Sanktuarium w Różanymstoku

Sanktuarium w Różanymstoku

Sanktuarium w Różanymstoku na Podlasiu

Sanktuarium w Różanymstoku to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych sanktuariów północno – wschodniej Polski. Opiekują się nim ojcowie Salezjanie. Z daleka widać dużą trójnawową bazylikę, która wewnątrz zachwyca przepięknym, bogatym rokokowym wystrojem.

Cudowny obraz sanktuarium w Różanymstoku

Obok ołtarza głównego jest tu sporo ołtarzy bocznych. Jeden z nich ozdabia wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem uważany za cudowny. I chociaż obecnie jest to kopia innego obrazu – wywiezionego do Rosji w czasie I wojny światowej – kult istnieje nadal przyciągając tłumy wiernych podczas uroczystości odpustowych.

Ale zacznijmy o początku. W połowie XVII wieku małżeństwo Eufrozyna i Szczęsny Tyszkiewiczowie kupili do swojej sypialni dzieło Jana Szrettera – malarza z Grodna. Obraz umieszczony w domowym ołtarzyku skupiał uwagę domowników podczas codziennej wieczornej modlitwy. Natomiast w 1658 roku zaczęły się dziać wokół wizerunku niezwykłe wydarzenia. Samoczynnie zapalały się domowe lampki oliwne, zakwitały zasuszone kwiaty. Słychać było nie wiadomo skąd płynącą piękną muzykę, a w pomieszczeniu można było wyczuć różany zapach.

Do domu państwa Tyszkiewiczów zaczęły ciągnąć coraz liczniejsze pielgrzymki. Jedni z ciekawości inni z pobożności przybywali.

Na polecenie wileńskiego biskupa w 1662 roku przeniesiono wizerunek do pobliskiego drewnianego kościoła, gdzie został on poświęcony. Specjalnie utworzona komisja kościelna miała sprawdzić owe niezwykłych wydarzenia, z których ponad 30 uznano jako prawdziwe.

W 1663 roku sprowadzono dominikanów, którzy mieli sprawować opiekę duszpasterską nad miejscem ciągle rosnącego kultu, a nazwę miejscowości zmieniono na Różanystok (wcześniej nazywała się Krzywy Stok, inni mówili Tabenszczyzna).

Rozwój kultu

Przybywające rzesze pielgrzymów były tak liczne, że w końcu XVIII wieku postanowiono wybudować nową świątynię, obok której wybudowano klasztor dla wciąż duszpasterzujących tu dominikanów. Na skutek rozbiorów Polski Różanystok dostał się najpierw na krótko pod zabór pruski, a w 1807 rosyjski. W połowie XIX stulecia ukazem carskim dokonano kasaty dominikanów, a niedługo potem katolicką świątynię z cudownym wizerunkiem zamieniono na cerkiew.

Do katolików kościół wrócił po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, jednakże nie było już tu wtedy cudownego obrazu, który zabrały ze sobą prawosławne mniszki. W 1929 roku została więc namalowana kopia. Poświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XI powstała w pracowni Włodzimierza Tura. Sprowadzono do Różanegostoku katolickich zakonników – tym razem salezjanów, którzy oprócz duszpasterstwa parafii poprowadzili też założoną przez siebie szkołę. W czasach stalinowskich szkoła ta została przejęta przez władze świeckie.

Uroczystości koronacyjne obrazu Maryjnego miały miejsce w roku 1981, a w roku 1989 nadano świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej.Zgromadzone liczne wota dziękczynne są widocznym znakiem wysłuchanych tu modlitw i otrzymanych łask.

Co ciekawego w pobliżu?

Zachęcamy do odwiedzenia innych pięknych miejsc kultu religijnego na Podlasiu. Na przykład sanktuarium w Studzienicznej niedaleko Augustowa, Suchowolę, a w niej kościół św. Piotra i Pawła – parafię księdza Jerzego Popiełuszki. Warto zobaczyć też neogotycką katedrę w stolicy Podlasia – Białymstoku, albo też Supraśl i piękną cerkiew o ciekawej historii.

Foto: własne

2 thoughts on “Sanktuarium w Różanymstoku

Dodaj komentarz