kosciol-piotra-i-pawla-w-suchowoli

kosciol-piotra-i-pawla-w-suchowoli

Kościół św Piotra i Pawła w Suchowoli – parafia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

Suchowola jest małym miastem na Podlasiu, dokładnie w środku Europy. Fakt ten upamiętnia specjalna tablica i pomnik. Natomiast kościół św Piotra i Pawła w Suchowoli stoi w samym centrum tej miejscowości przy placu Kościuszki. Jest to rodzinna parafia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który w czasach dzieciństwa i młodości mieszkał w niedaleko położonej wiosce Okopy. Tutaj przyjmował chrzest, pierwszą komunię świętą, tutaj też uczęszczał jako dziecko na nabożeństwa. W kościele znajdują się jego relikwie, a na zewnątrz symboliczny pomnik – grób. Natomiast niewiele ludzi wie, iż w tej parafii działał jeszcze jeden kapelan Solidarności – ks. Stanisław Suchowolec. Warto wspomnieć, że był on pomysłodawcą tutejszej Izby Pamięci księdza Jerzego. W 1989 roku zmarł w wyniku zatrucia czadem. Do tej pory nie wiemy czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy zamieszane były w tę śmierć inne osoby.

Gdyby ktoś chciał odwiedzić prawdziwy grób księdza Jerzego musi pojechać do Warszawy do kościoła św. Stanisława Kostki.

Architektura i wystrój kościoła w Suchowoli

Świątynia powstała pod koniec XIX wieku. 14 lat trwały starania o pozwolenie na budowę u władz carskich. Autorem projektu był architekt Jakub Fordon z Grodna.  Poświęcenie odbyło się w roku 1885, a konsekracji dokonał dwadzieścia lat później biskup wileński. Wcześniej w Suchowoli stał kościółek drewniany będący filią parafii Chorodówce.  Niestety w 1944 roku niemieckie wojsko celowo zniszczyło fasadę i wieże, by nie służyły one jako punkt obserwacyjny dla nadchodzącej Armii Czerwonej. Po wojnie potrzebna była odbudowa. Z tego też powodu nadano kościołowi nieco inne kształty niż pierwotnie. Projekt rekonstrukcji przygotował architekt Andrzej Boni. Natomiast ostatni  większy remont miał miejsce pod w latach 90 – tych XX wieku.

Na zewnątrz uwagę przyciąga biała fasada z dwoma jednakowymi wieżami. Wnętrze jest podzielone na trzy części (nawy) dwoma rzędami kolumn. Piękny jest ołtarz główny z wieloma rzeźbionymi figurami świętych. Są też dwa ołtarze boczne. Wszystkie dziewiętnastowieczne. Jednym z cenniejszych zabytków jest osiemnastowieczna ambona sprowadzona z innego kościoła.

Odpust parafialny odbywa się w końcu czerwca, kiedy przypada uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

 

Foto: własne

3 thoughts on “Kościół św Piotra i Pawła w Suchowoli

Dodaj komentarz