Kościół w Klępsku jako Pomnik Historii – lubuskie

Kościół w Klępsku

Kościół w Klępsku

Kościół w Klępsku – a gdzie to jest?

Kościół w Klępsku znajdziecie na Pojezierzu Lubuskim w powiecie zielonogórskim niedaleko Sulechowa. Naprawdę warto tu przyjechać. Widziany z zewnątrz jest „taki sobie”. Podobny do wielu innych na polskich wsiach. Jednakże w środku możecie dostać „oczopląsu” od mnóstwa zdobień, malowideł ściennych i innych piękności. Praktycznie na każdym kawałku ściany znajduje się jakieś dzieło. W tym 117 obrazów o tematyce biblijnej. Prócz tego liczne cytaty z Pisma Świętego, inskrypcje, manierystyczna chrzcielnica i gotycki ołtarz, a w nim postać Matki Bożej z Dzieciątkiem stworzony w roku 1400. Wizerunek ten zrobił jakiś dolnośląski mistrz. Niestety nie znamy jego nazwiska ani imienia. Koniecznie musicie też spojrzeć na piękną ambonę.

Ta świątynia jest jedną z najcenniejszych pereł architektury całego województwa. Nosi imię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie bez powodu została wpisana w roku 2017 na listę Pomników Historii.

Katolicki, ewangelicki i…znowu katolicki

Kościół w Klępsku powstał w trzynastym stuleciu jako zwykła parafialna świątynia katolicka. I tę funkcję pełnił przez około 300 lat. Po reformacji w roku 1576 przejęli go ewangelicy. Ciekawostką jest fakt, że nie zniszczyli oni ołtarza z wizerunkiem Maryi chociaż nie uznają oni kultu świętych ani kultu Matki Bożej. Dodatkowo ubogacili wnętrze między innymi wspomnianymi wyżej licznymi biblijnymi obrazkami. Co nieco zmieniła się także bryła zewnętrzna. Całość otrzymała typowo renesansowe elementy.

Wierni w świątyni mogą gromadzić się nie tylko w głównej nawie, ale także w emporach (jakby balkonach), na które prowadzi kilka osobnych wejść. Murowana zakrystia powstała w roku 1588. Natomiast drewniana wieża pochodzi z połowy siedemnastego stulecia. Ściany północna i południowa mają konstrukcję ryglową wypełnioną cegłą (wygląd w typową kratkę) natomiast wschodnia i zachodnia są konstrukcji wieńcowej. Dach jest pokryty gontem.

Kiedy byliśmy w środku tego zabytku mimo woli przypomniały nam się Świątynia Pokoju w Świdnicy, Świątynia Pokoju w Jaworze a także Kościół Podwyższenia Krzyża w Jeleniej Górze. Zapewne ze względu na tę wielką ilość malowideł biblijnych i ze względu na ewangelicką historię tego miejsca. Pamiątką po ewangelikach jest tu też pozostały wizerunek Marcina Lutra.

W ciągu dnia kościół często jest zamknięty jednakże za niewielką ofiarą istnieje możliwość telefonicznego umówienia się na zwiedzanie. Miejscowy przewodnik opowie Wam wszystko co ciekawe o tym miejscu i pokaże na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Foto: własne

Dodaj komentarz