Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu znajduje się w sąsiedztwie innej, bardziej znanej atrakcji miasta – Sztolni Królowa Luiza. Podczas wycieczki możecie więc bez problemu obydwie ciekawostki zobaczyć w tym samym dniu. Dokładniej pisząc jest to przy ulicy Sienkiewicza 43.

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu – atrakcja dla miłośników militariów

Miasto Zabrze ma miejsce szczególnie ciekawe dla wszystkich, którzy pasjonują się tematyką wojskową. Park Techniki Wojskowej w Zabrzu jest to swego rodzaju skansen, muzeum techniki wojskowej, w którym możecie zobaczyć dawny sprzęt używany w polskiej armii. Gównie z okresu II wojny światowej i PRL.

Sam Park utrzymany jest w stylu terenu jednostki wojskowej – „strzeże” go solidna brama wejściowa, a także wysoki betonowy mur z zasiekami z drutu kolczastego.

Co można tu zobaczyć?

Wśród eksponatów Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu zobaczycie między innymi sporo wojskowych samochodów ciężarowych, pojazdów gąsienicowych, transporterów opancerzonych, wyrzutnie rakiet i różne inne pojazdy wojskowe.

Obok wyrzutni rakiet dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się też samoloty. Część sprzętu znajduje się na wolnym powietrzu, a niektóre eksponaty zobaczycie w specjalnej hali o powierzchni 450 metrów kwadratowych.

Czy prezentowany sprzęt jest sprawny?

Eksponaty w większości przypadków są sprawne technicznie, nie raz wykorzystywana na przykład na planie filmowym. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość przejechania się jednym z tutejszych pojazdów, nawet czołgiem.

Wszystkie eksponaty są sukcesywnie kompletowane i przywracane do użytku.

Kto przyczynił się do powstania tego muzeum techniki wojskowej?

Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego powstało w 2011 w wyniku przekształcenia ze stowarzyszenia Mała Armia „Grupa Śląsk” działającego od 1995. Współwłaścicielem jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu – Podobne miejsca na naszej stronie

Na naszej stronie opisujemy też nieco podobne miejsce, mianowicie Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej na terenie województwa świętokrzyskiego. Wystawę dawnych militariów zobaczycie też obok pałacu w Dukli w województwie Podkarpackim.

4 thoughts on “Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Dodaj komentarz