Muzeum Regionalne w Świebodzinie - Lubuskie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie - Lubuskie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie na Rynku

Muzeum Regionalne w Świebodzinie znajdziecie na Rynku w niektórych pomieszczeniach miejskiego ratusza. Budynek ten sam w sobie jest ciekawy – zabytkowy, szesnastowieczny, chociaż przebudowany w dziewiętnastym stuleciu. Jest mieszanką stylu neogotyckiego i neorenesansowego. Najciekawszą jego ozdobę stanowi wieża z krenelażem (jakby koroną). W południe rozlega się stąd hejnał miasta. Istnieje możliwość aby na tę wieżę wejść.

Pierwsza placówka muzealna Świebodzina powstała już na początku poprzedniego stulecia. Niestety zbiory nie przetrwały walk II wojny światowej. Obecne muzeum w ratuszu istnieje od roku 1971, a do jego utworzenia przyczyniło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej.

Co można zobaczyć w tym muzeum?

Podobnie jak w wielu innych miejscach niektóre wystawy są stałe, a inne czasowe. Tych drugich nie będziemy opisywać bo raz po raz się zmieniają. Natomiast ekspozycje stałe są dwie – Przyroda Ziemi Lubuskiej oraz Historia Miasta i Regionu. Dzięki wystawie przyrodniczej dowiecie się co nieco o geografii regionu, ukształtowaniu terenu, występujących tu glebach, jeziorach, lasach i innych tego typu ciekawostkach. Oczywiście są też okazy fauny i flory (jak zasuszone rośliny, wypchane zwierzęta, przekrój pnia drzew różnych gatunków itp).

Część historyczna prezentuje sporo fotografii, dokumentów, obrazów. Znajdziecie tu dawne meble (niedużo), gabloty z archeologicznymi skarbami. Popatrzcie jak ładne są pamiątki sakralne – rzeźby, malowidła religijne, książeczki do nabożeństwa. Niektóre przedmioty pochodzą z czasów prehistorycznych, ale są także inne – dużo nowsze, nawet z okresu po II wojnie światowej. Zwróćcie uwagę na numizmaty, dawne mapy i trochę militariów.

Wstęp jest płatny ale tani, raczej nie uszczupli Waszych rodzinnych budżetów. Ale gdyby jedna było za drogo to w piątki można wejść za darmo. Za wejście na wieżę kupuje się osobny bilet.

Co w pobliżu?

Warto rozejrzeć się po Rynku ze sporą ilością ładnie odrestaurowanych kamienic. Prawie po sąsiedzku znajdziecie też ładne zabytkowe kościoły. Jest też dawny zamek książęcy. Niestety jego świetność dawno minęła i teraz raczej nie stanowi ozdoby miasta bo to już ruina. Natomiast na jednym z osiedli w nowoczesnym kościele mieści się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Musimy też wspomnieć o największej (dosłownie) atrakcji w Świebodzinie czyli Gigantycznej Figurze Chrystusa.

Foto: własne

 

 

Dodaj komentarz