Międzyrzecki Rejon Umocniony – lubuskie

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony – militarne pamiątki
Międzyrzecki Rejon Umocniony nazywany z niemieckiego Ostwall będzie wielką gratką da wszystkich miłośników militariów. Zgodnie z nazwą znajdziecie to w pobliżu miasta Międzyrzecz w województwie lubuskim. Jest to przede wszystkim mnóstwo bunkrów, schronów i i innych instalacji wojskowych. Często połączonych tunelami (ponad 30 kilometrów trasy podziemnej). Nadto około 80 kilometrów elementów strategicznych na ziemi.
Tu i ówdzie (na przykład w gminie Lubrza) można zobaczyć sporo pojedynczych kopuł pancernych z otworami strzelniczymi. Do niektórych da się wejść po uzgodnieniu z administratorem. Ciekawostką są też zapory pancerne nazywane „zębami smoka” – długie rzędy niewysokich betonowych słupków, które miały dawniej stawiać opór na drodze nawet czołgom.
Atrakcja turystyczna
Część tych wojskowych pamiątek można zaliczyć z przewodnikiem, gdyż obecnie jest to atrakcja turystyczna. Jedno z wejść (chyba najsłynniejsze) znajdziecie w miejscowości Pniewy. Inną podziemną trasę napotkacie w tak zwanej Pętli Boryszyńskiej. Od razu napiszemy, że warto wcześniej zarezerwować bilety (na przykład telefonicznie). Może bowiem się zdarzyć, że z powodu nadmiaru chętnych braknie miejsc na dany dzień. Istnieje możliwość wyboru różnych wariantów i długości trasy. Najkrótsza liczy około półtora kilometra, dłuższe ekstremalne dla najodważniejszych mogą osiągać nawet kilkanaście kilometrów.
We wspomnianych Pniewach jest też wystawa sprzętu wojskowego, odbywają się również zloty pojazdów militarnych. Chętni mogą przejechać się wojskowym samochodem.
Międzyrzecki Rejon Umocniony – jeszcze trochę ciekawostek
Wszystkie wojskowe instalacje MRU powstały w latach 1934 – 1944 dla obrony wschodnich granic Rzeszy. Co ciekawe część z tych umocnień budowały komercyjne firmy na zlecenie administracji wojskowej. Całość składa się z trzech odcinków naszpikowanych obiektami obronnymi. Pomiędzy Wałem Pomorskim, rzeką Wartą i Linią Środkowej Odry. Jest to największa w Europie i jedna z największych fortyfikacji świata.
Podziemne korytarze upodobali sobie nie tylko miłośnicy wojskowych pamiątek, ale też nietoperze, które w licznych koloniach zamieszkały w dawnych bunkrach. Zimuje tu co roku ponad 20000 osobników z dwunastu gatunków. Stąd także jest to dobre miejsce dla wszystkich, którzy interesują się tematyką tych ssaków.
Co w pobliżu?
W Międzyrzeczu warto zobaczyć także zamek. Niedaleko w miejscowości Rokitno znajdziecie sanktuarium Maryjne, Można też przejechać się śmieszną kolejką ogrodową we wsi Nietoperek.
Foto: własne