Jezioro Rożnowskie – atrakcje

Jezioro-roznowskie-i-malpia-wyspa

Jezioro Rożnowskie – atrakcje Pogórza Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie podobnie jak sąsiadujące z nim Jezioro Czchowskie jest zbiornikiem sztucznym powstałym dzięki spiętrzeniu wód na Dunajcu. Jego powierzchnia wynosi 1600 ha. Jest długie ponad 20 km i  dość wąskie (500 metrów – 2 kilometry w najszerszym miejscu). Głębokość wody sięga około 30m, a tafla ma powierzchnię niecałe 20 kilometrów kwadratowych. Wybudowanie tamy w Rożnowie niedaleko Nowego Sącza umożliwiło utworzenie  też w tej miejscowości elektrowni. Prócz tego retencja wody pozwala na ochronę terenu przed powodziami.

Kąpielisko

Jezioro kształtem przypomina zygzak, który na przemian zwęża się i rozszerza w różnych miejscach. Wokół tafli wody rozciągają się piękne pagórkowate krajobrazy Pogórza Rożnowskiego.Między innymi wzniesienia Ostra Góra (459 m.n.p.m.), Łazy (323 m.n.p.m.) jest sporo możliwości spędzania wolnego czasu. Znajdujące się na jego brzegu plaże przyciągają latem sporo ludzi korzystających z kąpielisk (najbardziej znane jest w Gródku nad Dunajcem), także z wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych. Pływa też po jeziorze mały spacerowy stateczek. Dno jest dość mocno zamulone poprzez nanoszone przez rzekę muł, żwir i inne osady. W czasie kąpieli jest to wyczuwalne, początkowo może wydawać się nieprzyjemne, ale da się przyzwyczaić. Większe zanieczyszczenia przede wszystkim w miejscach tutejszych kąpielisk są co pewien czas regularnie usuwane. Natomiast w Nowym Sączu pracuje też oczyszczalnia ścieków.

Charakterystycznym elementem na środku jeziora jest Małpia Wyspa – cała zalesiona można do niej podpłynąć kajakiem lub łódką, kiedyś podobno był na niej  zamek rycerski, a obecnie rezerwat ptaków, których naliczono się tu 165 gatunków, w tym rzadkie okazy jak na przykład bocian czarny.

Inne atrakcje okolicy

Z innych miejscowości nad Jeziorem Rożnowskim warto wymienić wspomniany wyżej Rożnów z licznymi i ciekawymi zabytkami, Tabaszową z ładnym drewnianym kościołem (prawdopodobnie w ciągu dnia zamkniętym), Bartkową, a także Zbyszyce. Wokół jeziora jest sporo szlaków i ścieżek spacerowych. Na okoliczne wzniesienia Pogórza Rożnowskiego nietrudno wejść, a warto by podziwiać z góry ładne krajobrazy.

Właściciele okolicznych domów oferują pokoje do wynajęcia, są też hotele i ośrodki wypoczynkowe, działa gastronomia (w większości wypadków sezonowa).

Foto: własne

Dodaj komentarz