Katedra w Białymstoku – nowy kościół

3
katedra-w-bialymstoku

Katedra w Białymstoku -dwa kościoły

Katedra w Białymstoku składa się de facto z dwóch połączonych kościołów. Starego renesansowo – barokowego i nowszego neogotyckiego. Dlatego oficjalnie używana jest nazwa Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, albo krócej zespół świątynny.

Pierwsza barokowo – rokokowa świątynia w tym miejscu (wtedy jeszcze nie katedra) powstała na początku XVII wieku z fundacji Piotra Wiesiołowskiego. Jednakże tym razem nie będziemy się nią zajmować, bo moim zdaniem warto poświęcić temu kościołowi osobny artykuł. Może kiedyś się uda.

Katedra neogotycka – historia powstania

Zajrzyjmy do budynku nowego, znacznie większego, który powstał na początku XX wieku, a katedrą stał się dopiero w 1985 roku.

Bardzo ciekawa jest historia powstania tej świątyni, ponieważ z budową wiązały się znaczne problemy. W końcu XIX wieku Białystok liczył około 12 tysięcy wiernych wyznania katolickiego, a stary budynek kościoła parafialnego (wtedy jedyny na całe miasto) był zdecydowanie za mały, by wszystkich pomieścić.  Ale pod zaborem rosyjskim nie było zgody na postawienie nowego. Starania trwały 40 lat, a częściowo udało się zdobyć przychylność cara dopiero podczas jego wizyty w Białymstoku w roku 1897. Napisałam, że udało się tylko częściowo bo władze wyraziły zgodę na  rozbudowę tego pierwszego już istniejącego. Sprytni budowniczy wymyślili coś niezwykłego. „Przybudówka” okazała się tak duża, że powstała nowa świątynia „przylepiona” prostopadle do poprzedniej

Architektura i wystrój

Zwiedzający białostocką katedrę nieprzypadkowo zwracają uwagę na jej podobieństwo do katedry na Pradze w Warszawie. Zostały one bowiem zaprojektowane przez tego samego człowieka – Józefa Dziekońskiego. Prace budowlane trwały od 1900 do 1905 roku. Z daleka widać dwie wysokie szpiczaste wieże z czerwonej cegły, ponieważ wznoszą się one na wysokość 72,5 metra. Długość kościoła wynosi 90 metrów. Jest to budynek trzynawowy z transeptem. Wewnątrz przykuwa uwagę przebogaty ołtarz główny, który przedstawia przede wszystkim scenę Wniebowzięcia. W bocznych srzydłch tego ołtarza możemy zobaczyć wyrzeźbione także inne sceny z życia Najświętszej Maryi Panny. Są jeszcze także ołtarze boczne – Matki Boskiej Częstochowskiej, Ostrobramskiej, Jezusa Ukrzyżowanego, Jezusa Miłosiernego i świętego Antoniego.

Po beatyfikacji papieża Jana Pawła II odsłonięto nową kaplicę z jego relikwiami.

W okresie międzywojennym stopniowo kościół upiększano. Konsekracja odbyła się w 1931 roku. Niewiele brakowało, a nowo powstała świątynia byłaby zniszczona przez wycofujące się z miasta wojska hitlerowskie w roku 1944.

W białostockiej katedrze latem organizowane są koncerty organowe, na których można posłuchać największych wirtuozów tego instrumentu.

Foto: własne

3 thoughts on “Katedra w Białymstoku – nowy kościół

Dodaj komentarz