Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość. 922 m.n.p.m. (niektóre źródła podają 919 m.n.p.m.). To najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji okolicy.

Szczeliniec Wielki – nazwa nie przypadkowa

Nazwa Szczeliniec Wielki nie jest przypadkowa ponieważ góra ta składa się z mnóstwa położonych koło siebie wielkich ścian skalnych, pomiędzy którymi są liczne wąskie przerwy (szczeliny, a w fachowej literaturze ciosy). Część z nich stanowi element tutejszego szlaku turystycznego. Poprowadzi on Was przez skalny labirynt to w dół, to w górę. Będzie bardzo ciekawie. Nasze dziecko powiedziało hardkorowo.

Fotel Pradziada, skalny Wielbłąd, Piekiełko i Diabelska Kuchnia

Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest skała zwana Fotelem Pradziada. Jeśli zdecydujecie się na ten szlak po drodze będziecie też mijali między innymi Wielbłąda, Kwokę, Słonia, Żółwia i Małpę. Natomiast spośród głębokich wąwozów i korytarzy na wyróżnienie zasługuje Piekiełko i Diabelska Kuchnia. Tego typu formacje skalne są bardzo typowe nie tylko w tym miejscu ale i w całych Górach Stołowych.

Schody, schody i schody na Szczelińcu Wielkim

Wybierając się na wędrówkę musicie wiedzieć, że do pokonania będzie mnóstwo schodów. Zarówno pod górę jak i w dół. Na sam szczyt prowadzi ich dokładnie 655, a potem w dalszej części szlaku są następne.

Schody na górę powstały w roku 1814. Ich twórcą był sołtys pobliskiej wsi, pierwszy przewodnik turystyczny w Europie Franz Pablo. Od króla Wilhelma III Franz otrzymał tytuł kasjera Szczelińca Wielkiego.

Pod Szczeliniec zaprowadzi Was żółty szlak, którym dojdziecie z Karłowa albo od strony Pasterki (warianty do wyboru).

Czy trudna jest trasa na Szczeliniec Wielki?

Wbrew pozorom wejście na najwyższy szczyt Gór Stołowych nie jest trudno, zawsze można sobie dać chwilę na wytchnienie. Jednakże nie polecamy trasy dla rodziców prowadzących wózek dziecięcy (z wózkiem nie da się przejść). Na trasie napotkacie też liczne wąskie (czasami niskie) przejścia, co z kolei może być problemem dla osób ze zaczną nadwagą.

Po drodze mija się całkiem sporo tarasów widokowych zabezpieczonych barierkami. Wszystko jest dobrze przygotowane dla ruchu turystycznego. Wspomniane wyżej liczne schodki nie utrudniają, ale ułatwiają pokonanie szlaku. Obowiązkowo jednak musicie wziąć ze sobą wygodne buty.

Trasa turystyczna prowadząca przez rezerwat jest jednokierunkowa, więc przed wycieczką musicie zastanowić się czy na pewno dacie radę bowiem wycofać ze szlaku raczej się nie można.

Szczeliniec Wielki – Bilety do Parku Narodowego Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wejście do rezerwatu na  Szczelińcu Wielkim podobnie jak na Błędne Skały jest biletowane, a ilość wpuszczanych osób ograniczona. Ceny są symboliczne, na pewno nie uszczuplą Waszego domowego budżetu.

W Internecie kupuje się bilety z oznaczeniem konkretnej godziny wstępu na ten szlak. Płatna trasa zaczyna się na górze obok schroniska PTTK, więc wędrówkę musicie zacząć około jednej godziny wcześniej niż ta, którą wybraliście. Na całą wycieczkę wystarczą Wam niespełna 3 godziny.

W sezonie turystycznym, zwłaszcza w weekendy zainteresowanie jest bardzo duże dlatego też warto rezerwować wejściówki co najmniej dzień wcześniej aby uniknąć rozczarowania, że nie będziecie wpuszczeni.

Kiedy wybrać się na najwyższy szczyt Gór Stołowych?

Przed wyruszeniem na wycieczkę warto zawczasu też sprawdzić prognozę pogody bowiem w dniach deszczowych trasa może być śliska.

Oficjalnie szlak poprzez labirynt skalny na Szczelińcu Wielkim jest czynny od późnej wiosny do jesieni. Ze względu na możliwość poślizgnięcia wejście poza sezonem jest wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim

Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim oferuje noclegi i gastronomię. Jeśli ktoś zdecyduje się na rezerwację pokoju będzie miał możliwość obserwowania pięknych wschodów i zachodów słońca z tutejszych tarasów widokowych.

Parkingi pod Szczelińcem Wielkim

U podnóża góry znajduje się wspomniana wyżej mała wioska Karłów. Dosłownie kilka lub kilkanaście domów. Większość z nich ma przygotowany dla turystów plac parkingowy (płatny). W niektórych da się też wynająć noclegi. Przy drodze prowadzącej bezpośrednio na szlak są jakieś stoiska z gastronomią i pamiątkami.

Można też wybrać nieco inny wariant wyprawy i podejść pod szczyt od strony schroniska Pasterka. Parking przy Pasterce (podobno – nie sprawdziliśmy) jest bezpłatny ale bardzo mały. Pomieści zaledwie kilka samochodów.

Szczeliniec Wielki w Koronie Gór Polski

Jako najwyższy Szczyt Gór Stołowych Szczeliniec Wielki musi zdobyć każdy turysta który myśli o Koronie Gór Polski. Przepiękna panorama, tarasy widokowe i labirynt skalny na pewno wynagrodzą Wam trudność wspinaczki.

Góry stołowe – inne atrakcje

W Górach Stołowych polecamy Wam także niesamowity labirynt skalny czyli Błędne Skały i Skalne Grzyby, a po czeskiej stronie granicy Adrszpaskie Skały i Broumovskie Ściany.

Inne góry w pobliżu

Ziemia Kłodzka i cała okolica obfituje w wiele atrakcji turystycznych. W tym także gór. Raczej niewysokich, ale wartych wejścia bo niemal z każdej z nich rozciągają się punkty widokowe. I tak mamy tu również Góry Orlickie, Góry Bardzkie, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie i jeszcze kila innych.

Do największych atrakcji turystycznych w okolicy należą też Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie i Sztolnie Walimskie. Blisko jest stąd również do Sanktuarium w Wambierzycach.

 

Foto & Film: własne

3 thoughts on “Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Dodaj komentarz