Jezioro-roznowskie-i-malpia-wyspa

Jezioro Rożnowskie – atrakcje Pogórza Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie podobnie jak sąsiadujące z nim Jezioro Czchowskie jest zbiornikiem sztucznym powstałym dzięki spiętrzeniu wód na Dunajcu. Jego powierzchnia wynosi 1600 ha. Jest długie ponad 20 km i  dość wąskie (500 metrów – 2 kilometry w najszerszym miejscu). Głębokość wody sięga około 30m, a tafla ma powierzchnię niecałe 20 kilometrów kwadratowych. Wybudowanie tamy w Rożnowie niedaleko Nowego Sącza umożliwiło utworzenie  też w tej miejscowości elektrowni. Prócz tego retencja wody pozwala na ochronę terenu przed powodziami.

Kąpielisko nad Jeziorem Rożnowskim

Jezioro kształtem przypomina zygzak, który na przemian zwęża się i rozszerza w różnych miejscach. Wokół tafli wody rozciągają się piękne pagórkowate krajobrazy Pogórza Rożnowskiego. Między innymi wzniesienia Ostra Góra (459 m.n.p.m.) i Łazy (323 m.n.p.m.). Jest sporo możliwości spędzania wolnego czasu. Znajdujące się na brzegu plaże przyciągają latem sporo ludzi korzystających z kąpielisk (najbardziej znane jest w Gródku nad Dunajcem), także z wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych. Pływa też po jeziorze mały spacerowy stateczek. Dno jest dość mocno zamulone poprzez nanoszone przez rzekę muł, żwir i inne osady. W czasie kąpieli jest to wyczuwalne, początkowo może wydawać się nieprzyjemne, ale da się przyzwyczaić. Większe zanieczyszczenia przede wszystkim w miejscach tutejszych kąpielisk są co pewien czas regularnie usuwane. Natomiast w Nowym Sączu pracuje też oczyszczalnia ścieków.

Charakterystycznym elementem na środku jeziora jest Małpia Wyspa – cała zalesiona. Można do niej podpłynąć kajakiem lub łódką, kiedyś podobno był na niej  zamek rycerski, a obecnie jest rezerwat ptaków, których naliczono się tu 165 gatunków, w tym rzadkie okazy jak na przykład bocian czarny.

Inne atrakcje okolicy Rożnowa

Z innych miejscowości nad Jeziorem Rożnowskim warto wymienić wspomniany wyżej Rożnów z licznymi i ciekawymi zabytkami, Tabaszową z ładnym drewnianym kościołem (prawdopodobnie w ciągu dnia zamkniętym), Bartkową, a także Zbyszyce. Wokół jest sporo szlaków i ścieżek spacerowych. Na okoliczne wzniesienia Pogórza Rożnowskiego nietrudno wejść, a warto by podziwiać z góry ładne krajobrazy.

Właściciele okolicznych domów oferują pokoje do wynajęcia, są też hotele i ośrodki wypoczynkowe, działa gastronomia (w większości wypadków sezonowa). Polecamy zwłaszcza lemonresort.pl

Foto: własne

7 thoughts on “Jezioro Rożnowskie – atrakcje

Dodaj komentarz