Miasto Bazylea w Szwajcarii

Miasto Bazylea w Szwajcarii

Miasto Bazylea na granicy trzech państw

To trzecie co do wielkości miasto Bazylea w Szwajcarii tworzy aglomerację znajdującą się na terenie 3 państw. Formalnie od 1501 roku Bazylea jest częścią Konfederacji Szwajcarskiej i tworzy tzw. półkanton. Jednak jej północne satelity leżą już za granicą: Weil am Rhein w Niemczech a Saint Louis we Francji.
Przy moście między tymi dwoma miejscowościami znajduje się trójstyk granic, który fizycznie znajduje się na środku Renu. Ponadto po francuskiej stronie znajduje się port lotniczy Bazylei dostępny od strony Szwajcarii eksterytorialną autostradą.

Początki Bazylei

Początki Bazylei sięgają czasów rzymskich ale jej nazwa jest tajemnicza. Jedna z legend mówi, że w miejscu fundacji odnaleziono liście bazylii. Najprawdopodobniej odnosi się jednak do greckiej nazwy cesarza basileusa i upamiętnia fakt, że fundatorem twierdzy był Walentynian władający cesarstwem z Konstantynopola. W średniowieczu symbolem Bazylei stał się natomiast bazyliszek i jego wizerunek zobaczyć można na wielu rzeźbach w obrębie miasta, choćby na pomniku przy moście Wettsteinbrucke albo na fontannie w samym centrum miasta.

Gotycka katedra w Bazylei

Większość zabytków miasta znajduje się w dzielnicy położonej po lewej stronie Renu zwanej Wielką Bazyleą w odróżnieniu tej na drugim brzegu określanej mianem Małej Bazylei.

W najwyższym punkcie wzgórza znajduje się gotycka katedra z dwoma wieżami otoczona rozległym krużgankiem. W latach 1431-1449 obradował tu sobór powszechny, ale wiek później świątynia przeszła we władanie protestantów. Z tego względu jej wystrój jest dość spartański, aczkolwiek wiele dzieł sztuki zostało
także zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w 1356 roku. Od strony miasta do katedry prowadzi gotycki portal a na fasadzie znajdują się rzeźby św. Jerzego i św. Marcina. Na chórze znajduje się sarkofag królowej Gertrudy żony Rudolfa Habsburga. W nawie można też odnaleźć skromne epitafium Erazma z Rotterdamu. Ciekawym miejscem jest krypta znajdująca się poniżej chóru z grobowcami biskupów i lapidarium rzeźby romańskiej oraz gotyckiej.

Miasto Bazylea – ratusz

Doskonale prezentuje się też bazylejski ratusz stojący na głównym placu miasta. Jego fasada wyróżnia się jaskrawym czerwonym kolorem a ścianę dodatkową zdobią stare malowidła m.in. autorstwa Hansa Holbeina. Inne ozdoby znajdują się także na wolno dostępnym dziedzińcu w tym rzeźby, malowidła, figura rycerza ze złotą zbroją oraz ciekawa studnia.

Miasto Bazylea w Szwajcarii – bramy miejskie, muzea i fontanny

W Bazylei zachowało się też kilka starych bram miejskich w tym położona na północy Spalentor flankowana dwoma surowymi basztami czy Sankt Alban Tor położona na przedmieściu o tej samej nazwie bardziej w górę Renu.

Bazylea to miasto bardzo bogate w muzea. Nie tylko ze względu na ilość ale na jakość zgromadzonychtam eksponatów. To miasto gdzie znajduje się najstarsza kolekcja sztuki udostępniona do powszechnego zwiedzania. Dzisiaj Kunstmuseum Basel mieści się w nowych gmachach położonych na południe od starówki.

Ciekawą ekspozycję prezentuje też muzeum etnograficzne zwane Museum der Kulturen. Na kilku piętrach prezentuje się tu zbiory eksponatów ze wszystkich kontynentów zorganizowane wokół kilku kulturowych haseł np. takich jak pamięć czy noc. Unikalnym eksponatem jest wielki maoryski namiot rozciągający się na wysokość dwóch pięter. Jest tu też wiele rzeźb kultowych z różnych stron świata: indochińskie smoki, karaibskie laleczki voodoo czy europejskie
epitafia nagrobne.

W dawnym kościele Barfüsser mieści się wystawa historyczna poświęcona miastu. Jest tu wiele eksponatów pochodzących z głębokiego średniowiecza jak np. piękna tkanina historyczna pochodząca mniej więcej z czasów bitwy pod Grunwaldem. W muzeum jest też dużo starych ołtarzy oraz rzeźb pochodzących z fontann.

Miejskie fontanny to jeden z symboli Bazylei. Niektóre z nich to stare barokowe baseny z figurami i rzeźbami, ale jest też nowoczesna fontanna
Jeana Tinguely w której wodę wytryskują dziwaczne maszyny skonstruowane przez awangardowegoartystę.

Plaże nad Renem

W lecie Szwajcarzy często kąpią się w ulicznych fontannach. Podobnie nad Renem istnieją długie kamieniste plaże i wielu mieszkańców korzysta z kąpieli spływając wzdłuż biegu rzeki kilka kilometrów wzdłuż miejskich nabrzeży.

Czy są „Szwajcarie” w Polsce?

W Polsce jest kilka miejsc nazywanych „Szwajcarią”. Najsłynniejszą jest Szwajcaria Kaszubska. Ale są także między innymi Szwajcaria Lwówecka, w mieście Lwówek Śląski, Szwajcaria Rachowicka (koło Gliwic) i Park Szwajcaria – także w Gliwicach.

Tekst & Foto: Tomasz Zapała – Forum Turystycznie

1 thoughts on “Miasto Bazylea w Szwajcarii

Dodaj komentarz