Lwówek Śląski na Dolnym Śląsku
Lwówek Śląski – koniecznie trzeba zobaczyć
Lwówek Śląski jest jednym z tych miast i miasteczek Dolnego Śląska, które po prostu nas zachwyciły. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni (około 16 kilometrów kwadratowych) znajdziecie nie tylko mnóstwo pięknych zabytków ale też atrakcje przyrodnicze, miejsca pamięci i… sami sprawdźcie co jeszcze.
Jest to siedziba powiatu nad rzeką Bóbr i kilku jej mało znanych dopływach. Wokoło wznoszą się pagórki Pogórza Izerskiego i Pogórza Kaczawskiego. Na stałe żyje tu niespełna 10 000 osób. Niegdyś była to stolica Księstwa Lwóweckiego. Natomiast w latach 1975 – 1998 stolicą województwa dla tutejszej okolicy była Jelenia Góra. Lwówek Śląski otrzymał prawa miejskie już w roku 1217. Był jednym z najbogatszych miast Śląska, miastem królewskim. Odbywały się tu jarmarki, targi, handel solą, nawet bito własne monety. Roku 1209 sięgają w Lwówku tradycje piwowarskie, a ślady zamieszkania tych ziem przez człowieka prowadzą na osi czasu wiele wieków przed naszą erą.
Zabytki i atrakcje Lwówka Śląskiego
Na początku tego akapitu musimy napisać, że nie wszystkie budowle z przeszłości zachowały się do naszych czasów. Wiele z nich nie przetrwało minionych wojen. Mimo to jest tu co zwiedzać.
Na pierwszym miejscu wspomnimy gotycko – renesansowy ratusz. Największy na Śląsku. Obecnie jest siedzibą władz miasta i jednego z tutejszych muzeów. Budowla stoi na ładnym Rynku. Z zabytków sakralnych koniecznie musimy wymienić późnogotycki kościół Wniebowzięcia Maryi Panny. W jego pobliżu stoi kaplica Świętego Krzyża. Jest także warty zaliczenia kościół franciszkański. Spośród zabudowań miejskich na uwagę zasługują baszty – Baszta Bramy Lubańskiej i Baszta Bramy Bolesławieckiej. Zachowały się też dwa pierścienie obronnych murów. W pałacu Hohenzollernów znalazły siedzibę urzędy więc nie da się go zwiedzać. Natomiast na cmentarzu znajdziecie mauzoleum Hohbergów. W dawnej komandorii joannitów mieści się ośrodek Caritas, a w Płakowicach (dzielnicy miasta) stoi zamek.
Jeżeli ktoś woli spacery na łonie przyrody to w Lwówku Śląskim można się przejść plantami wokół murów obronnych. W mieście zaczyna się także Park Krajobrazowy Doliny Bobru, który ciągnie się aż do Jeleniej Góry (40 kilometrów). Jest także kilka parków i skwerów. Natomiast na szczególne wyróżnienie zasługują ciekawe formy skalne w Szwajcarii Lwóweckiej i Skały Panieńskie.
Dla upiększenia miasta stoją też tu i ówdzie pomniki, fontanny i inne drobne formy architektoniczne.
Na chętnych czekają w mieście muzea, a z pobliskich miast warto zwiedzić także Mirsk i Gryfów i Lubomierz.
Foto: własne