Sanktuarium w Makowie Podhalańskim

Sanktuarium w Makowie Podhalańskim

Sanktuarium w Makowie Podhalańskim – Matka Boża Opiekunka i Królowa Rodzin

Maków Podhalański jest niewielkim miastem w Beskidach. Napotkacie je na trasie drogi krajowej nr 28 w pobliżu Suchej Beskidzkiej. Sanktuarium w Makowie Podhalańskim nazywane jest inaczej Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin. Znajduje się ono w parafialnym późnoklasycystycznym kościele, który nosi tytuł Przemienienia Pańskiego. Powstał on w XIX  wieku, a dokładniej w latach 1828 – 33. Nie jest to pierwsza, ale czwarta wzniesiona w tym miejscu świątynia. Pierwsze dwie drewniane – p.w. św. Klemensa już nie istnieją, a z trzeciej pozostało prezbiterium i barokowa kaplica. Rozbudowa była konieczna ze względu na rosnący w tym miejscu kult i coraz liczniej przybywających ludzi.

Architektura i wygląd kościoła

Obecny kościół jest trzynawowy, halowy, czyli wszystkie nawy są równej wysokości. Sanktuarium jest dobrze widoczne z daleka. Znajduje się na wzniesieniu, a dodatkowo pozwala je dostrzec wysoka wieża. Oprócz zegara umieszczone zostały w niej dwa dzwony. Na zewnątrz obok prowadzących do świątyni schodów we wnęce zauważycie scenę Ogrójca. Schodów jest naprawdę sporo, więc osoby o słabszym zdrowiu mogą mieć problem tu wejść. Na szczęście pod górę da się też wjechać samochodem.

Sanktuarium w Makowie Podhalańskim – łaskami słynący obraz

W 1590 roku w Makowie ale jeszcze wtedy w drewnianym kościele został umieszczony wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem malowany temperą. Powstał on na desce lipowej. Wkrótce potem miejsce to stawało się coraz bardziej sławne. Jako dowód łask służą między innymi liczne cenne wota ofiarowane w podzięce za spełnione prośby. Najstarsze z nich pochodzą z połowy siedemnastego wieku. Jednak największy wzrost kultu miał miejsce około dwieście lat później. Ciekawa jest między innymi historia trzynastoletniej dziewczyny Ewy Walczakówny, która odzyskała wzrok po modlitwach do Matki Bożej Makowskiej. Według wierzenia tutejszej ludności  Maryja ocaliła także Maków przed zniszczeniami w czasie II wojny światowej.

Koronacja wizerunku odbyła się w 1979 roku. Dokonał jej osobiście papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.

Inne mało znane sanktuaria w Beskidach

Zachęcam do odwiedzenia także innych beskidzkich sanktuariów Maryjnych. Między innymi w Rychwałdzie i na Jasnej Górce.

Jeżeli lubicie ładne krajobrazy warto wybrać się też na wieżę widokową w Stryszawie.

 

6 thoughts on “Sanktuarium w Makowie Podhalańskim

Dodaj komentarz