Jeleśnia koło Żywca – wieś w górach
Jeleśnia jest wsią gminną w województwie śląskim. W jej skład wchodzi dodatkowo 8 innych wiosek, w tym Korbielów, Sopotnia Mała, Sopotnia Wielka, Pewel Wielka i kilka innych.
Jeleśnia koło Żywca istnieje od szesnastego wieku
Pierwsze pisemne wzmianki na temat miejscowości Jeleśnia koło Żywca pojawiły się w szesnastym stuleciu. Jednakże najprawdopodobniej tereny te były zamieszkiwane znacznie wcześniej. Pod względem administracyjnym następowały zmiany i tak przez pewien czas była to kasztelania oświęcimska, innym razem, województwo krakowskie, księstwo raciborskie i księstwo oświęcimskie.
Przełom lat 1847 – 1848 przyniósł epidemię cholery, która znacznie zdziesiątkowała tutejszą ludność.
W czasie zaborów Jeleśnia i cała okolica należały do państwa austriackiego. Habsburgowie rządzili tu do roku 1945.
Górnictwo i hutnictwo na Żywiecczyźnie
Obecnie Jeleśnia i inne wioski w Beskidach kojarzą się zwykle z turystyką górską. Jednakże w przeszłości działały tu zakłady wydobywcze rudy żelaza, którą przetapiano w piecach hutniczych. Rudę pozyskiwano w Jeleśni, Przyborowie, Sopotni Małej, Wielkiej, Mutnem i Pewli Małej. Tradycje hutnictwa żelaza na Żywiecczyźnie mają historię sięgającą XIV wieku.
Gmina Jeleśnia u stóp Beskidu Żywieckiego
Gmina Jeleśnia koło Żywca otoczona jest górami Beskidu Żywieckiego. Za niewielką rzeczką Koszarawa rozciąga się także Beskid Makowski. A więc są to tereny wymarzone do wędrówek po górskich szlakach. Można wybrać się stąd na Pilsko (1557m.n.p.m.), Rysiankę (1322 m.n.p.m.) lub Romankę (1366 m.n.p.m.). Zimą pobliskie stoki przyciągają amatorów narciarstwa.
Rzeki i lasy na terenie gminy Jeleśnia
Przez gminę Jeleśnia przepływają wspomniana wyżej rzeka Koszarawa i Sopotnia. Do najbliższego miasta czyli do Żywca jest stąd kilkanaście kilometrów. Także niewiele kilometrów (ale w drugą stronę) jest do granicy państwa ze Słowacją.
Jeleśnia podobnie jak inne wioski Beskidu Żywieckiego jest w dużej części pokryta lasami. Rosną na pobliskich górach przede wszystkim sosny, jodły, buki i świerki.
Jak duża jest Jeleśnia koło Żywca? Ile ma mieszkańców?
Na terenie całej gminy Jeleśnia mieszkańców jest około 13 tysięcy, a powierzchnia wynosi około 14 tysięcy hektarów. Jednakże odliczając wspomniane wyżej 8 innych wiosek sama Jeleśnia jako wieś jest kilkukrotnie mniejsza. Liczba ludności wynosi niespełna 4 tysiące osób.
Zabytki na terenie gminy Jeleśnia koło Żywca
Wśród zabytków gminy Jeleśnia wymienia się między innymi dziewiętnastowieczną kamienną kapliczkę w Górnym Korbielowie, drewnianą też dziewiętnastowieczną kaplicę w Dolnym Korbielowie, kamienne figury przydrożne w Jeleśni i Koszarawie, zabytkowy kościół św. Wojciecha w Jeleśni. Jest też kilka domów mieszkalnych (prywatnych) liczących ponad 100 lat.
W centrum wsi uwagę przyciąga także stara osiemnastowieczna drewniana karczma. Wciąż pełni ona funkcje gastronomiczne, jest to restauracja można się tu wybrać na obiad.
Do ciekawostek należy jeszcze Osada Wołoska z XV w położona w Korbielowie. Natomiast miłośników militariów może zainteresują Forty Obronne z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 r w wiosce Przyborów.
Pomiędzy karczmą a kościołem św. Wojciecha znajduje się plac, który kiedyś był popularnym miejscem targowym na ważnym szlaku kupieckim, zwanym bursztynowym, łączącym Żywiec z Orawą. Obecnie jest to nieduży ale ładnie zadbany skwer z ławeczkami. Można na chwilę tu usiąść w sąsiedztwie zielonych klombów
Czy w Jeleśni można znaleźć miejsca noclegowe?
W samej Jeleśni, jak też w pobliskich wsiach jest sporo miejsc, w których możecie przenocować. Zarówno w kwaterach prywatnych jak też w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych.
5 thoughts on “Jeleśnia koło Żywca – wieś w górach”