Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka

Tym razem na naszej stronie mamy nową gratkę dla wszystkich miłośników skałek i ostańców. Szwajcaria Lwówecka są to bowiem ciekawe formy skalne na terenie miasta Lwówek Śląski. Szukajcie poza centrum przy drodze wyjazdowej w stronę Jeleniej Góry. To naprawdę ciekawe miejsce.

Szwajcaria Lwówecka czyli Lwóweckie Skały na terenie Parku Krajobrazowego

Szwajcaria Lwówecka jest to część Parku Krajobrazowego Dolina Bobru, któremu poświęcamy osobny artykuł. Liczne skałki wznoszą się urwiskami ponad podstawę na wysokość 30 – 50 metrów, a ponad poziom morza będzie to około 260 m. Podobny krajobraz można zobaczyć także w Górach Stołowych, a także w Niemczech na terenie tak zwanej Saskiej Szwajcarii. Powstały z czerwonych piaskowców triasowych i szarych piaskowców kredowych.

Baszty, ambony, półki skalne, punkt widokowy

Lwóweckie skały ciągną się dwustumetrowym pasmem ponad potokiem Srebrna (jest to dopływ rzeki Bóbr). Znawcom tematyki na pewno nieobce są pojęcia takie jak baszty, ambony i półki skalne czyli na przemian wyższe i niższe elementy całości, a pomiędzy nimi ścieżka, którą można przejść. Są również jaskinie szczelinowe.

Idąc na górę skały może je zauważycie. Wejście nie jest trudne. Natomiast punkt widokowy na górze pozwala spojrzeć na całą okolicę. Biało-czerwone barierki ustawiono tu dla bezpieczeństwa turystów.

Szwajcaria Lwówecka – duży bezpłatny parking

Jeżeli tu przyjedziecie samochodem to bez problemu zostawicie auto na dużym bezpłatnym parkingu u podnóża Szwajcarii Lwóweckiej. Przy okazji znajdziecie na tymże parkingu tablice informacyjne na temat miejsc, które odwiedzacie.

Szlaki i ścieżki dla turystów w pobliżu Lwówka Śląskiego

Lwóweckie skały stanowią naturalną bramę Parku Krajobrazowego Doliny Bobru na Dolnym Śląsku.

Dla wygody wszystkich gości na terenie Szwajcarii Lwóweckiej powstało kilka tras turystycznych. Najdłuższa z nich ma aż 47 kilometrów. Jest to żółty szlak turystyczny PTTK, który prowadzi od wsi Niwnice do Świerzawy. Natomiast znacznie krótsze – kilkukilometrowe są „Szlak Lwóweckich Form Skalnych” (około 6 kilometrów) i zielona trasa nordic walking (7 kilometrów).

Najmniej bo tylko 800 metrów ma tutejsza ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza. Ma ona 8 przystanków, obok których znajdują się tablice edukacyjne z informacjami na temat tego miejsca, geologii, przyrody i innymi ciekawostkami.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lwówku Śląskim?

Lwówek Śląski jest niezbyt dużym ale bardzo ładnym miastem Dolnego Śląska. Jeżeli tu przyjedziecie warto wybrać się na zadbany Rynek. Warto też wejść do tutejszych zabytkowych świątyń – Wniebowzięcia N.M.P. i świętego Franciszka z Asyżu.

Inne ciekawe miasta w pobliżu

Na Dolnym Śląsku w pobliżu znajdują się też jeszcze inne, piękne miasta. Pojedźcie do pięknej Jeleniej Góry. Jeżeli macie więcej czasu można wybrać się w Góry Izerskie, Karkonosze, albo zwiedzić pobliskie miasta takie jak Mirsk, Gryfów albo Lubomierz.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz