Muzeum Ziemi Cieszyńskiej - Czechy

Muzeum Ziemi Cieszyńskiej - Czechy

Muzeum Ziemi Cieszyńskiej – duże i ciekawe

W Cieszynie są aż dwa duże muzea o bardzo podobnej nazwie. Po polskiej stronie znajdziecie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Starsze, sięgające roku 1802 i nowsze czyli Muzeum Ziemi Cieszyńskiej u naszych czeskich sąsiadów. My podczas naszej wycieczki do tego miasta wybraliśmy placówkę w Czechach, która zajmuje duży i ładny budynek przy jednej z głównych ulic. Dosłownie kilka minut spacerem od granicy. Jednakże mimo to zwiedzających było niewielu.

Co można tu zobaczyć?

Muzeum zostało założone w roku 1948. Powstało dzięki cieszyńskiemu nauczycielowi i rysownikowi Ladislavowi Báče, który stał się jego pierwszym administratorem.  Zgodnie z nazwą placówki dowiecie się tu wielu informacji o regionie. A więc będzie na przykład coś o górnictwie i jego czeskich tradycjach.  Jest folklor, historia i jeszcze kilka innych tematów. Natomiast na szczególną uwagę zasługują wystawy o kulturze duchowej i materialnej oraz o obozach jenieckich z czasów II wojny światowej.

Niektóre eksponaty pochodzą z początków dziewiętnastego wieku. Do najcenniejszych nabytków należy też gotyckie malowidło z przełomu piętnastego i szesnastego stulecia. To jest tak zwana Terlicka Madonna – odkryta przypadkowo podczas renowacji barokowego kościoła św. Wawrzyńca w Těrlicku. Podczas zwiedzania wystaw na pewno zauważycie również sporo multimediów.

Ciekawie prezentują się zbiory artystyczne. Polakom prawdopodobnie spodoba się sięganie historią w czasy dynastii Piastów. Nie brakuje oczywiście ekspozycji przyrodniczej, a przecież Ziemia Cieszyńska to także piękne wokoło góry Beskidu Śląskiego. Zobaczycie tu jeszcze jak żyli dawniej mieszkańcy okolicy. Zarówno ci z „wyższych sfer” jak też prości wieśniacy.

Całość zajmuje kilka pięter różności, a żeby chociaż pobieżnie wszystko zobaczyć warto poświęcić co najmniej godzinę. Dowiedzieliśmy się, że oprócz głównej siedziby w kilku innych miejscowościach są jeszcze oddziały. W sumie siedem. Regularnie też trwa również współpraca z partnerami w Polsce.

Co jeszcze zwiedzać w Cieszynie

Cieszyn to niezbyt duże ale ładne miasto. Więcej ciekawych atrakcji znajdziecie po stronie polskiej. W tym Rynek, Kościół św. Marii Magdaleny no i Wzgórze Zamkowe. Zachęcamy też na spacer do Studni Trzech Braci i Wenecji Cieszyńskiej.

 

Foto & Film: własne

 

 

Dodaj komentarz