Zabytkowe kościoły w Świebodzinie
Zabytkowe kościoły w Świebodzinie – województwo lubuskie
Pisząc w tytule „zabytkowe kościoły w Świebodzinie” mamy na myśli kościół św. Michała Archanioła i świątynię p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Opisujemy je razem bo stoją dość blisko siebie nawzajem i da się je zobaczyć podczas jednego spaceru. Na przykład razem z tutejszym Muzeum Regionalnym. Natomiast do polecanego jeszcze przez nas w innym tekście Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (architektura nowoczesna) i słynnej wielkiej figury Chrystusa lepiej podjechać samochodem.
Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Jest bez wątpienia jedną z ciekawszych budowli na terenie miasta. Stoi w miejscu dwóch innych świątyń. Pierwsza z nich, która powstała w 1311 roku była drewniana a jej patronami zostali święci apostołowie Piotr i Paweł. Natomiast trzynawowa halowa konstrukcja zaistniała w wieku XV. Niestety w 1541 roku wybuchł w mieście pożar, który zniszczył wokół prawie wszystko włącznie z tym kościołem. Kilkanaście lat później dzięki odbudowie można było już znowu tutaj odprawiać nabożeństwa. Wzniesiona została wtedy jeszcze jedna nawa, a także kilka bocznych kaplic i empora od strony południowej. W dziewiętnastym stuleciu nastąpiły kolejne prace budowlano – rekonstrukcyjne. Zniknęła wówczas między innymi wieża, którą zastąpił neogotycki szczyt z charakterystycznymi dwiema strzelistymi wieżyczkami.
Świątynia jest duża, masywna, z licznymi przyporami. Ma szerokie ostrołukowe okna. Wewnątrz do najciekawszych elementów wyposażenia należy późnogotycki pentaptyk (ołtarz składający się z pięciu części). Stworzył go Mistrz Ołtarza z Gościszowic (nie udało nam się znaleźć jego imienia i nazwiska). W podstawie znajdziecie wyobrażenie Ostatniej Wieczerzy. Na belce tęczowej widnieje Grupa Ukrzyżowania. Warto spojrzeć także na osiemnastowieczny rokokowy ołtarz Matki Bożej Zwycięskiej.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie powstał w latach 1898 – 1900 stylu neogotyckim jako świątynia protestancka. Opiekę nad jego budową przejął sam cesarz Wilhelm II, a pracami zajął się Gotthilf Ludwig Möckel z Doberan w Meklemburgii. 11 grudnia 1900 roku na poświęcenie przybyło wiele szacownych gości z całego cesarstwa. Do 1945 roku było to miejsce uważane za centrum luteranizmu ziemi świebodzińskiej. Pod koniec II wojny światowej nastąpiły zniszczenia spowodowane przez armię radziecką.
Od 1945 roku jest to świątynia katolicka. Początkowo podlegała pod parafię św. Michała Archanioła, a od 1981 stanowi osobną parafię. Warto tu spojrzeć na ładne sklepienie. Z oryginalnego wyposażenia zachowała się także stolarka drzwiowa i organy. Natomiast na zewnątrz uwagę przyciąga wysoka strzelista wieża.
Foto: własne