Kościół w Klępsku jako Pomnik Historii – lubuskie
Kościół filialny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku należy do parafii w pobliskim Łęgowie. Naprawdę warto tu przyjechać. Widziany z zewnątrz jest „taki sobie”. Podobny do wielu innych na polskich wsiach. Jednakże w środku możecie dostać „oczopląsu” od mnóstwa zdobień, malowideł ściennych i innych piękności.
Kościół w Klępsku – cenny zabytek i Pomnik Historii
Kościół w Klępsku jest jedną z najcenniejszych pereł architektury całego województwa. Nie bez powodu została wpisana w roku 2017 na listę Pomników Historii.
We wnętrzu kościoła, praktycznie na każdym kawałku ściany nawy znajduje się jakieś dzieło. W tym 117 obrazów o tematyce zaczerpniętej z Biblii. Prócz tego liczne cytaty z Pisma Świętego, inskrypcje, manierystyczna polichromowana chrzcielnica.
Cenny jest gotycki ołtarz – tryptyk, a w nim postać Matki Bożej z Dzieciątkiem stworzony w roku 1400. Wizerunek ten zrobił jakiś dolnośląski mistrz. Niestety nie znamy jego nazwiska ani imienia. Koniecznie musicie też spojrzeć na piękną ambonę.
Warto zwrócić uwagę na chór muzyczny z roku 1600, cykl obrazów – rzadkie przedstawienia personifikacji zmysłów jako młode damy w strojach z dawnej epoki, a także obraz w epitafium rodziny von Kalckreuth z 1583 roku.
Katolicki, ewangelicki i…znowu katolicki
Kiedy byliśmy w środku tego zabytku mimo woli prace malarskie przypomniały nam Świątynię Pokoju w Świdnicy, Świątynię Pokoju w Jaworze a także Kościół Podwyższenia Krzyża w Jeleniej Górze. Zapewne ze względu na tę wielką ilość malowideł biblijnych i ze względu na ewangelicką historię tego miejsca. Pamiątką po ewangelikach jest tu też pozostały wizerunek Marcina Lutra.
Kościół pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku powstał w trzynastym stuleciu jako zwykła parafialna świątynia katolicka. I tę funkcję pełnił przez około 300 lat. Po reformacji w roku 1576 przejęli go ewangelicy, którzy zmienili co nieco dla potrzeb liturgii protestanckiej.
Ciekawostką jest fakt, że nie zniszczyli oni ołtarza z wizerunkiem Maryi chociaż nie uznają oni kultu świętych ani kultu Matki Bożej. Dodatkowo ubogacili wnętrze kościoła między innymi wspomnianymi wyżej licznymi biblijnymi obrazkami. Co nieco zmieniła się także bryła zewnętrzna. Całość otrzymała typowo renesansowe elementy.
Niektóre źródła podają, że kościół w Klępsku jest jedną z najstarszych zachowanych świątyń ewangelickich w tej części Europy, chociaż nie wiadomo czy można się z tym stwierdzeniem zgodzić bo od czasu zakończeniu II wojny światowej znów odprawia się tu katolickie nabożeństwa. Jest filią parafii w Łęgowie.
Architektura kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku
Budynek jest początkowo powstał jako kościół drewniany o konstrukcji zrębowej. Później został przekształcony na konstrukcję szkieletową z wypełnieniem ceglanym. Nawa ma kształt zbliżony do kwadratu i od zachodu przylega do prostokątnego prezbiterium.
Wierni w Kościele Najświętszej Maryi Panny mogą gromadzić się nie tylko w głównej nawie, ale także w emporach (jakby balkonach), na które prowadzi kilka osobnych wejść. Empory te ubogacają prosty układ wnętrza świątyni.
Drewniana wieża pochodzi z połowy siedemnastego stulecia. Przylega ona do budowli od strony zachodniej i jest wysoka na 30 metrów.
Ściany północna i południowa mają konstrukcję ryglową wypełnioną cegłą (wygląd w typową kratkę) natomiast wschodnia i zachodnia są konstrukcji wieńcowej. Dach jest pokryty gontem. Murowana zakrystia powstała w roku 1588.
Po sąsiedzku zauważycie niewielki cmentarz.
Zwiedzanie kościoła w Klępsku
W ciągu dnia kościół często jest zamknięty jednakże za niewielką ofiarą istnieje możliwość telefonicznego umówienia się na zwiedzanie. Miejscowy przewodnik opowie Wam wszystko co ciekawe o tym miejscu i pokaże na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Kościół w Klępsku znajdziecie na Pojezierzu Lubuskim w powiecie zielonogórskim niedaleko Sulechowa. To piękny zabytek, jeden z najładniejszych, jakie widzieliśmy w województwie lubuskim.
Klępsk w południowej Australii
Ciekawostką jest też fakt, że wiele rodzin luterańskich z Klępska wyjechało w XIX wieku do południowej Australii. Założyli oni tam też wieś o nazwie Klępsk i wybudowali kościół podobny do tego, o którym tutaj piszemy. Osady tej już nie ma ale świątynia pozostała.
Foto & Video: własne