcześniejsza rezerwacja jest wskazana zwłaszcza w wakacyjne weekendy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łagowie?

Oprócz wyżej wymienionych ciekawostek w Łagowie jest jeszcze sporo innych atrakcji i zabytków. Między innymi okazałe bramy Marchijska i Polska. Każda inna więc warto zobaczyć obydwie. Jak kogoś interesują zabytki techniki to polecamy ponad stuletni wiadukt kolejowy wysoki na 25 metrów. A w centrum stoi też osiemnastowieczny kościół świętego Jana Chrzciciela. Popatrzcie również na zabytkowe domy mieszkalne. Niektóre z nich stoją tak blisko wody, że mimo woli narzuca się podobieństwo do znacznie większej i bardziej znanej włoskiej Wenecji.

I co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przez pewien czas miejscowość miała prawa miejskie (w latach 1808 – 1931). Zostały one odebrane ze względu na zbyt małą liczbę mieszkańców. W początku dwudziestego wieku było ich niecałe pięćset. W herbie wieś ma biały krzyż maltański używany niegdyś przez joannitów – panów całego Łagowa i innych pobliskich jeszcze mniejszych wiosek. Chociaż wcześniej rządzili tu templariusze. Jak wspomnieliśmy wyżej mieszkali tu oni w tutejszym zamku. Według niektórych przewodników jest to najładniejsza miejscowość regionu. Ponieważ gusta nie podlegają dyskusji nie będziemy udowadniać czy jest to prawda czy nie. Tak czy owak na pewno warto tu przyjechać.

W przeszłości okolicą władali także przez pewien czas Szwedzi, Brandenburczycy, no i Niemcy. W granicach Polski znajduje się od roku 1945. Oficjalnie funkcjonuje jako miejscowość wypoczynkowa.

Foto: własne

Dodaj komentarz