Sanktuarium w Świebodzinie

Sanktuarium w Świebodzinie

Sanktuarium w Świebodzinie – kult Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium w Świebodzinie jest nowym miejscem kultu religijnego. Powstało na terenie jednej z osiedlowych parafii tego miasta. Dlatego wokół jest dużo zwyczajnych bloków, jak to zwykle w większości polskich miast. Poświęcone zostało kultowi Miłosierdzia Bożego. Oczywiście najbardziej znane takie sanktuarium jest Krakowie. Jednakże tu i ówdzie także lokalne społeczności tego typu kościoły chcą mieć u siebie. Budowniczym był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki. Ten sam, który postarał się również o wzniesienie wielkiej figury Chrystusa górującej nad okolicą. Świątynia powstała w roku 2008. Jej budowa trwała kilka lat. I także od roku 2008 funkcjonuje oficjalnie jako sanktuarium.

Architektura i wystrój kościoła

Budowla jest nowoczesna, jednakże nawiązuje do tradycyjnego budownictwa sakralnego. Między innymi poprzez bazylikowy układ trójnawowy z transeptem. Na zewnątrz kościoła wznoszą się dwie wieże. Projekt wykonał architekt Marian Fikus z Poznania.

W kaplicy adoracji możecie zobaczyć ogień miłosierdzia przywieziony przez księdza Zawadzkiego tu ze wspomnianych wyżej krakowskich Łagiewnik. W świątyni w ołtarzu bocznym poświęconym świętej Faustyny Kowalskiej są relikwie. Pochodzą one od apostołki Bożego Miłosierdzia ale też księdza Michała Sopoćki czyli jej spowiednika i propagatora objawień. Są jeszcze relikwie papieża Jana Pawła II. To właśnie on zatwierdził ten kult w całym Kościele Katolickim. W ołtarzu głównym pomiędzy łukami i kolumnami zobaczycie oczywiście wizerunek Jezusa Miłosiernego wzorowany na pierwowzorze słynnego obrazu z Wilna.

Ładnie prezentują się kaplica chrzcielna i ambona. Na pewno niejednemu spodobają się bogate dekoracje – złocenia, polichromie, ornamenty.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świebodzinie i okolicy?

Warto wybrać się do centrum miasta. Zobaczcie ładny rynek z przyległymi ulicami i zabytkowymi kamienicami. Natomiast w ratuszu zwiedzicie tutejsze muzeum. Można też zaliczyć dwa ładne zabytkowe kościoły – św. Michała Archanioła i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Spośród innych sanktuariów Pojezierza Lubuskiego polecamy też zwiedzić Gościkowo – Paradyż, Sanktuarium w Rokitnie koło Międzyrzecza, a także uroczy kościół w Klępsku uznany również jako Pomnik Historii.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz