Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka czyli Lwóweckie Skały

Tym razem na naszej stronie mamy nową gratkę dla wszystkich miłośników skałek i ostańców. Szwajcaria Lwówecka są to bowiem ciekawe formy skalne na terenie miasta Lwówek Śląski (szukajcie poza centrum). Jest to jednocześnie część Parku Krajobrazowego Dolina Bobru, któremu poświęcamy osobny artykuł. Skałki te wznoszą się urwiskami ponad podstawę na wysokość 30 – 50 metrów, a ponad poziom morza będzie to około 260 m. Podobne krajobrazy można zobaczyć także w Górach Stołowych, a także w Niemczech na terenie tak zwanej Saskiej Szwajcarii. Powstały z czerwonych piaskowców triasowych i szarych piaskowców kredowych.

Skałki ciągną się dwustumetrowym pasmem ponad potokiem Srebrna (jest to dopływ rzeki Bóbr). Znawcom tematyki na pewno nieobce są pojęcia takie jak baszty, ambony i półki skalne czyli na przemian wyższe i niższe elementy całości, a pomiędzy nimi ścieżka, którą można przejść. Z punktu widokowego na górze rozciąga się panorama na całą okolicę.

Jeżeli tu przyjedziecie samochodem to bez problemu zostawicie auto na dużym parkingu.

Szlaki i ścieżki dla turystów

Dla wygody wszystkich gości na terenie Szwajcarii Lwóweckiej powstało kilka tras turystycznych. Najdłuższa z nich ma aż 47 kilometrów. Jest to żółty szlak PTTK, który prowadzi od wsi Niwnice do Świerzawy. Natomiast znacznie krótsze – kilkukilometrowe są „Szlak Lwóweckich Form Skalnych” (około 6 kilometrów) i zielona trasa nordic walking (7 kilometrów). Najmniej bo tylko 800 metrów ma tutejsza ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza. Ma ona 8 przystanków, obok której znajdziecie tablice edukacyjne z informacjami na temat tego miejsca, geologii, przyrody i innymi ciekawostkami.

Co w pobliżu?

Lwówek Śląski jest niezbyt dużym ale bardzo ładnym miastem Dolnego Śląska. Jeżeli tu przyjedziecie warto wybrać się na zadbany Rynek. Warto też wejść do tutejszych zabytkowych świątyń – Wniebowzięcia N.M.P. i świętego Franciszka z Asyżu. Wspomniany wyżej Park Krajobrazowy Dolina Bobru ciągnie się aż do Jeleniej Góry. Jeżeli macie więcej czasu można wybrać się w Góry Izerskie, Karkonosze, albo zwiedzić pobliskie miasta takie jak Mirsk, Gryfów albo Lubomierz.

Foto: własne

Dodaj komentarz