Muzeum Regionalne w Świebodzinie - Lubuskie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie - Lubuskie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie znajdziecie na Rynku w niektórych pomieszczeniach miejskiego ratusza.

Muzeum Regionalne w świebodzińskim ratuszu

Jeśli chcecie zobaczyć Muzeum regionalne w Świebodzinie musicie wejść do ratusza. Budynek ten sam w sobie jest ciekawy – zabytkowy, szesnastowieczny, chociaż przebudowany w dziewiętnastym stuleciu. Jest mieszanką stylu neogotyckiego i neorenesansowego. Najciekawszą jego ozdobę stanowi wieża z krenelażem (jakby koroną). W południe rozlega się stąd hejnał miasta. Istnieje możliwość aby na tę wieżę wejść.

W części sal muzealnych zachowały się bogate sklepienia gwiaździste i kryształowe. Unikatowa Sala Gotycka z niedawno odkrytymi i odrestaurowanymi gotyckimi freskami to również miejsce, w którym poza prezentacją wystaw czasowych odbywają się koncerty, spotkania autorskie oraz wykłady.

Kiedy powstało Muzeum Regionalne w Świebodzinie?

Pierwsza placówka muzealna Świebodzina powstała już na początku poprzedniego stulecia. Niestety zbiory nie przetrwały walk II wojny światowej.

Obecne muzeum w ratuszu istnieje od roku 1971, a do jego utworzenia przyczyniło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej.

Ekspozycja muzeum – wystawy stałe i czasowe

Podobnie jak w wielu innych miejscach w muzeum prezentowane są wystawy są stałe i czasowe. Tych drugich nie będziemy opisywać bo raz po raz się zmieniają. Natomiast ekspozycje stałe są dwie – Przyroda Ziemi Lubuskiej oraz Historia Miasta i Regionu.

Muzeum Regionalne – Przyroda Ziemi Lubuskiej

Dzięki wystawie przyrodniczej dowiecie się co nieco o geografii regionu, ukształtowaniu terenu, występujących tu glebach, jeziorach, lasach i innych tego typu ciekawostkach. Zaprezentowano licznych przedstawicieli flory i fauny (jak zasuszone rośliny, wypchane zwierzęta, przekrój pnia drzew różnych gatunków itp).

Historia Miasta i Regionu

Część historyczna prezentuje sporo fotografii, dokumentów, obrazów (malarstwo i grafika miejscowego środowiska plastycznego). Znajdziecie tu dawne meble (niedużo), są też gabloty, a w nich regionalne zbiory archeologiczne. Popatrzcie jak ładne są pamiątki sakralne – rzeźby, malowidła religijne, książeczki do nabożeństwa.

Niektóre przedmioty pochodzą z czasów prehistorycznych, ale są także inne – dużo nowsze, nawet z okresu po II wojnie światowej. Zwróćcie uwagę na numizmaty, dawne mapy i trochę militariów.

Warto popatrzeć na przedmioty codziennego użytku – dzieła rzemiosła świebodzińskiego.

Czy wejście do muzeum regionalnego w Świebodzinie jest płatne?

Wstęp jest płatny ale tani, raczej nie uszczupli Waszych rodzinnych budżetów. Ale gdyby jedna było za drogo to w niektóre dni można wejść za darmo. Za wejście na wieżę kupuje się osobny bilet.

Działalność edukacyjna

Muzeum Regionalne w Świebodzinie to nie tylko wystawy ale też między innymi współpraca ze szkołami. W ramach działalności edukacyjnej odbywają się lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, także konkursy plastyczne i inne tego typu wydarzenia.

Co w pobliżu?

Kiedy zwiedzicie już Muzeum regionalne w Świebodzinie warto rozejrzeć się po Rynku ze sporą ilością ładnie odrestaurowanych kamienic. Prawie po sąsiedzku znajdziecie też ładne zabytkowe kościoły. Jest też dawny zamek książęcy. Niestety jego świetność dawno minęła i teraz raczej nie stanowi ozdoby miasta bo to już ruina. Natomiast na jednym z osiedli w nowoczesnym kościele mieści się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Musimy też wspomnieć o największej (dosłownie) atrakcji w Świebodzinie czyli Gigantycznej Figurze Chrystusa.

Foto: własne

 

 

Dodaj komentarz