Atrakcje turystyczne w Augustowie

Augustów, Podlasie, katamaran

Atrakcje turystyczne w Augustowie – warto zobaczyć

Atrakcje turystyczne w Augustowie są liczne i bardzo zróżnicowane. Warto je poznać. Jest to jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych miast województwa podlaskiego. Jednocześnie drugie co do wielkości (po Suwałkach) miasto Suwalszczyzny czyli najbardziej na północny – wschód wysuniętego kawałka naszego kraju. Nazwa pochodzi od imienia króla Zygmunta Augusta, który nadał miejscowości prawa miejskie w roku 1557.

Woda i lasy

Piękne jest położenie miasta nad wieloma jeziorami – Necko, Białym Rospuda, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno, dzięki czemu jest tu mnóstwo plaż zarówno strzeżonych jak też nie strzeżonych. Miłośnicy przebywania nad wodą mają możliwość pływania kajakami, żaglówkami, nartami wodnymi, motorówkami. Prócz tego jest też przepływająca przez miasto rzeka Netta (z pięknym spacerowym deptakiem nad brzegiem) i Kanał Augustowski – dzieło polskiej myśli technicznej XIX wieku . Z powodu wielkiej ilości wód niektórzy nazywają Augustów Wenecją Północy. Natomiast wokół miasta rozciąga się Puszcza Augustowska, która jest rajem dla grzybiarzy, zbieraczy jagód i miłośników chodzenia po lesie.

Rynek w Augustowie

Rzadko się zdarza, żeby na Rynku w środku miasta był park z wysokimi drzewami, gdzie w lecie można schować się przed upałem, spacerować alejkami, odpocząć na ławce. Tak jest na Rynku Zygmunta Augusta.

Wokół placu stoją zabytkowe kamienice. niektóre są dziewiętnastowieczne inne pochodzą z początku dwudziestego stulecia. W jednej z nich (nr 28) gościł kiedyś Napoleon Bonaparte. Przewodniki zwracają też uwagę na szczególnie ciekawe kamienice nr 3,  8, 10 i 11.

W centralnym miejscu Rynku Augustowa od 2007 roku stoi Kolumna Zygmunta Augusta – założyciela miasta. Uwagę przykuwa też wysoko tryskająca wodą fontanna. Niedaleko jest stąd do bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa i do deptaku nad Nettą.

Inne atrakcje turystyczne w Augustowie i okolicy

Kilka kilometrów od miasta w miejscowości Studzieniczna można nawiedzić znane na całą okolicę sanktuarium.

W jednej ze znanych kiedyś piosenek pt. „Augustowskie noce” były słowa „Ty przechowasz tę muszelkę znalezioną nad Wigrami”. Niestety jest to nieprawda, ponieważ jezioro Wigry jest około 30 kilometrów stąd. Natomiast najsłynniejszym lokalem miasta jest restauracja „Albatros”, który też kiedyś znalazł się w słowach popularnego przeboju.

Do najciekawszych cyklicznych imprez Augustowa należy „Pływanie na byle czym”, które w wakacje przyciąga nad Nettę tłumy oglądających. Pomysłowość twórców sprawiła, że pływały już przeróżne wehikuły, domki baby Jagi, smoki i wiele innych cudaków.

We wsi Gabowe Grądy znajduje się jedyna w Polsce Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców.

Rejsy po jeziorach

Żegluga Augustowska oferuje rejsy spacerowymi statkami do sanktuarium w Studzienicznej, i do Doliny Rospudy. Rozpoczynają się one i kończą w porcie przy ulicy 29 listopada. Jeśli nie lubi ktoś dużych statków alternatywnie można wybrać przejażdżkę dużo mniejszą gondolą lub katamaranem. Większość z nich pływa na tych samych co wyżej trasach. Indywidualnie można też zamówić dowolny rejs.

Foto & video: własne

 

6 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Augustowie

Dodaj komentarz