Petra w Jordanii

Petra w Jordanii

Petra w Jordanii – cud świata

Petra w Jordanii stanowi niewątpliwie największą atrakcję turystyczną Jordanii. Ruiny tego antycznego miasta zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazła się też wśród Siedmiu Nowych Cudów Świata. Obok Wielkiego Muru Chińskiego, Machu Picchu, Chichén Itzá, Taj Mahal, Koloseum i Statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w światowym plebiscycie, którego wyniki ogłoszono w 2007 r.

Położenie

Petra znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii, ok. 130 km od Akaby i 240 km od Ammanu. Dolina Petry leżąca na półpustynnym płaskowyżu jest otoczona z czterech stron górami, a jedyna droga do miasta prowadzi przez wąski wąwóz Al Siq. To specyficzne położenie miasta sprawiło, że przez kilkaset lat zasypana piaskami pustyni Petra pozostawała zapomniana i ukryta przed światem. Dopiero w XIX w. została ponownie odkryta przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta.

Historia

Od VI w.p.n.e. tereny, na których znajduje się Petra zasiedlali Nabatejczycy, wędrowny lud pochodzenia semickiego. Pierwsze wzmianki o zamieszkiwaniu Petry przez Nabatejczyków pochodzą z IV w.p.n.e. Największy rozkwit Petry przypada na okres od III w.p.n.e. do I w.p.n.e, kiedy pełniła ona rolę stolicy Królestwa Nabatejczyków. W tym czasie krzyżowały się tu główne szlaki  handlowe prowadzące z Egiptu do Indii i z Arabii do Syrii. Miasto bogaciło się na sprzedaży wody i żywności dla karawan przewożących cenne towary jak złoto, srebro, miedź, żelazo, mirra, czy kadzidło. Z pewnością budżet Petry zasilały też opłaty związane z ich przewozem. Wraz ze zmianą tras handlowych, które w późniejszym okresie omijały Petrę oraz przeniesienie stolicy królestwa do Bostry miasto zaczęło tracić na znaczeniu i powoli popadało w zapomnienie.

Miasto w skale

Nabatejczycy byli ludem nomadzkim, więc nie wykształcili własnej architektury. Osiedlając się w Petrze i wznosząc swoje budowle umiejętnie wykorzystywali osiągnięcia i style architektoniczne innych. Większość zachowanych w Petrze, wykutych w skałach budowli to świątynie i grobowce. Mnogość świątyń nie powinna dziwić, bo w tak kosmopolitycznym mieście, jakim wówczas była Petra, zapewne każdy z uczestników karawany chciał pomodlić się lub złożyć ofiary swoim bóstwom. Budynki mieszkalne powstawały na dnie doliny i nie były tak okazałe, ani trwałe.

Aby dostać się do Petry należy pokonać kilkukilometrowy wąwóz Al Siq. Już sam wijący się wśród wysokich skał, miejscami bardzo wąski, wąwóz dostarcza wielu atrakcji. Za każdym zakrętem pojawiają się ciekawe i różnobarwne formacje skalne mieniące się refleksami światła słonecznego. Zacienione dno wąwozu przynosi ulgę od panującego wokół upału. Zbliżając się do końca wąwozu, w wąskiej szczelinie widoczny jest, skąpany w świetle słonecznym, fragment najsłynniejszej budowli Petry jakim jest Al Chazna.

Al Chazna zwana przez Beduinów Skarbcem Faraona to wykonana w różowym piaskowcu budowla mająca 40 m wysokości i 25 m szerokości. Jej ogrom w połączeniu z wąskim wąwozem przytłacza. Tłum turystów, wielbłądy i kramy na placu u jej podnóża dają namiastkę tego, jak wyglądała Petra w czasach swojej świetności. Na całej, liczącej blisko 2 km, długości doliny w skałach wykuto dziesiątki, jeśli nie setki budowli. Warto wymienić Al Dajr, czyli Klasztor, Grobowiec Córki Faraona Kasr Bint Firaun. Natomiast Ściana Królewska stanowi zespół grobowców królewskich, czy pochodzący z czasów rzymskich teatr. Pełno tu również ciekawych formacji skalnych urzekających kolorami i kształtem.

Petra w Jordanii – ciekawostki

Nazwa Petra wywodzi się z greckiego i oznacza skałę. Arabowie nazywają ją Al Batra, zaś przez samych Nabatejczyków była nazywana Rqm (Rakmu), czyli wielobarwna. Natomiast na kartach Starego Testamentu jest wymieniana jako Sela.

W okresie swojej świetności przez liczące ok. 40 tys. mieszkańców miasto przebiegała tylko jedna główna ulica

Budowla Al Chazna pełniła rolę Świątyni Graala w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Natomiast ruiny Petry stanowiły tło wydarzeń w słynnym kryminale „Randez-vous ze śmiercią” Agathy Christie.

Największa budowla Petry Ad Dajr ma 47 m wysokości i 48 m szerokości.

Petrę można zwiedzać także w nocy, kiedy iluminowane światłem budowle wyłaniają się z otaczającego dolinę mroku.

W celu ominięcia internetowych geoblokad nakładanych w Jordanii na strony internetowe warto skorzystać z VPN-a, który zmieni nasz adres IP na przykład na polski.

Co warto zobaczyć w Jordanii

Jordania nie jest tak popularna wśród turystów z Polski jak Egipt, czy Tunezja. Jednakże z pewnością warto zwiedzić w niej kilka miejsc. Stolica kraju Amman, to tętniące życiem typowe arabskie miasto jednak z niewielką liczbą zabytków. Wśród nich warte zobaczenia są cytadela, ruiny pałacu Umajjadów z VIII w., pochodzące z czasów rzymskich teatr, forum i świątynię Herkulesa oraz kilka meczetów. W pobliżu Ammanu leży słynna ze świetnie zachowanych mozaik z VI w. Madaba oraz biblijna Góra Nebo, z której Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną. Z pewnością niezapomnianych wrażeń dostarczy pobyt nad Morzem Martwym, podobnie jak wędrówka po pustyni Wadi Rum. Na miłośników nurkowania i kąpieli słonecznych na plaży czeka Akaba – jedyny port morski i główny kurort Jordanii.

Tekst & Foto: Roman Frej

Dodaj komentarz