Atracje turystyczne Białegostoku

Atracje turystyczne Białegostoku

Białystok – stolica Podlasia i wielokulturowość

Białystok – stolica Podlasia leży na Wysoczyźnie Białostockiej nad rzeką Białą. Liczy około 300 tysięcy mieszkańców. To drugie w Polsce miasto pod względem gęstości zaludnienia, a na dziesiątym miejscu biorąc pod uwagę liczbę ludności. Znajduje się tu ważny ośrodek gospodarczy, naukowy, administracyjny i kulturalny regionu. Powierzchnia Białegostoku wynosi nieco ponad 100 kilometrów kwadratowych.
Blisko mamy stąd aż do trzech graniczących z Polską krajów – Rosji, Litwy i Białorusi. Dlatego też łatwo możemy zauważyć mieszankę narodowości, kultur i religii. Sporą część ludności kiedyś stanowili także Żydzi.

Krótka historia Białegostoku

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat Białegostoku pojawiły się z początkiem piętnastego wieku. Była to wtedy mała miejscowość zamieszkiwana przez przybyszów z okolic Kolna i powiatu lidzkiego. Pierwszymi właścicielami tego terenu byli Michał Zygmuntowicz i Jakub Raczko. Do najważniejszych budowniczych miasta należał marszałek Piotr Wiesiołowski.  Z jego inicjatywy w siedemnastym wieku wzniesiono kościół farny i zamek. Trzeba wspomnieć także także ród Branickich, którzy ów zamek przekształcili w piękną pałacową rezydencję. Prawa miejskie nadano Białemustokowi w roku 1691. Było to miasto prywatne.  Pierwszą cerkiew i ratusz wybudowano w wieku osiemnastym. W XIX wieku poprowadzono tędy linie kolejową. Łączyła ona Warszawę z Petersburgiem,co przyczyniło się do dużego rozwoju. Po Powstaniu Listopadowym ustanowiono w pobliżu granicę celną między Kongresówka i Rosją, więc przybywali też licznie migranci ekonomiczni z okolic Łodzi.  W czasie II wojny światowej miasto najpierw dostało się pod okupację radziecką, później niemiecką.

Jakie atrakcje turystyczne Białegostoku trzeba zobaczyć?

Jako duże miasto Białystok ma sporo zabytków. Koniecznie więc trzeba wymienić wspomniany wcześniej zespół pałacowo – parkowy Branickich, katedrę, cerkiew Marii Magdaleny, ratusz, Rynek, klasycystyczny Sobór Świętego Mikołaja, kościół św. Rocha i wiele innych.  Białystok jest też miastem akademickim, więc są tu uczelnie wyższe,  instytuty naukowo – badawcze. Wymieniając atrakcje turystyczne Białegostoku trzeba też wymienić  liczne placówki kulturalne takie jak muzea, galerie, teatry, filharmonia, dlatego w mieście przez cały rok odbywa się szereg imprez kulturalno – rozrywkowych. Są one na wysokim poziomie artystycznym.

Podlasie charakteryzuje się dużą ilością terenów zielonych. Na terenie samego miasta jest kilka parków, są aż dwa rezerwaty przyrody – Rezerwat Antoniuk i Las Zwierzyniecki, a pobliżu Narwiański Par Narodowy. Jeśli ktoś lubi spacery wśród natury może też wybrać się do jednego z wielu tutejszych parków, z których najsłynniejszym jest Park Dojlidy.

Zwiedzając miasto, warto także zaplanować miejsca na wspólny posiłek. Doskonałą propozycją jest znajdująca się wyjątkowej lokalizacji restauracja Białystok w Hotelu 3Trio. Lokal ten to wyjątkowe połączenie wieloletniego doświadczenia z nowoczesnymi trendami w dziedzinie wystroju wnętrz.

Foto: własne

5 thoughts on “Białystok – stolica Podlasia

Dodaj komentarz