Zamek Królewski w Międzyrzeczu – lubuskie

0
Zamek Królewski w Międzyrzeczu

Zamek Królewski w Międzyrzeczu

Zamek Królewski w Międzyrzeczu – strażnica polskiej granicy

Zamek Królewski w Międzyrzeczu jest jedną z wielu atrakcji tej części Pojezierza Lubuskiego. Obok słynnych wojennych bunkrów i sanktuarium w Rokitnie należy do najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia. Powstał w czasach króla Kazimierza Wielkiego (zresztą podobnie jak liczne inne polskie warownie).  Jego początki datuje się na rok 1350. Miał strzec granicy zachodniej państwa polskiego. Stoi w widłach dwóch rzek – Obry i Paklicy. Wchodzi się doń najpierw przez zrekonstruowany budynek bramny, a chwile potem kładką ponad fosą.

Trochę historii

Co ciekawe już w IX wieku (a więc przed czasami Mieszka I) stał w tym miejscu jakiś inny gród obronny. Pierwsi Piastowie na pewno go rozbudowywali. W trzynastym stuleciu istniała tu kasztelania, a wokół niej sporo warsztatów rzemieślniczych – między innymi kowalskie i szklarskie. Jednakże (jak wspomnieliśmy wyżej) obecna budowla powstała kilka wieków później.

Mimo, że w sąsiedztwie raz po raz zdarzały się jakieś potyczki i walki przez długi czas omijały budowlę zniszczenia wojenne. Tak było do roku 1520. Wtedy w czasie szturmu wojski krzyżackich zamek spłonął, a załoga została wymordowana. Odbudowa trwała ponad 50 lat. W jej efekcie powstały dwie niskie baszty obronne (basteje) bardzo charakterystyczne dla kształtów tego zabytku.

W roku 1574 w drodze na koronację do Krakowa zatrzymał się tu Henryk Walezy – przyszły król Polski. Ciemne chmury zawisły nad zamkiem w Międzyrzeczu w czasie potopu szwedzkiego (1655) i rokoszu Jerzego Sebastiana Lubomirskiego (1665). Uszkodzenia były spore, ale jeszcze raz po raz był wykorzystywany jako mieszkania dla czeladzi albo pomieszczenia gospodarcze. Jednak coraz bardziej się sypał. Natomiast obecnie jest w postaci trwałej ruiny. Zachowane mury mają długość około 145 metrów, szerokość 2 i pół metra, a wysokość 9 metrów.

Co stoi obok?

W sąsiedztwie zamku stoi dawna rezydencja starostów międzyrzeckich. Ma w nim swoją siedzibę Muzeum Regionalne, a jedną z najciekawszych tu ekspozycji jest największa w Polsce wystawa portretów trumiennych, prócz tego militaria, numizmaty, sztuka sakralna i inne ciekawe starocie. Warto pospacerować po zamkowym parku wśród pięknych platanów.

Foto: własne

Dodaj komentarz